Ile autobusów w Warszawie przyjeżdża punktualnie? Mamy dane z raportu MZA

Miejskie Zakłady Autobusowe, jeden z największych przewoźników w stolicy, w specjalnym raporcie pochwalił się, że 96,9 procent autobusów przyjeżdża punktualnie.

Miejska spółka kilka dni temu opublikowała „Raport Zrównoważonego Rozwoju Miejskich Autobusów”. Każda strona to laurka i podsumowanie ostatnich lat w MZA. Trochę o inwestycjach, trochę o pracownikach. Jest też o ochronie środowiska i kampaniach społecznych.

Nie mogło zabraknąć informacji o punktualności. Według spółki, aż 96,9 procent autobusów w 2017 roku przyjechało zgodnie z rozkładem jazdy. - Wskazana liczba wynika z badań przeprowadzanych przez Zarząd Transportu Miejskiego – podaje Adam Stawicki, rzecznik MZA.

Wyliczenia wykonują pracownicy nadzoru ruchu. W przypadku MZA w ubiegłym roku wykonano 390 tysięcy pomiarów. Podana przez MZA wartość to punktualność skorygowana, nie uwzględniająca opóźnień wynikających np. z utrudnień po wypadku. Bez korekty punktualność wynosi 91 procent.

Pasażerowie mają często odmienne zdanie. Każdego tygodnia do redakcji serwisu Metrowarszawa.pl spływają informację o opóźnieniach. To jedna z wiadomości: ”Linia 185 w stronę Żoliborza nigdy nie przyjeżdża punktualnie. Nigdy nie wiem, czy na Wisłostradzie będę czekać 5, 10 czy raczej 20 minut. Paranoja, po co w ogóle rozkład jazdy!".

Co sądzisz na temat punktualności autobusów w Warszawie? Napisz do nas metrowarszawa@agora.pl

Tylko 8 sekund. Tyle potrafi trwać zielone światło dla pieszych w Warszawie. "Biegnę aż wpadnę pod koła"

Więcej o:
Komentarze (26)
Ile autobusów w Warszawie przyjeżdża punktualnie? Dane z raportu MZA
Zaloguj się
 • mlynek_999

  Oceniono 19 razy 13

  Nie wiem czy to żart czy skandal. Ktokolwiek korzysta z warszawskich autobusów wie ile w tym jest prawdy.
  Poza tym tych kilakset tysięcy pomiarów to jest kropla. Wszystkie pojazdy mają terminale i bez problemu można wyciągnąć prawdziwe statystyki. Tylko wtedy okazało by się że te 90% przesuwa się w drugą stronę.

 • siwywaldi

  Oceniono 17 razy 11

  Problem NIE LEŻY w punktualności, która rzeczywiście jest bardzo wysoka, ale w samych przebiegach linii i rozkładach. Dawniej linie miały długie trasy, ale dziś przez jakiegoś "kreatywnego" pseudo fachowca, z niewiadomych powodów, zostały pocięte na dużo krótsze.

  W efekcie chcąc gdzieś dojechać, MUSIMY raz, czy nawet dwa razy się przesiadać. Powoduje to, że przy odrobinie pecha, na sam czas OCZEKIWANIA na kolejne autobusy kursujące z częstotliwością co 20 lub nawet 30 minut - co POZA godzinami szczytu jest w Warszawie standardem (zwłaszcza poza głównymi trasami), TRACIMY nawet i godzinę, co czyni podróż komunikacją miejska całkowicie bezsensowną.

  Kolejna sprawą jest CAŁKOWITE nie szanowanie tradycji, czyli CIĄGŁA zmiana przebiegu linii lub zmiana ich numeracji. Doprowadziło to do tego, że dziś JEDYNĄ chyba linią zachowującą swoją starą trasę, jest autobus 175. Bo nawet jeżdżący LATAMI autobus linii 144, w pewnym momencie został zmieniony na 222. Czy KTOŚ mi może powiedzieć: po co?

 • leszlong

  Oceniono 6 razy 6

  Jednego dnia na przystanek Metro Ursynów podjechały naraz cztery (!!!) autobusy linii 136. Który z nich był opóźniony, a który przyjechał za wcześnie, nie wiadomo. Może wszystkie były opóźnione? Jeżdżą co 10-15 minut w zależności od pory dnia.

 • dante_waw

  Oceniono 5 razy 5

  Każdy no prawie każdy autobus ma gps... A oni wykonują pomiary angażując pracowników nadzoru ruchu.... Ktoś ma poczucie humoru w ztmie 😜😜😜

 • speedy13

  Oceniono 7 razy 5

  Z przystanku Konduktorska ostatni kurs 195 powinien odjeżdżać rozkładowo 20:35. Prawie zawsze jest kilka minut wcześniej, raz byłem świadkiem jak odjechał 5 min przed czasem.

 • carlos_512

  Oceniono 4 razy 4

  185 - potwierdzam
  i nie jest to kwestia korków, bo potem bardzo często jadą dwa autobusy razem - widać kierowcy lubią pogadać ze sobą na pętli...

 • hien61

  Oceniono 4 razy 4

  Zart. Sprawdźcie jak jezdzi 135/176 i 212 na przystankach 11 listopada i Namysłowska. Parodia.

 • qazzy77

  Oceniono 3 razy 3

  Zależy co dla ZTM znaczy "punktualny". Wydaje mi się, że w tych pomiarach "o czasie" oznaczało, że spóźnienie nie przekroczyło kwadransa. Faktycznie wtedy może wyjść 96% :P

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX