Warszawa: weekendowy rozkład jazdy i tłok w komunikacji miejskiej. "Te zmiany to igranie z ogniem"

Mieszkańcy Warszawy na portalach społecznościowych publikują zdjęcia i nagrania z komunikacji miejskiej w stolicy, gdzie wprowadzone zostały weekendowe rozkłady jazdy. Autobusy, tramwaje i metro kursują rzadziej, a pasażerowie zaczynają skarżyć się na tłok. Rzeczniczka warszawskiego ratusza zareagowała już na wpisy.

Od poniedziałku 23 marca komunikacja miejska w Warszawie działa w trybie weekendowym, a na większości linii autobusowych i tramwajowych obowiązuje sobotni rozkład jazdy. Rzadziej kursuje też metro. Decyzja prezydenta Rafała Trzaskowskiego spotkała się z krytyką niektórych mieszkańców stolicy, którzy udostępniają zdjęcia i nagrania z zapełnionych pasażerami autobusów.

Tłok w komunikacji miejskiej w Warszawie. Mieszkańcom skarżą się na zmiany w rozkładach

Decyzja o zmianie rozkładów jazdy wynika z wprowadzonych przez rząd ograniczeń, mających na celu zmniejszenie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Zamknięte szkoły i uczelnia, instytucje kultury oraz odwołane wydarzenia masowe sprawiły, że z komunikacji korzysta około 20-30 proc. dotychczasowych podróżujących. Podobną decyzję podjęto w Londynie. "Londyńskie metro zredukowało ilość połączeń i zamknęło część stacji w celu zmniejszenia ilości podróżujących i zwiększenia możliwości dojazdu dla osób, które tego potrzebują (np. pracownicy służby zdrowia)" - napisano na stronie polskiej ambasady w Londynie.

Mniej autobusów i tramwajów w przypadku niektórych linii skutkuje jednak większym niż zazwyczaj ściskiem, o czym informują pasażerowie na portalach społecznościowych. Warszawiacy jadący komunikacją miejską, w tłoku, nie mają szans zachować od siebie zalecanych odstępów.

Na skargi mieszkańców zareagowała już rzeczniczka warszawskiego ratusza. "Na 20 węzłach przesiadkowych mamy obserwatorów. Na bieżąco monitorujemy sytuację. Pierwsze korekty: od dzisiaj linia 707 - zostały wprowadzone autobusy przegubowe. Od jutra, linie 500 i 190 będą jeździły we wcześniejszym szczycie porannym, tj. przed godz. 6.00" - napisała Karolina Gałecka na Twitterze.

Wszystkie autobusy i tramwaje kursują według sobotniego rozkładu jazdy. Zgodnie z informacją Zarządu Transportu Miejskiego, najważniejsze linie zostaną zasilone o dodatkowe składy w godzinach komunikacyjnego szczytu. Dotyczy to linii: 2, 24, 26, 31, 109, 122, 132, 138, 145, 150, 155, 162, 167, 182, 189, 190, 504, 507, 517, 520, 523, 527, 709, 710, 719, 723, 739, 743. Dodatkowe uruchomione zostają linie autobusowe, które do tej pory nie funkcjonowały w sobotę i niedzielę. Są to  linie: 317, 326, 340, 345, 401, 402, 412, 414. Jedynym wyjątkiem są pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej, które kursują według rozkładu jazdy dnia powszedniego. Informacje będą aktualizowane na stronie wtp.waw.pl.

Więcej o:
Komentarze (358)
Warszawa: weekendowy rozkład jazdy i tłok w komunikacji miejskiej. "Te zmiany to igranie z ogniem"
Zaloguj się
 • wmr2000

  Oceniono 133 razy 109

  Tradycyjnie o komunikacji decydują ludzie, którzy z niej nie korzystają

 • peryligwiantum

  Oceniono 138 razy 90

  Trzeba być głupcem, żeby w czasie epidemii robić kasę na autobusach i parkingach... Będziesz miał chłopie dopiero problem jak się z tych autobusów po Warszawie rozjadą korono-ogniska-zapalne.

 • telimena30

  Oceniono 119 razy 77

  No i czy to nie są idioci w tym ratuszu? Czy w ogóle tam ktoś myśli? Właśnie taką decyzją zrobiliście dobrze wirusowi, za chwilę będziecie szukać pasażerów kursów porannych np. linii 500, bo okaże się że ktoś nią jechał kto był zarażony. Tylko przy normalnym rozkładzie szukalibyście może 20 osób, a przy tym który zafundowaliście teraz to będzie ponad 100. Brawo!

 • krywit

  Oceniono 78 razy 72

  W godzinach 6-8 i 16-18 powinien być normalny rozkład, nie wszyscy siedzą w domu, część musi pracować i muszą do tej pracy dojechać i wrócić tak. aby się nie zarażali.

 • lmt-as

  Oceniono 99 razy 71

  Mam propozycje , aby Pan Trzaskowskiego z Panią Rzecznik w ramach uzasadnienia swojej decyzji przesiedli się w komunikacje zbiorową , tylko do momentu kiedy zorientują się jaką decyzje podjęli. Skład obecnego ratusza też powinien być monitorowany przez obserwatorów - najlepiej z Tworek.

 • anita_ani_tamten

  Oceniono 83 razy 45

  Władze Warszawy postanowiły odmłodzić elektorat?
  Starsi na nich nie głosowali no to do piachu z nimi...

 • madeline333

  Oceniono 67 razy 45

  Nie no, to jest skandal....Sam du..ę wozi samochodem a innych skazuje na co? Na zachorowanie??? Nie wszyscy mogą jeździć samochodem a pracować muszą....

 • piotrm74

  Oceniono 75 razy 39

  A wystarczyło nic nie zmieniać... jak nie park palet to plaża, jak nie rurociąg to Czajka... teraz komunikacja... niezły macie burdel siostro Trzaskowski w tym swoim archeo...

 • mariuszdd

  Oceniono 71 razy 35

  Komentujcie jaki to Trzaskowski fajny i 8 języków zna .tak pisano w Gazecie Wyborczej

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX