Kobieta w zaawansowanej ciąży żebrze pod metrem. Mieszkańcy wściekli. "Jest w niej od dwóch lat"

Panią Dorotę, mieszkankę Ursynowa, zaniepokoił widok kobiety w zaawansowanej ciąży przy stacji metra. Ciężarna nie mówiła po polsku i prosiła o pieniądze. Okazuje się, że mogła nie mieć szczerych zamiarów.

Przy stacji metra Natolin od strony ulicy Belgradzkiej od kilku dni przesiadywała kobieta w zaawansowanej ciąży. Prosiła przechodniów o pieniądze. Ten widok poruszył jedną z mieszkanek Ursynowa. Pani Dorota próbowała z nią porozmawiać, ale okazało się, że ciężarna nie mówi po polsku. Poprosiła o pomoc w grupie na Facebooku.

"Czy ktoś, kto zna rosyjski próbował się z nią porozumieć?" - spytała innych ursynowian.

Gang ciężarnych w Warszawie?

Mieszkańcy Ursynowa od razu zareagowali na wpis pani Doroty. Całe grono osób napisało, że oni też widzieli kobietę w zaawansowanej ciąży, która żebrała o pieniądze.

Okazało się, że ciężarna była widziana w wielu dzielnicach Warszawy: na Ursynowie, Mokotowie, Pradze-Północ czy w Śródmieściu. Komentujący piszą o metrze Natolin, Ursynów, Imielin, Centrum, Kabaty, Wilanowska, Dworzec Wileński, Świętokrzyska, Ratusz Arsenał, Dworzec Gdański, Rondo ONZ... Sprawa zaczynała robić się niepokojąca. W końcu wyjaśniła ją jednak pani Joanna.

"To nie jest jedna dziewczyna. Wczoraj widziałam jedną na stacji Kabaty, a drugą na Ursynów" - napisała. 

Posypały się również głosy, że kobiety to oszustki i wcale nie są w ciąży. "W tej ciąży to ja ją już widzę od jakiś dwóch lat" - pisze Oliwia. A pani Magdalena dodaje: "To oszustka. Chodzi w ciąży już kolejny rok!". Paniom zawtórowało wielu innych mieszkańców, którzy są przekonani, że ciążowe brzuchy są sztuczne. Uważają, że ciąża ma wzbudzić współczucie przechodniów i skłonić ich do podarowania im kilku złotych. 

Na bilet do Kijowa, ale tylko gotówką

Mieszkańcy Warszawy mówią, że obserwują ten proceder już od jakiegoś czasu. Wielu z nich dodaje, że kobiety faktycznie wzbudziły ich współczucie i chcieli im pomóc. Po krótkiej rozmowie okazywało się, że historia kobiet się powtarza - wszystkie zbierają na bilet powrotny do Kijowa. Przyjmują jednak tylko pieniądze. Próba podarowania czegokolwiek innego spotyka się zawsze ze wściekłością. 

Swoje doświadczenie z jedną z kobiet opisała pani Monika. Powiedziała, że jakiś czas temu razem z kolegami i koleżankami postanowili zrobić w pracy zrzutkę dla ciężarnej. Udało im się zebrać aż 1 500 złotych, a za zebrane pieniądze kupili bilet do Kijowa i wyprawkę dla dziecka. Gdy poszli je wręczyć, nie mogli się bardziej zdziwić. 

Podarła przy nas bilet i powiedziała, że ją interesuje tylko kasa - pisze pani Monika.

Za wszystkim stoi mafia?

Część osób, które komentują sprawę podejrzewa, że sprawa "kobiet w ciąży" może być o wiele bardziej skomplikowana. Uważają, że stoi za nimi jakaś zorganizowana grupa, która może zmuszać je do żebractwa. Pani Liliana jest niemal pewna, że chodzi o "gang zbieraczy". Podobnego zdania jest pan Łukasz. "Często jest tak, że takie osoby są uzależnione od mafii zza wschodniej granicy" - pisze mężczyzna. 

Relacje osób, które na co dzień przyglądają się życiu kobiet, sprawiają, że sytuacja zdaje się być o znacznie bardziej niepokojąca. 

Widziałem kiedyś żebrzącą kobietę w ciąży przy metrze Centrum. Zagadałem o to jednego ze sprzedawców pobliskiego sklepu. Powiedział mi, że tę panią codziennie przywozi i odbiera jakiś facet. Wszystko jest bardzo podejrzane - mówi Roman.

Policja nic nie wie, straż - co nieco 

Nadkom. Robert Szumiata rzecznik komendy w Śródmieściu mówi, że nigdy nie spotkał się z takim przypadkiem. Mówi jednak, że jeśli do nich faktycznie dochodzi i warszawiacy je widzą, powinni zgłaszać je odpowiednim służbom - policji lub straży miejskiej. 

Żebranie w miejscu publicznym jest wykroczeniem. Mówi o nim artykuł 58. Kodeksu wykroczeń. "Kto, mając środki egzystencji lub będąc zdolny do pracy, żebrze w miejscu publicznym, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1 500 złotych albo karze nagany" oraz "Kto żebrze w miejscu publicznym w sposób natarczywy lub oszukańczy,
podlega karze aresztu albo ograniczenia wolności" - czytamy.

Również rzecznik komendy na Ursynowie, asp. sztab. Robert Koniuszy, nie potwierdza takich przypadków. 

Jedynie stołeczna Straż Miejska potwierdza, że w tym roku otrzymywali zgłoszenia dotyczące kobiet w ciąży żebrzących przy stacjach metra. W większości przypadków na miejscu okazywało się jednak, że nikogo już tam nie ma - ani zgłaszającego, ani rzekomo żebrzącego. Tylko podczas kilku z nich ciężarne były we wskazanej lokalizacji. 

Strażnicy pytali kobiety, czy nie potrzebują pomocy. Za każdym razem jej odmawiały - mówi Sławomir Smyk, rzecznik Straży Miejskiej w Warszawie.

Sławomir Smyk podkreśla również, że podczas z żadnej z interwencji nie ujawniono czynów zabronionych. Strażnicy nie mogli również stwierdzić czy ciąża jest prawdziwa czy nie. Pytanie lub sprawdzanie tego byłoby rażącym nadużyciem. 

Żadna ze stołecznych służb nie potwierdza informacji o tym, że za kobietami żebrzącymi przy stacjach metra w Warszawie, stoi zorganizowana grupa "zbieraczy".

"Tej kobiecie trzeba pomóc"

Po publikacji artykułu, skontaktował się z nami Andrzej Stefański z biura Rzecznika Praw Obywatelskich. Poinformował nas, że instytucja zdaje sobie sprawę z problemu. Docierają do niej głosy dotyczące kobiety w ciąży, która żebrze przy stacji metra. Pochodzą one głównie od dyspozytorów stacji metra. 

Stefański dodaje, że kilkukrotnie osobiście interweniował w sprawie tych zgłoszeń. Za każdym razem okazywało się jednak, że kobieta znikała. "Ta sprawa jest 

Pracownik biura Rzecznika Praw Obywatelskich podejrzewa, że możemy mieć do czynienia z poważnym problemem. Bierze pod uwagę nawet handel ludźmi czy przemoc w rodzinie.

Tej kobiecie trzeba pomóc bez względu na to, czy robi to z własnej woli, czy jest do tego zmuszana - mówi Stefański.

Tłumaczy, że ośrodki pomocy społecznej w Warszawie znają tę sprawę i są gotowe na przyjęcie tej kobiety. Gdyby okazało się jednak, że mamy do czynienia z przemocą, konieczna będzie interwencja policji. "Przestępców nie zwalczymy dobrymi chęciami" - dodaje.

Pracownik biura Rzecznika Praw Obywatelskich apeluje do wszystkich o reakcje. Jeśli zauważysz kobietę w ciąży, która prosi o pieniądze przy metrze, zgłoś sprawę na policję lub na straż miejską. 

Czy Polacy ustępują miejsca ciężarnej? A jeśli tak, to kto? Sprawdza Paulina, w 25. tygodniu ciąży [UKRYTA KAMERA]

Więcej o:
Komentarze (137)
Kobieta w zaawansowanej ciąży żebrze pod metrem. Mieszkańcy wściekli. "Jest w niej od dwóch lat"
Zaloguj się
 • Andrzej Bogdański

  Oceniono 98 razy 94

  Kiedyś, dawno - ruszyła mnie cyganka prosząca o pieniądze na bułkę dla dziecka. Kupiłem bułki, jakieś ciastka i usłyszałem, dosłownie: tę bułkę to możesz sobie w d...pę wsadzić ! Wyleczyło mnie to z empatii na długo.

 • siwywaldi

  Oceniono 76 razy 68

  No i po raz kolejny KLASYKA, czyli policja niczego nie widzi ani o niczym nie wie, a straż miejska pomimo dawania żebraczkom szans na ucieczkę, pare razy takowe spotkała, ale NIC nie może zrobić. Podobnie jak z osobami OD LAT wyłudzającymi pieniądze "na bilet" pod kasami Dworca Centralnego, czy tzw. "parkingowymi".

  Słowem: ch..., du.... i kamieni kupa. Tylko pytam: to PO CO my utrzymujemy tych umundurowanych darmozjadów?

 • kzet69

  Oceniono 70 razy 60

  Dajcie kulsoństwu spokój z jakimiś gangami czy mafiami, ona są zajęci pilnowaniem pomników przed koszulkami, to ważniejsze zadanie.

 • fajny ptak

  Oceniono 53 razy 51

  Szkoda mi tej ciężarnej kobiety żebrzącej pod hipermarketem. Już tak od dwóch lat ją mijam i bardzo jej współczuję, że nie może urodzić. 🤣

 • john_yossarian

  Oceniono 45 razy 45

  Rzucajcie im kasę, naiwniacy. Karmicie mafię.

 • xyz876

  Oceniono 48 razy 44

  Może ktoś zająć się żebrzącymi na Placu Zamkowym i Krakowskim Przedmieściu dziećmi z Mołdawii ? Opiekunowie siedzą zwykle pod drzewkiem koło Zamku Królewskiego lub na ławkach przy Skwerze Hoovera i czekają aż dzieci przyniosą im wyżebrane od turystów pieniądze.

 • eclipse23

  Oceniono 39 razy 39

  W Anglii cyganki przebierają sie za muzułmanki i chodzą pod meczet., ta ich religia każe wspomagać wiec dają., ta kasa jest później przejmowana prezes opiekuna i za te pieniądze powstają cygańskie pałace w Rumunii., w ten proceder wkręcone są tez dZieci.,, był o rym cały program na bbc

 • louisianne

  Oceniono 34 razy 34

  I oczywiście nic niby nie da się z tum zrobić? Mieszkam w Danii, żebrzący na ulicy Rumuni zostali „zdelegalizowani”, jak ludzie widza kogoś takiego, to jest wzywana policja, dzieci są siła zabierane do rodzin zastępczych, ciężarne objęte nadzorem opieki społecznej i deportowane i spokój jest. Już mafia nie zarobi.

 • bobislaw.borboje

  Oceniono 28 razy 28

  Gang ciężarnych żebraczek jest wydziałem potężnej cygańskiej mafii. Podobnie jak gang nieletnich tramwajowych muzykantów (zawsze z obstawą). Oczywiście szkoda tych dzieciaków, ale nie można tracić z oczu, że one pracują (w warunkach wyzysku) nie na siebie, ale na bossów z mafii, niewidocznych bogatych Cyganów. Dlatego NIGDY i pod żadnym pozorem ANI GROSZA żebrakom.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX