Koronawirus w Warszawie. W związku z zakażeniami zamknięte dwa oddziały Szpitala Bródnowskiego

W sobotę Szpitalu Bródnowskim potwierdzono zakażenie koronawirusem u 18 pacjentów, w związku z czym zamknięto dwa oddziały placówki. Badane są właśnie próbki pobrane od personelu.

O sytuacji, która panuje w Szpitalu Bródnowskim, media donoszą od jakiegoś czasu. "Pierwsze informacje o planowanej lub trwającej o ewakuacji około 20 pacjentów dotarły do nas w piątek wieczorem. Nie udało się ich potwierdzić, ponieważ rzecznik placówki był nieuchwytny. Dopiero w sobotę po południu szpital wydał komunikat w tej sprawie" - pisał o sprawie serwis TVN Warszawa.

Koronawirus w Szpitalu Bródnowskim. 18 pacjentów zakażonych. Pracownicy na kwarantannie

W informacji zamieszczonej w sobotę na oficjalnej stronie szpitala czytamy:

"Od dnia 20.03.2020 r. pozostaje ograniczony dostęp do Oddziału Chorób Wewnętrznych i Gastroenterologii. W związku z dodatnimi wynikami badań otrzymanymi 27.03.20 r. po godzinie 17.30, przekazaliśmy 18 pacjentów z zakażeniem COVID-19 do szpitali o statusie zakaźnych lub posiadających tego typu oddział. Zgodnie z obowiązującymi zaleceniami część personelu pozostaje na kwarantannie. Dwóch pacjentów, którzy nie wymagali dalszej hospitalizacji, pozostanie w kwarantannie domowej pod nadzorem stosownych służb. Obecnie w Oddziale nie ma ani jednego pacjenta, a wszystkie pomieszczenia oraz ciągi komunikacyjne przygotowywane są do dezynfekcji".

Jak informują w oświadczeniu władze placówki, podjęte działania mają na celu przygotowanie Oddziału Chorób Wewnętrznych i Gastroenterologii do ponownego otwarcia. Wszystkie decyzje są i będą wdrażane w ścisłej współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną. Kiedy jednak otwarcie nastąpi, na razie nie wiadomo.

Zobacz wideo Czy w szpitalach brakuje niezbędnego sprzętu?

Koronawirus w Szpitalu Bródnowskim. Zamknięto również kardiologię

To nie pierwsze przypadki wykrycia koronawirusa na terenie szpitala. Od 24 marca do odwołania ograniczony jest również dostęp do Oddziału Chorób Wewnętrznych, Kardiologii i Nadciśnienia Tętniczego. W oświadczeniu szpitala czytamy jednak, że na tym oddziale testy nie potwierdziły przypadków zakażeń koronawirusem.

"Wszystkie wyniki badań pobranych od pacjentów i personelu, otrzymane 27.03.20r., są ujemne. Po konsultacji z Sanepidem badania zostaną powtórzone dla uzyskania pewności, iż nie ma kolejnych zakażeń. Zgodnie z obowiązującymi zaleceniami część personelu Oddziału pozostaje na kwarantannie".

W niedzielę, podczas konferencji prasowej, o sytuacji szpitala wypowiadał się również wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Jak stwierdził polityk, próbki od personelu nadal są badane, w związku z czym nie ma jeszcze pewności, co do ostatecznej liczby zakażonych na terenie placówki.

- Być może dziś będzie kolejne (duże ognisko) w jednym ze szpitali w Warszawie - powiedział Waldemar Kraska, mając najpewniej na myśli Szpital Bródnowski.

Więcej o: