Koronawirus w Warszawie. W związku z zakażeniami zamknięte dwa oddziały Szpitala Bródnowskiego

W sobotę Szpitalu Bródnowskim potwierdzono zakażenie koronawirusem u 18 pacjentów, w związku z czym zamknięto dwa oddziały placówki. Badane są właśnie próbki pobrane od personelu.

O sytuacji, która panuje w Szpitalu Bródnowskim, media donoszą od jakiegoś czasu. "Pierwsze informacje o planowanej lub trwającej o ewakuacji około 20 pacjentów dotarły do nas w piątek wieczorem. Nie udało się ich potwierdzić, ponieważ rzecznik placówki był nieuchwytny. Dopiero w sobotę po południu szpital wydał komunikat w tej sprawie" - pisał o sprawie serwis TVN Warszawa.

Koronawirus w Szpitalu Bródnowskim. 18 pacjentów zakażonych. Pracownicy na kwarantannie

W informacji zamieszczonej w sobotę na oficjalnej stronie szpitala czytamy:

"Od dnia 20.03.2020 r. pozostaje ograniczony dostęp do Oddziału Chorób Wewnętrznych i Gastroenterologii. W związku z dodatnimi wynikami badań otrzymanymi 27.03.20 r. po godzinie 17.30, przekazaliśmy 18 pacjentów z zakażeniem COVID-19 do szpitali o statusie zakaźnych lub posiadających tego typu oddział. Zgodnie z obowiązującymi zaleceniami część personelu pozostaje na kwarantannie. Dwóch pacjentów, którzy nie wymagali dalszej hospitalizacji, pozostanie w kwarantannie domowej pod nadzorem stosownych służb. Obecnie w Oddziale nie ma ani jednego pacjenta, a wszystkie pomieszczenia oraz ciągi komunikacyjne przygotowywane są do dezynfekcji".

Jak informują w oświadczeniu władze placówki, podjęte działania mają na celu przygotowanie Oddziału Chorób Wewnętrznych i Gastroenterologii do ponownego otwarcia. Wszystkie decyzje są i będą wdrażane w ścisłej współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną. Kiedy jednak otwarcie nastąpi, na razie nie wiadomo.

Zobacz wideo Czy w szpitalach brakuje niezbędnego sprzętu?

Koronawirus w Szpitalu Bródnowskim. Zamknięto również kardiologię

To nie pierwsze przypadki wykrycia koronawirusa na terenie szpitala. Od 24 marca do odwołania ograniczony jest również dostęp do Oddziału Chorób Wewnętrznych, Kardiologii i Nadciśnienia Tętniczego. W oświadczeniu szpitala czytamy jednak, że na tym oddziale testy nie potwierdziły przypadków zakażeń koronawirusem.

"Wszystkie wyniki badań pobranych od pacjentów i personelu, otrzymane 27.03.20r., są ujemne. Po konsultacji z Sanepidem badania zostaną powtórzone dla uzyskania pewności, iż nie ma kolejnych zakażeń. Zgodnie z obowiązującymi zaleceniami część personelu Oddziału pozostaje na kwarantannie".

W niedzielę, podczas konferencji prasowej, o sytuacji szpitala wypowiadał się również wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Jak stwierdził polityk, próbki od personelu nadal są badane, w związku z czym nie ma jeszcze pewności, co do ostatecznej liczby zakażonych na terenie placówki.

- Być może dziś będzie kolejne (duże ognisko) w jednym ze szpitali w Warszawie - powiedział Waldemar Kraska, mając najpewniej na myśli Szpital Bródnowski.

Więcej o:
Komentarze (52)
Koronawirus w Warszawie. W związku z zakażeniami zamknięte dwa oddziały Szpitala Bródnowskiego
Zaloguj się
 • kzet69

  Oceniono 34 razy 24

  Brak środków ochrony dla personelu medycznego spowoduję że za kilka tygodni staną wszystkie szpitale i będą umierać masowo chorzy z "normalnymi" chorobami poza tymi z COVID-19, co pan na to p. Szumowski, jakoś tak pana nie widać już od piątku, weekendzik wolny?

 • zuza1010

  Oceniono 17 razy 17

  Niestety dopóki nie bedzie powszechnej diagnostyki na COVID podczas przyjecia do wszystkich szpitali oraz regularnej diagnostyki w trakcie pobytu oraz środków ochrony dla kazdego kazdy jednostka i pracownik opieki zdrowotnej może być zagrożeniem! Niestety idea utrzymania zakażonych chorych w szpitalach jednoimiennych jest w praktyce nie do utrzymania. Jestem lekarzem z jedynego szpitala w mieście (nie-jednoimeinnego!) który robi tzw szybkie testy u każdego przyjmowanego chorego. W ciągu doby mamy ok 10-20 takich "przypadkowych" plusów (potwierdzonych następnie badaniem PCR), a są to wyłącznie chorzy bez żadnych objawów wirusa tzn z udarem, po urazie głowy itp. Te testy mają co prawda ok 80-85% dokładności, ale pokazują skalę problemu. Srodki ochrony są na razie w miarę dostępne (wszyscy ciągle myjemy się spirytusem, chodzimy w maseczkach - personel i chorzy), bez szaleństw jak kombinezony i przyłbice.

 • darektal

  Oceniono 15 razy 15

  Nie rozumiem, to znaczy, normalni lekarze i pielęgniarki na normalnych oddziałach nie mają zabezpieczeń? Chorzy chorujący na inne choroby nie mogą mieć wirusa? W tych czasach gdy powinno nosić się maski nawet na ulicach?

 • jedenz1

  Oceniono 17 razy 13

  Za procedury czy ich brak nie ponoszą odpowiedzialności sami lekarze tylko kierownictwo szpitala. Jak już pisałem, przez nomenklaturę i przydupników medycznych przegramy walkę z koronowirusem. Identycznie przecież było w Grójcu i w innych szpitalach gdzie wystąpiły masowe zakażenia, gdzie kierownictwo wręcz nakazało pracę pracownikom którzy powinni być izolowani. Podobną sytuację miał mój znajony lekarz, któy wrócił z zagranicy 15 marca o godzinie 22-giej ( dwie godziny przed wprowadzeniem kwrantanny) i chcial się poddać autoizolacji . Otrzymał nakaz pracy ze strony dyrekcji ( chyba skończyło się to dobrze bo do dzisiaj nie zachorował - czyli nie zaraził innych pracowników i pacjentów).
  I jeszcze jedno. Ci którzy zachorowali dzisiaj , zarazili się pomiedzy 10-20 marca. Obserwujemy więc stan epidemii sprzed sprzed 2 tygodni. Jak jest dzisiaj - trudno powiedzieć.

 • niepisaty_wyksztalciuch

  Oceniono 5 razy 5

  Sztabowcy w pisie myślą jak tu urny rozstawić a wy z jakimiś zakażeniami wyjeżdżacie. Przecież to grypa - czyż nie tak jeszcze 3 tygodnie temu pisały pisowskie trolle?

 • jolars1

  Oceniono 7 razy 5

  A dla kulawego gnoma zamkną jeszcze 2 piętra.

 • wierny_nie_poddany

  Oceniono 5 razy 5

  Po specjalizacjach zamkniętych oddziałów to generator zabójczych chorób współistniejących.
  Przynajmniej statystyki warchołom nie popsuje. tak nam dopomóż bóg

 • niekandydujacy_niepolityk

  Oceniono 3 razy 3

  Jaką ilość spośród wszystkich zakażonych to Pracownicy Medyczni?
  Znajdzie się wreszcie odważny, który o to zapyta?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX