Zakaz wstępu do Lasu Kabackiego z powodu koronawirusa. "Będą mandaty". Zamknięte też bulwary i parki

W związku z kolejnymi obostrzeniami wprowadzonymi przez rząd z powodu epidemii koronawirusa, od 1 kwietnia warszawskie parki, skwery, bulwary i ogrody botaniczne będą zamknięte. Jak poinformował ratusz, zakaz wejścia będzie też dotyczył lasów miejskich - m.in. popularnego Lasu Kabackiego. Straż miejska będzie wystawiała mandaty osobom, które złamnią obostrzenia.

W Polsce rośnie liczba zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2, dlatego polski rząd zdecydował się na wprowadzenie dalszych obostrzeń w przemieszczaniu się i gromadzeniu. O dodatkowych środkach bezpieczeństwa mówili 31 marca premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Łukasz Szumowski.- Z każdym lekkomyślnym, niepotrzebnym wyjściem z domu pandemia się przedłuża. Postawmy tamę pandemii koronawirusa. Razem możemy to zrobić, ale musimy przestrzegać zasad dystansu społecznego - mówił szef rządu.

Koronawirus. Warszawa zamyka parki, skwery i bulwary. Zakaz wstępu dotyczy też miejskich lasów

Wśród nowych obostrzeń znalazł się m.in. zakaz korzystania z parków, plaż, bulwarów, promenad i rowerów miejskich. O nowych przepisach wprowadzonych przez rząd poinformował Urząd Miasta st. Warszawy, dodając, że od 1 kwietnia warszawiacy nie będą mogli korzystać z miejskich parków, skwerów, plaży czy bulwarów.

"Od środy, 1 kwietnia, do odwołania stolica zamyka ogrodzone tereny zieleni. [...] mieszkańców obowiązuje zakaz przebywania na plażach i terenach zieleni, pełniących funkcje publiczne. Dotyczy on parków, zieleńców, promenad, bulwarów, ogrodów botanicznych i zoologicznych oraz ogródków jordanowskich. W trosce o zdrowie, mieszkańcy nie powinni także korzystać z placów zabaw, siłowni plenerowych i innych obiektów sportowo-rekreacyjnych" - czytamy na stronie warszawskiego ratusza.

Las Kabacki zamknięty dla odwiedzających. "Pierwsza taka sytuacja"

W komunikacie wyraźnie zaznaczono, że również stołeczne lasy będą niedostępne dla spacerujących - wśród nich m.in. popularny Las Kabacki. "Już rano [1 stycznia - red.] swoje tereny zamknął znajdujący się w Lesie Kabackim Park Kultury w Powsinie. Niedostępne są ścieżki spacerowe oraz ujęcia wody. To pierwsza taka sytuacja w historii parku" - opisuje portal haloursynów.pl.

Las Kabacki nie zostanie ogrodzony, ale przy wejściach pojawią się plakaty z informacją o zamknięciu go dla odwiedzających oraz o karze, która grozi za złamanie zakazu. Zgodnie z obostrzeniami wprowadzonymi przez rząd, wynosi ona od 500 do 30 tysięcy złotych.

- Dzisiaj już będziemy wieszać plakaty. Co z egzekwowaniem zakazu? Pojawi się patrol straży miejskiej lub policji i będzie wlepiał mandaty po 500 złotych - powiedziała w rozmowie z haloursynów.pl Andżelika Gackowska, wicedyrektor Lasów Miejskich m.st. Warszawy. 

Zobacz wideo 31 marca premier Morawiecki wprowadził nowe restrykcje

"Parki, zieleńce, ogrody działkowe i obszary łęgów zajmują aż 11,2 proc. powierzchni Warszawy, z kolei 15,5% to lasy miejskie. W stolicy znajduje się aż 88 parków oraz 258 skwerów i zieleńców, z czego 1022 ha należy do miasta. Zgodnie z zaleceniami rządowymi, od środy (1 kwietnia) zamknięte zostaną tereny ogrodzone o łącznej powierzchni 9,42 ha. W pozostałych miejscach, również na plażach i bulwarach, pojawią się plakaty o obowiązującym zakazie wstępu. Tereny zieleni, tak jak dotychczas, będzie kontrolować Straż Miejska" - podał Urząd Miasta st. Warszawy. 

Więcej o:
Komentarze (65)
Zakaz wstępu do Lasu Kabackiego z powodu koronawirusa. "Będą mandaty". Zamknięte też bulwary i parki
Zaloguj się
 • myciel66

  Oceniono 69 razy 55

  Co to za bzdura! W lesie spotyka się innych co 100 metrów. możliwość zarażania jest żadna! Tam jest jedyna możliwość relaksu, wyjścia ze stresu. Komu to przeszkadza. Dla mnie las jest Kościołem, a możliwość przenoszenia wirusa w Kosciele jest o rzędy wielkości większa niż w lesie.

 • archimedesss

  Oceniono 59 razy 53

  Wprowadźcie stan wyjątkowy i dopiero wtedy możecie sobie zakazywać.
  teraz to jest łamanie konstytucji i podstawowych praw jednostki.

 • bogucjusz

  Oceniono 51 razy 41

  Tresura społeczeństwa, next level. Bez żadnego trybu. Ciekawe, co dalej...

 • mazen17

  Oceniono 30 razy 30

  Głupota. Świeże powietrze pomaga w uodpornianiu organizmu.

 • batura3

  Oceniono 37 razy 29

  Z każdym lekkomyślnym, niepotrzebnym wyjściem z domu pandemia się przedłuża. "- - ale do kościoła jednorazowo może wejśc 50 osób??? Co za pissowskie, pełne hipokryzji sqrwysyństwo!!!

 • sykstus_7

  Oceniono 31 razy 27

  Wyciosać figurę Światowida, urządzić w lesie święty gaj i mówić że się idzie do kościoła :)

 • mjg06

  Oceniono 24 razy 20

  Te "przepisy" mają taką moc prawną jak zarządzenia Stanisława Anioła:
  "Ja jestem gospodarzem tego domu i wymagam społecznego podejścia; pani powiesiła brązowe, a ja zielone. I jak to wygląda? Jak gó... w lesie! I ja się na to nie zgadzam!"

 • aeromonas

  Oceniono 23 razy 15

  Szczyt głupoty. W kościele można stłoczyć 50 osób, a do lasu, gdzie spotyka się 5 osób na godzinę, nie wolno wejść. To nie jest walka z epidemią, tylko nieuzasadnione represje. Ludzie pracują w zamknięciu w domach i potrzebują ruchu na świeżym powietrzu. W takich warunkach, pozbawieni możliwości rekreacji, skończymy jako wraki.

 • wolny.kan.gur

  Oceniono 16 razy 12

  Nie przyjmujcie mandatów! Przepisy na podstawie których zamknięto Las Kabacki są nielegalne, w sądzie to się nie obroni.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX