Szpital Bródnowski. 79 osób zakaziło się koronawirusem. "Jesteśmy w podbramkowej sytuacji"

Już 79 lekarzy, pielęgniarek i pacjentów Szpitala Bródnowskiego zakaziło się koronawirusem. Problem zaczął się na oddziale gastrologii, ale szybko rozprzestrzenił się na kolejny oddział. Jak to się stało? Pracownica placówki twierdzi, że doszło tam do wielu nieprawidłowości.

Z komunikatu, który wydał Szpital Bródnowski w Warszawie, wynika, że 20 marca ograniczono dostęp do Oddziału Chorób Wewnętrznych i Gastroenterologii. Cztery dni później częściowo zamknięto kolejną część szpitala - tym razem był to Oddział Chorób Wewnętrznych, Kardiologii i Nadciśnienia Tętniczego. 27 marca przekazano 18 pacjentów do szpitali z oddziałami zakaźnymi, a część personelu poddano kwarantannie. Tego dnia wydano ostatni komunikat o sytuacji w szpitalu. Z doniesień medialnych wynika, że liczba zakażonych wzrosła tam do 79.

Szpital Bródnowski. Pielęgniarki były przenoszone z oddziału na oddział

Co działo się w Szpitalu Bródnowskim? Sprawą zainteresował się reporter programu "Czarno na białym" Marcin Gutowski. Dziennikarz dotarł do jednej z pracownic placówki, która stwierdziła, że koronawirus rozprzestrzenia się po szpitalu z powodu "czyjejś głupoty".

- Dziewczyny się boją. Są zastraszone i boją się o pracę, bo nasz szpital jest zdolny do wszystkiego [...]  Problem się zaczął około 20 marca na gastrologii, gdzie lekarz miał koronawirusa. Dziewczyny z gastrologii poszły na kwarantannę, a pacjenci zostali, więc ściągali z [innych - red.] oddziałów na dyżury, na przykład w ciągu dnia z chirurgii, na noc z ortopedii, z laryngologii, z okulistyki. Po czym po trzech dniach okazało się, że kolejnych trzech pacjentów ma pozytywny wynik - powiedziała pracownica szpitala, która chce zachować anonimowość.

Zobacz wideo Czy w Polsce powinien zostać wprowadzony stan klęski żywiołowej?

Rzecznik Szpitala Bródnowskiego potwierdził, że dochodziło do zmian w obsadzie personelu.

- Oczywiście, że przesuwamy te pielęgniarki. My jesteśmy w sytuacji kryzysowej, która wymaga nagłych decyzji. Nam już brakuje ludzi, którzy mogą do naszych oddziałów pojechać - powiedział Piotr Gołaszewski. 

O sprawie mówił także dyrektor placówki, Paweł Skowronek. Zapytany o przenoszenie pielęgniarek z oddziału na oddział wyjaśnił, że w marcu szpital zmagał się z absencją ok. 350 pracowników. Część z nich poszła na zwolnienie lekarskie, część opiekowała się dziećmi, część była na kwarantannie.

- Stanowiło to ponad 40 procent naszego personelu. W związku z tym, że zabrakło personelu na oddziale gastrologii: pielęgniarki, sekretarki, lekarzy […] musieliśmy w trybie półgodzinnym zorganizować opiekę nad pięćdziesięcioma pacjentami. [...] Ten personel staraliśmy się ograniczyć w funkcjonowaniu innych oddziałów, ale trzeba mieć świadomość, że to są olbrzymie szpitale funkcjonujące od początku w deficycie kadry i jeszcze po ujawnieniu się epidemii, duża część kadry medycznej idzie na zwolnienia czy kwarantanny, jesteśmy w absolutnie podbramkowej sytuacji: wybieramy między życiem i zdrowiem pacjentów a przesunięciem personelu z danych oddziałów - wyjaśnił Skowronek.

W Szpitalu Bródnowskim przeprowadzono nocną ewakuację zakażonych? Rzecznik zaprzecza

Anonimowa informatorka reportera "programu "Czarno na białym" twierdzi również, że zakażeni pacjenci z oddziału gastrologii zostali przewiezieni do szpitala zakaźnego dopiero po pięciu dniach od stwierdzenia koronawirusa w szpitalu. Wówczas personel miał odmówić pracy na tym oddziale. Kobieta twierdzi, że zakażonych ewakuowano potajemnie w środku nocy. Rzecznik placówki zaprzeczył.

- Nigdy nie było żadnej ewakuacji. Jednorazowo najwyższa była chyba ośmiu osób (jak pisaliśmy powyżej, w oficjalnym komunikacie szpital informował o przekazaniu 18 pacjentów z koronawirusem). Z drugiej strony decyzja, żeby wieczorem ich przewieźć, wynika z tego, że jest taka możliwość, jest płynność transportu - stwierdził Piotr Gołaszewski.

Dyrektor szpitala: Nie jesteśmy w stanie wyposażyć wszystkich lekarzy i pielęgniarki w odzież ochronną

Pracownica szpitala uważa także, że personel nie jest odpowiednio chroniony. Powiedziała, że lekarze jeździli windą, którą wywożono zakażonych pacjentów, a w szpitalu brakuje środków ochrony osobistej. Dyrektor szpitala odpowiedział na te zarzuty, tłumacząc, że gdy stwierdzono pierwszy przypadek zakażenia w szpitalu, cały personel otrzymał kombinezony.

- Mamy jednak świadomość, że mamy setki pacjentów w szpitalu i nie jesteśmy w stanie wyposażyć, ani nie ma takich standardów, wszystkich lekarzy i pielęgniarki w taką odzież. Aczkolwiek standardem jest oczywiście zabezpieczenie w środki ochrony osobistej: gogle, maseczki, fartuch i rękawiczki. Każdy personel ma do tego dostęp i jest przeszkolony. Wprowadziliśmy ponadstandardowe zasady, że na każdego pacjenta, który jest przyjmowany na SOR, kwalifikujemy do testów w kierunku koronawirusa, zanim przyjmiemy go na oddział - powiedział Paweł Skowronek.

Przeczytaj także:

Więcej o:
Komentarze (86)
Szpital Bródnowski. 79 osób zakaziło się koronawirusem. Pracowniczka placówki mówi o nieprawidłowościach
Zaloguj się
 • biesczad1

  Oceniono 66 razy 58

  Ale w sejmie PiSowska większość odrzuciła poprawkę Senatu, żeby cały personel medyczny poddać badaniu na obecność koronawirusa - dlaczego ten Kaczyński tak bardzo gardzi Polakami???

 • mer-llink

  Oceniono 39 razy 35

  O co te konowały taki wrzask podnoszą?
  Jak by słuchały Dyżurnego Higienisty Kraju, pana Dudy Andrzeja, to by wiedziały, ze to taka inna grypka tylko. I że wystarczy jak się dobrze "myje rączki"!
  A łapiduchom sie w głowie poprzewracało: chca miec maseczki, rekawiczki, przyłbice, respiratory. NO po prostu bizantyńczycy!
  Tu Pan Duda Andrzej walczy z koronawirusem gołym długopisem, a im sie zachciewa kombinezonów!
  SŁuszną linię ma nasza Partia!
  Pardon: słusznom....

 • udet1124

  Oceniono 36 razy 34

  Szpitale w woj. mazowieckim książkowo wpisują się w łańcuch zakażeń. Przenoszenie wirusa z oddziału na oddział oraz między szpitalami w różnych miastach.

 • simr1979

  Oceniono 31 razy 29

  To było do przewidzenia - strategia odwlekania prowadzi do paniki, dezorganizacji i w sumie będzie miała skutek odwrotny do zamierzonego: spowoduje wzrost liczby ofiar COVID-19.

 • oszrany

  Oceniono 29 razy 27

  PiS dalej bredzi ze sluzba zdrowia jest najlepsza w europie i te marne grosze ktore na nia przeznacza wystarczaja.

 • mcguirre

  Oceniono 23 razy 21

  Burd...el jest wszędzie. Nie ma procedur, nigdy nie było. Cały sektor państwowy nie ma żadnych procedur na wypadek epidemii, stanu wyjątkowego itp. Zarządzanie w kryzysie to dla zarządzających spółkami państwowymi taka sama abstrakcja jak podróży na Marsa. Tak jest, jak na zarządzających powołuje się ludzi bez kompetencji, miernoty powiązane partyjnie czy personalnie z szefostwem PiS. W regionalnych oddziałach pewnej spółki energetycznej ludzie sami sobie organizują pracę bo kierownicy nie wiedzą co robić, nikt im nie powiedział, nie przyszły wytyczne z centrali... Tak jesteśmy przygotowani. Państwo z kartonu i dykty.

 • kotprezesa

  Oceniono 25 razy 21

  Wezwijcie Karczewskiego do pomocy.
  Tanio policzy...

 • cozano

  Oceniono 22 razy 20

  Wystarczy nie zrobić testu na koronawirusa i nie będzie zarażonych covid-19.

 • qzynek

  Oceniono 20 razy 20

  Lekarze i pielęgniarki z neonatologii Szpitala Bródnowskiego także idą na kwarantannę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX