Jak wskazano w porannym komunikacie stołecznego ratusza: W Warszawie notuje się wysokie stężenie pyłów zawieszonych w powietrzu. O ile warunki meteorologiczne nie ulegną zmianie, 05.04.2020 r. dobowe stężenie pyłu zawieszonego PM10 może przekroczyć warszawski poziom alarmowania (100 mg/m3).
Warszawski Indeks Powietrza przekazał, że najwyższy (czwarty) poziom stężenia pyłów zauważono w czterech z pięciu stacji pomiarowych w stolicy. Jedynie na Wilanowie odnotowano trzeci poziom.
- Zamykamy okna! - napisał na Facebooku Warszawski Alarm Smogowy.
Przy tak złej jakości powietrza, zaleca się nie tylko nieotwieranie okien, ale i w miarę możliwości rezygnację z kominków. Na zewnątrz nie powinni wychodzić: seniorzy, dzieci, kobiety w ciąży ani osoby mające problemy z układem oddechowym.
Z związku z pandemią koronawirusa w ostatnich dniach zmalał ruch samochodowy w Warszawie. Spaliny to jednak tylko jedna z przyczyn wzmożonego smogu. Inne to m.in. palenie w kominkach i brak wiatru.
Pod koniec lutego prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zadeklarował, że miasto odejdzie od węgla do końca 2023 roku. - Chcemy wyeliminować węgiel używany w gospodarstwach indywidualnych do ogrzewania, ale również spalany w piecykach czy kominkach. Ogrzewanie węglem ma zastąpić sieć ciepłownicza lub gazowa. Czyste powietrze to priorytet Warszawy - powiedział Trzaskowski.
Mieszkańcy miast ze złą jakością powietrza mogą być bardziej zagrożeni koronawirusem
Kilka tysięcy policjantów weźmie udział w akcji "SMOG" - kontrolują emisję spalin
Strzelce Opolskie. Więźniowie Zakładu Karnego pozwali gminę za smog nad spacerniakiem