Czy pies może szczekać w dzień? Problem poróżnił sąsiadów. "Staje pod drzwiami i straszy mnie policją"

Mieszkanka Ursynowa ma psa od niedawna. Nie wie, czy sąsiad może żądać od niej uciszenia zwierzęcia, gdy szczeniak szczeka w dzień. Mężczyzna codziennie wali do drzwi i straszy ją policją.

W poście w grupie "Obywatele Ursynowa" na Facebooka pani Magdalena poprosiła o pomoc. Ma problem ze swoim psem i sąsiadem. 

Pies szczeka w dzień

Czy ktoś z was miał problemy z sąsiadem dotyczące poszczekiwania waszego czworonoga w ciągu dnia? - pyta mieszkanka Ursynowa.

Pani Magdalena podkreśla, że jej pies na pewno nie szczeka przez cały czas, a jedynie "poszczekuje". Co więcej, robi to tylko w dzień, nigdy w nocy. Jak pisze, jej pies przesypia cały ten czas i wstaje dopiero rano. Mimo że szczekanie nie zakłóca ciszy nocnej, "uporczywy sąsiad gdy tylko pies się odezwie, staje pod moimi drzwiami i waląc w nie pięścią, straszy policją i towarzystwem opieki nad zwierzętami".

Pani Magdalena ma psa od niedawna, więc chciała wiedzieć, czy jej sąsiad ma w ogóle prawą żądać od niej uciszenia zwierzaka. 

Czy szczekającego w dzień psa można zgłosić na policję? Kwestia podzieliła mieszkańców UrsynowaCzy szczekającego w dzień psa można zgłosić na policję? Kwestia podzieliła mieszkańców Ursynowa Fot. Facebook / Obywatele Ursynowa

Oskarżyć o nękanie i zająć się psem

Inni mieszkańcy Ursynowa od razu zareagowali. Duża grupa opowiedziała się po stronie właścicielki psa. Uważają, że sąsiad nie ma racji. Co więcej, ich zdaniem kobieta może oskarżyć go o nękanie. 

Pod wpisem pani Magdaleny swoją historię opisała również pani Marta, która miała podobny problem. Wpadła na pomysł, jak go rozwiązać. "Proponuję kamerkę w domu, żeby zobaczyć, ile pies faktycznie szczeka. U nas sąsiadka też twierdziła, że "szczekają cały dzień". Na kamerze widać było, że w ciągu 8 godzin - łącznie było 15 minut szczekania..." - opowiada. 

Są jednak i tacy, którzy krytykują panią Magdaleną za to, że zdecydowała się trzymać psa w bloku. Inni radzą, że powinna całkowicie oduczyć psa szczekania. "Trzeba się zainteresować, dlaczego pies szczeka. Trzeba się nim zająć" - dodaje Maciej. 

Członkowie grupy zwracają uwagę jeszcze na jedną kwestię. "Wszelkie konflikty zawsze obrócą się przeciw najsłabszemu ogniwu w tym układzie, czyli psu" - pisze pani Katarzyna, a pani Agnieszka dodaje, że właścicielka psa powinna teraz uważać na to, czy ktoś nie podrzuci pod jej mieszkanie trutki, którą zje jej zwierzę. 

Szczekający pies: Czy można wezwać policję?

Mł. asp. Marta Bejer z komendy na Ursynowie mówi, że obie strony konfliktu mają rację. Jeśli szczekanie psa sąsiada komuś przeszkadza, można powiadomić o tym policję nawet w dzień, gdy nie obowiązuje cisza nocna. 

Wynika to z art. 51 Kodeksu Wykroczeń oraz uchwały Rady m. st. Warszawy, w którym czytamy, że "utrzymujący zwierzęta domowe są zobowiązani do dołożenia starań, by zwierzęta te były jak najmniej uciążliwe dla otoczenia i nie zakłócały spokoju domowego".

Mł. asp. Bejer dodaje, że policję można powiadomić również o osobach, które złośliwie nas niepokoją. To z kolei wynika z art. 107 Kodeksu Wykroczeń - "Kto w celu dokuczenia innej osobie złośliwie wprowadza ją w błąd lub w inny sposób niepokoi (…)”.  

Oczywiście trzeba poznać szczegóły zachowania sąsiada, aby można jednoznacznie stwierdzić czy jego działania są złośliwe i czy wyczerpują znamiona wykroczenia - tłumaczy mł. aps. Bejer.

Masz problem ze swoim sąsiadem? Chcesz nam o tym opowiedzieć? Napisz do nas na listy_do_metrowarszawa@agora.pl.

Co pies ''mówi'', kiedy macha ogonem w prawo? I jak często musi chodzić do dentysty?

Więcej o: