Śmieci leżą, ale taniej nie będzie. Mieszkańcy Mokotowa walczą z górami śmieci

Od początku sierpnia mieszkańcy Mokotowa zmagają się z zalegającymi śmieciami. Część z nich zastanawia się, czy w związku z tym opłaty za wywóz odpadków będą mniejsze. Zapytaliśmy o to stołeczny ratusz.

Urząd Miasta poinformował, że od 1 sierpnia wywózką odpadów z Mokotowa będzie zajmowało się Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania. Wcześniej odpady z mokotowskich osiedli odbierała firma Lekaro, z którą wraz z końcem sierpnia ratusz zakończył współpracę.

Miało być bezproblemowo, ale bardzo szybko okazało się, że na Mokotowie pojawił się ogromny problem z wywózką odpadków. Śmieci zalegają głównie w altankach śmietnikowych przy blokach. Mieszkańcy skarżą się przede wszystkim na smród. Obawiają się, że w okolicy zalęgną się szczury albo robactwo. 

Czytaj także:  Mieszkańcy Mokotowa walczą ze śmieciami. Nie jest łatwo. 'Niemiła pani opierniczyła mnie, że w ogóle dzwonię'

Czy będzie taniej?

Od kilku lat Polacy są zobowiązani do płacenia tzw. "podatku śmieciowego", czyli opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Zazwyczaj nikt nie ma z tym problemu. Biorąc jednak pod uwagę sytuację, w której znaleźli się mieszkańcy Mokotowa, pojawiło się pytanie: Czy będzie taniej?

Problem śmieci na Mokotowie. Śmieci na Al. NiepodległościProblem śmieci na Mokotowie. Śmieci na Al. Niepodległości Fot. Zdjęcie nadesłane przez panią Marię

Gdzie i jak można wnioskować o obniżenie opłat za fikcyjny wywóz śmieci? - pyta Maciej.
Wszystko to jest skandaliczne, nie jestem w stanie pojąć, dlaczego miasto załatwia kwestię śmieci w taki sposób i jak to jest możliwe, że - zapewne - nie będzie to miało żadnych konsekwencji. Bo my przecież nadal normalnie płacimy za wywóz -  pisze pani Aleksandra.

Agnieszka Kłąb z biura prasowego Urzędu Miasta st. Warszawa mówi, że na razie miasto, operator oraz dzielnica skupiają się przede wszystkim na załatwieniu problemu i wywozie zalegających śmieci.

Nie planujemy żadnej zmiany stawek za wywóz śmieci w związku z tą sytuacją - mówi Agnieszka Kłąb.

Dodaje, że w najbliższy weekend na ulice Warszawy wyjedzie 40 dodatkowych śmieciarek. Urzędnicy liczą na to, że już wkrótce uda im się uporać z problemem.

Zgłaszanie nie wywiezionych śmieci

Mieszkańcy, którzy zauważa, że w ich okolicy śmieci są nie wywiezione, mogą zgłaszać problem do Urzędu Miasta lub Urzędu Dzielnicy. 

Zgłoszenia należy kierować na infolinię 19 115 lub za pośrednictwem portalu www.warszawa19115.pl. Dzielnica Mokotów uruchomiła również dodatkową linię telefoniczną oraz adres e-mail, na które również można zgłaszać problemy - 22 443-63-79 lub mokotow.odpady@um.warszawa.pl.

Agnieszka Kłąb mówi, że zgłoszenia mogą składać wszyscy mieszkańcy - nie tylko zarządcy bloków. Dodaje jednak, że warto wcześniej sprawdzić harmonogram wywozu śmieci. 

Zdarza się, że zgłoszenie wpływa wieczorem, a zgodnie z harmonogramem śmieciarka przyjeżdża następnego dnia rano - mówi rzeczniczka.

Harmonogramy powinny być udostępniane mieszkańcom bloków przez administratorów budynku. 

Nie przykładaj ręki do cierpienia zwierząt. Nie wyrzucaj śmieci do lasu

Więcej o: