Fatalna jakość powietrza w Warszawie. "Zamykamy okna!"

Smog znów zagraża mieszkańcom Warszawy. W niedzielę rano odnotowano bardzo wysokie stężenie pyłów zawieszonych w powietrzu w prawie wszystkich stołecznych punktach pomiaru.

Jak wskazano w porannym komunikacie stołecznego ratusza: W Warszawie notuje się wysokie stężenie pyłów zawieszonych w powietrzu. O ile warunki meteorologiczne nie ulegną zmianie, 05.04.2020 r. dobowe stężenie pyłu zawieszonego PM10 może przekroczyć warszawski poziom alarmowania (100 mg/m3).

Zobacz wideo Program

Smog mimo zmniejszonego ruchu samochodowego

Warszawski Indeks Powietrza przekazał, że najwyższy (czwarty) poziom stężenia pyłów zauważono w czterech z pięciu stacji pomiarowych w stolicy. Jedynie na Wilanowie odnotowano trzeci poziom.

- Zamykamy okna! - napisał na Facebooku Warszawski Alarm Smogowy.

Przy tak złej jakości powietrza, zaleca się nie tylko nieotwieranie okien, ale i w miarę możliwości rezygnację z kominków. Na zewnątrz nie powinni wychodzić: seniorzy, dzieci, kobiety w ciąży ani osoby mające problemy z układem oddechowym. 

Z związku z pandemią koronawirusa w ostatnich dniach zmalał ruch samochodowy w Warszawie. Spaliny to jednak tylko jedna z przyczyn wzmożonego smogu. Inne to m.in. palenie w kominkach i brak wiatru. 

Rafał Trzaskowski zapowiada odejście od węgla

Pod koniec lutego prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zadeklarował, że miasto odejdzie od węgla do końca 2023 roku. - Chcemy wyeliminować węgiel używany w gospodarstwach indywidualnych do ogrzewania, ale również spalany w piecykach czy kominkach. Ogrzewanie węglem ma zastąpić sieć ciepłownicza lub gazowa. Czyste powietrze to priorytet Warszawy - powiedział Trzaskowski.

Przeczytaj też:

Mieszkańcy miast ze złą jakością powietrza mogą być bardziej zagrożeni koronawirusem

Kilka tysięcy policjantów weźmie udział w akcji "SMOG" - kontrolują emisję spalin

Strzelce Opolskie. Więźniowie Zakładu Karnego pozwali gminę za smog nad spacerniakiem

Więcej o:
Komentarze (337)
Fatalna jakość powietrza w Warszawie. "Zamykamy okna!"
Zaloguj się
 • silthor

  Oceniono 127 razy 81

  "Smog mimo zmniejszonego ruchu samochodowego"

  Droga gazeto, od dawna wiadomo, że spaliny mają znikomy wpływ na smog. Jak długo będziecie jeszcze powtarzać tę nieprawdę. Smog w Polsce jest problemem tylko zimą, a analiza dobowych zmian jasno pokazuje, że powietrze jest najgorsze wieczorem z akumulacją w ostatnich godzinach doby. Poprawia się znacząco, gdy wszyscy ruszają z domów do pracy. Tak trudno się domyślić, co powoduje smog?

 • ciastkozaur

  Oceniono 95 razy 51

  Ojej, przecież auta nie jeżdżą prawie ;-) Czyżby odwieczne argumenty Miasto Jest Nasze i innych badziewnych organizacji były zupełnie wzięte z kosmosuv

 • mimamima

  Oceniono 43 razy 37

  Jak zwykle prym wiodą: Legionowo, Marki, Józefów i Otwock. To oni głównie trują Warszawę.

 • warszawiak67

  Oceniono 49 razy 33

  Od 2015 roku wiadomo było, że elektrownie wiatrowe napędzane węglem są naszą przyszłością... ;-)

 • epox

  Oceniono 41 razy 31

  A przepraszam kto pisał ten tekst ?
  "Z związku z pandemią koronawirusa w ostatnich dniach zmalał ruch samochodowy w Warszawie. Spaliny to jednak tylko jedna z przyczyn wzmożonego smogu. Inne to m.in. palenie w kominkach i brak wiatru. "
  Od dawna wiadomo że mamy inną pandemię ... głupoty. Miasta i gazeta wydały wojnę samochodom ... przez pandemię w miastach ruch samochodowy nie zmalał a został praktycznie wyeliminowany a mimo to mamy problem z jakością powietrza. O czymś to świadczy.

 • avensis77

  Oceniono 38 razy 30

  Teraz się okazało, że oskarżanie samochodów o bycie główną przyczyną zanieczyszczeń to zwykłe kłamstwo. Okłamywali nas ekolodzy i władza, zaostrzając ciągle przepisy o ochronie środowiska, aby wycisnąć kolejne kwoty z posiadaczy samochodów.

 • pomaranczowoczarny

  Oceniono 32 razy 28

  I upadł mit samochodów jako głównych trucicieli miast, co za pech.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX