W Polsce rośnie liczba zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2, dlatego polski rząd zdecydował się na wprowadzenie dalszych obostrzeń w przemieszczaniu się i gromadzeniu. O dodatkowych środkach bezpieczeństwa mówili 31 marca premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Łukasz Szumowski.- Z każdym lekkomyślnym, niepotrzebnym wyjściem z domu pandemia się przedłuża. Postawmy tamę pandemii koronawirusa. Razem możemy to zrobić, ale musimy przestrzegać zasad dystansu społecznego - mówił szef rządu.
Wśród nowych obostrzeń znalazł się m.in. zakaz korzystania z parków, plaż, bulwarów, promenad i rowerów miejskich. O nowych przepisach wprowadzonych przez rząd poinformował Urząd Miasta st. Warszawy, dodając, że od 1 kwietnia warszawiacy nie będą mogli korzystać z miejskich parków, skwerów, plaży czy bulwarów.
"Od środy, 1 kwietnia, do odwołania stolica zamyka ogrodzone tereny zieleni. [...] mieszkańców obowiązuje zakaz przebywania na plażach i terenach zieleni, pełniących funkcje publiczne. Dotyczy on parków, zieleńców, promenad, bulwarów, ogrodów botanicznych i zoologicznych oraz ogródków jordanowskich. W trosce o zdrowie, mieszkańcy nie powinni także korzystać z placów zabaw, siłowni plenerowych i innych obiektów sportowo-rekreacyjnych" - czytamy na stronie warszawskiego ratusza.
W komunikacie wyraźnie zaznaczono, że również stołeczne lasy będą niedostępne dla spacerujących - wśród nich m.in. popularny Las Kabacki. "Już rano [1 stycznia - red.] swoje tereny zamknął znajdujący się w Lesie Kabackim Park Kultury w Powsinie. Niedostępne są ścieżki spacerowe oraz ujęcia wody. To pierwsza taka sytuacja w historii parku" - opisuje portal haloursynów.pl.
Las Kabacki nie zostanie ogrodzony, ale przy wejściach pojawią się plakaty z informacją o zamknięciu go dla odwiedzających oraz o karze, która grozi za złamanie zakazu. Zgodnie z obostrzeniami wprowadzonymi przez rząd, wynosi ona od 500 do 30 tysięcy złotych.
- Dzisiaj już będziemy wieszać plakaty. Co z egzekwowaniem zakazu? Pojawi się patrol straży miejskiej lub policji i będzie wlepiał mandaty po 500 złotych - powiedziała w rozmowie z haloursynów.pl Andżelika Gackowska, wicedyrektor Lasów Miejskich m.st. Warszawy.
"Parki, zieleńce, ogrody działkowe i obszary łęgów zajmują aż 11,2 proc. powierzchni Warszawy, z kolei 15,5% to lasy miejskie. W stolicy znajduje się aż 88 parków oraz 258 skwerów i zieleńców, z czego 1022 ha należy do miasta. Zgodnie z zaleceniami rządowymi, od środy (1 kwietnia) zamknięte zostaną tereny ogrodzone o łącznej powierzchni 9,42 ha. W pozostałych miejscach, również na plażach i bulwarach, pojawią się plakaty o obowiązującym zakazie wstępu. Tereny zieleni, tak jak dotychczas, będzie kontrolować Straż Miejska" - podał Urząd Miasta st. Warszawy.