Latem dokarmiają ptaki spleśniałym jedzeniem. Na Gocławiu smród jest nie do wytrzymania

Wiele osób nadal uważa, że zostawianie zepsutego jedzenia albo suchego chleba dla ptaków to dobry pomysł. Gdy temperatury są wysokie, odpadki leżące na trawnikach po prostu śmierdzą. Warszawiacy mają tego dość.

W grupie sąsiedzkiej mieszkańców warszawskiego Gocławia na Facebooku pojawiło się zdjęcie. Opublikowała je pani Alicja, która ma dość tego, że wychodząc z bloku musi wąchać odór psującego się jedzenia. 

Wyrzucanie jedzenia przed blok

Pani Alicja chciała ostatnio poćwiczyć na plenerowej siłowni na Gocławiu na warszawskiej Pradze-Południe. Szybko jednak zrezygnowała, gdy poczuła odór psującego się jedzenia. Okazało się, że jeden z mieszkańców wyrzucił tam zepsute jajka i coś co wygląda na makaron. Dodaje, że ktoś robi to w tej okolicy cały czas. "Jakiś flejtuch notorycznie wyrzuca tam odpadki" - pisze.

Może przypomnę. Miejscem na takie śmierdzące, spleśniałe odpadki jest kosz na śmieci, a nie trawniki na osiedlu - pisze pani Alicja.

Osoby, które zobaczyły post jej zawtórowały. Nie znalazła się ani jedna osoba, która broniłaby wyrzucania jedzenia na osiedlowe trawniki. Wszyscy uważają, że to ohydna praktyka.

Nic dziwnego, że Gocław jest jednym z najbardziej zaszczurzonych części Warszawy - pisze pan Michał.

Mieszkańcy Warszawy dodają, że sami wielokrotnie spotkali się z takim zachowaniem. Wielu z nich uważa, że dotyczy ono głównie starszych osób. "To robią starsi ludzie, którym nie przemówi się już nijak do rozumu. Mam wrażenie, że kiedyś się resztki z obiadu pod chałupą zwierzakom wyrzucało i tak w nich to siedzi, że argumenty logiczne nie docierają. Oni myślą, że robią dobrze" - pisze pani Ewa.

Tabliczka "Proszę nie wyrzucać jedzenia"

Mogłoby się wydawać, że tabliczki oraz ogłoszenia informujące o zakazie wyrzucania jedzenia będą skuteczne. Niestety, doświadczenia warszawiaków pokazują, że nie mają one żadnej mocy.

"W miejscu, gdzie ludzie wyrzucali odpadki "dla ptaszków", administracja postawiła tabliczki z zakazem, ale ktoś tabliczki połamał i wyrzucił, a resztki jedzenia nadal tam są" - pisze pani Ewa.

"W okolicach rozdzielni prądu za sklepem jest taka "banda dokarmiaczy". Kiedyś pojawiła się tam oficjalna tabliczka osiedla o zakazie wyrzucania śmieci (karmy), wytrwała jeden dzień..." - dodaje pan Jacek. 

Widać to również na zdjęciach wysłanych do nas do redakcji przez pana Marcina, który mieszka na warszawskim Kamionku. W bloku wisi kartka z informacją, aby mieszkańcy nie wyrzucali przed budynek resztek jedzenia, a przed blokiem... kilka rozwleczonych kromek chleba i gołębie. 

Czy można dokarmiać ptaki chlebem?Czy można dokarmiać ptaki chlebem? Fot. Metrowarszawa.pl

Warszawiacy mówią, że z jedzeniem, które często leży na trawnikach osiedli jest jeszcze jeden problem - psy. Właściciele tych zwierząt muszą bardzo uważać, aby ich pupile nie najadły się spleśniałych resztek. Pan Maciej mówi, że nauczony doświadczeniem, zawsze gdy wychodzi z psem na spacer, zakłada mu kaganiec. 

Nie sposób jest nie trafić na takie "żarełko". Kiedyś dopadł do tego "czegoś" i się zatruł - dodaje.

Czy ptaki można karmić chlebem?

Warszawiacy mówią, że jedzenie wyrzucane jest w nadziei, że pożywią się nim ptaki. Okazuje się jednak, że dokarmiając je nie tylko im nie pomagamy, ale wręcz im szkodzimy. Po pierwsze trzeba wiedzieć, że ptaków nie można dokarmiać chlebem

Stanisław Łubieński, pasjonat ptaków, mówił w rozmowie z Metrowarszawa.pl, że chleb jest dla ptaków jedynie wypełniaczem i nie ma żadnych wartości odżywczych. Co więcej, może być dla nich śmiertelnym zagrożeniem. 

Ludzie zwykle pozbywają się z domu nieświeżego pieczywa, a takie może ptakom poważnie zaszkodzić. Spleśniały to już śmiertelne zagrożenie. Szkodliwy jest też chleb na zakwasie. Karmienie wyłącznie pieczywem może prowadzić do zwyrodnieniowych chorób piór (tzw. anielskie skrzydło) - mówi Stanisław Łubieński.

Łubieński dodaje, że jeśli już koniecznie chcemy dokarmiać ptaki, możemy to robić ziarnami zbóż, słonecznikiem, drobnymi kaszami i rozłupanymi orzechami. Najbardziej pożądane są nasiona zawierające dużo tłuszczu. Dobrym rozwiązaniem jest jednak słonecznik - w dodatku jest tani i łatwo dostępny. 

Pomimo że wiele osób o tym wie, zawsze znajdą się osoby, do których to nie dociera. Pani Ewa napisała pod postem, że niedawno wiedziała kobietę dokarmiającą wrony... płatkami fitness z czekoladą.

Widzisz małe pisklę? Lepiej go nie dotykaj. Odbierasz mu lekcję życia

 

Więcej o:
Komentarze (26)
Dokarmianie ptaków resztkami jedzenia. Czy ptaki można karmić chlebem?
Zaloguj się
 • jacek226311

  Oceniono 18 razy 12

  najlepszym straszakiem dla dokarmiaczy bylyby mandaty tak jak w wielu krajach np.USA,Norwegia Anglia...

 • wj_2000

  Oceniono 9 razy 7

  Trochę się dziwię że ludzie wyrzucają chleb. A takze temu, że w serialach częsty jest motyw jak to troskliwy tatus lub mamusiq raniutko leca po swieze pieczywo.
  Wiele lat temu odkryłem, że zamrozone świeze pieczywo jest po odmrozeniu zupelnie jak swieże. Kromki razowego wyciagam wieczorem by spokojnie odmarzły. Biale bułki nie tylko odmrazam, ale wręcz griluję w kuchence - są przepyszne!!!
  Od lat nie miałem, chocbym chciał, ani grama pieczywa. które straciło jakakolwiek atrakcyjność i musiało by być wyrzucone. Nie latam tez z rana do sklepu, bo kupuję wtedy gdy mi jest wygodnie i w duzej ilości, a więc tylko od czasu do czasu. Polecam taką strategię.
  Wymaga zamrazarki i mikrofalówki z funkcją opiekacza.

 • Peter Parahuz

  Oceniono 4 razy 4

  a co robi straz miejska? babcia dostanie mandat to przemysli dokarmianie szczurembi

 • xynat

  Oceniono 8 razy 4

  Trochę cierpliwości i czasu. Wystarczy wyczaić taką krowę i przez kilka dni wyrzucać pod jej drzwiami śmieci. Gwarantuję sukces. Oczywiście zawsze należy zostawić informację o szkodliwości 'dokarmiania ptaszków' o tym, że zyskują na tym głownie szczury oraz o tym, że chleb szkodzi ptakom.

 • spector1

  Oceniono 6 razy 2

  Pejsbookowcy mają czas na robienie zdjęć i produkowanie "apeli", z których nic nie wynika.
  Zasada jest prosta, obowiązująca w rozwiniętych krajach - jeżeli nie potraficie nic wyegzekwować
  od władz to zróbcie to sami.
  Na zwrócenie uwagi takiej zafitnesowanej biurwie ta odszczeknie jedynie :"ja nie jestem od tego".
  Wszystko można załatwić, wystarczy jedynie trochę wyobrażni .Tą akcja domorsła aktywistka
  kompromituje się jedynie.
  Wygodnictwo i "troska" o zwierzęta domowe i ptactwo pod ochroną dotyczy także mieszkańców
  wolnostojących domów jednorodzinnych.
  Gdzie byli ci cywilizowani warszawiacy gdy żywcem zamurowywano jeżyki?

  Spector

 • mirrorqueen

  Oceniono 1 raz 1

  Kilka dni temu sąsiedzi z okien sypialni rzucali białym serem w kostce. Wiem, bo wylądował u mnie na parapecie. Bloki, duże miasto. U sąsiadów flaga polski powiewa dumnie na balkonie.

 • zajety-olek

  0

  Starsi ludzie mają wpojone, że jedzenia się nie wyrzuca, może dlatego wolą wyrzucić na trawnik, a nóż ktoś się pożywi.

 • mercx

  0

  w warszawie mieszka wielu wieśniaków....ze sciany wschodniej - są to zarówno młode słoiki które niedawno przyjechały jak i stare babcie zza Buga ktore przyjechaly tu po wojnie... i jedni i drudzy robią syf... i ja jako prawdziwy warszawiak musze ich tolerowac.. ich i ich brudne maniery.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX