Na Radiowe cuchnie. "Najgorzej od lat. Mieszkańcy są wściekli. Uciekają z domów"

Kryzysowa sytuacja na warszawskich Bielanach. Od kilku dni mieszkańcom Radiowa i okolic ciężko jest znieść cuchnący zapach z instalacji przetwarzania odpadów.

Na Radiowo, Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszcza zwozi do przetworzenia odpady z kilku warszawskich dzielnic. Dla okolicznych mieszkańców i tych z trochę dalej położonych osiedli, praca instalacji jest uciążliwa. Niemal codziennie odór z Radiowa spowija sporą część Bielan.

Od kilku dni sytuacja jest podbramkowa. - Dostałem setki zgłoszeń od mieszkańców – przyznaje Grzegorz Pietruczuk, wiceburmistrz dzielnicy Bielany. I dodaje, że odór z Radiowa jest najgorszy od lat.

- Mieszkańcy są wściekli i bezsilni. Jest potworny zaduch, nie ma jak otworzyć okien. Niektórzy uciekają z domów do dalszej rodziny czy znajomych, żeby u nich przeczekać – opisuje wiceburmistrz.

Winne upały?

W rozmowie z tvnwarszawa.pl przedstawiciele MPO przypuszczają, że zwiększona „uciążliwość zapachowa” utrzymuje się przez bardzo wysokie temperatury oraz dużą wilgotność. Przedsiębiorstwo pracę instalacji ograniczyło do minimum na czas upałów.

Wprowadzono również „system neutralizacji powietrza w hali rozładunku”.

Mają zamknąć do 10 września

W połowie czerwca Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska podjął decyzję o zamknięciu Radiowa do 10 września tego roku. MPO potwierdziło, że podporządkuje się decyzji.

Mieszkańcy jednak mają obawy, że MPO będzie przeciągać zamknięcie. W decyzji jest informacja, że wygaszanie pracy instalacji potrwa sześć tygodni. Teoretycznie ten czas jest wliczony do terminu zamknięcia. Mieszkańcy obawiają się, że MPO dopiero tuż przed 10 września zacznie wygaszać pracę instalacji.

Droga donikąd za prawie 3 mln złotych. Mieszkańcy Ursynowa zaniepokojeni inwestycją

Więcej o:
Komentarze (21)
Na Radiowe cuchnie. "Najgorzej od lat. Mieszkańcy są wściekli. Uciekają z domów"
Zaloguj się
 • zdziwiony1980

  Oceniono 19 razy 19

  przy jakim wyspypisku? człowieku śmierdzi w połowie dzielnicy

 • ryhor

  Oceniono 16 razy 16

  Tu nie o to chodzi, że na Radiowie jest wysypisko. Tu chodzi o to, że MPO stosuje dla zaoszczędzenia pieniędzy jakieś prymitywne technologie recyklingu, które powodują straszny smród w dużej części dzielnicy.

 • cezaryk

  Oceniono 15 razy 11

  Pierwsze przetargi wygrały inne spółki, wiele dzielnic miał zająć Byś. Byś zdaje się oferował nowoczesną metodę, MPO metodę tańszą (Radiowo). Po odwołaniach spółka miejska MPO wygrała.
  No to mamy czego chcieliśmy.

 • michal2708

  Oceniono 13 razy 9

  Śmierdzi również na Bemowie. "Cuch" dolatuje aż do McDonald's przy Powstańców Śląskich. I to jest z resztą jedyny plus tego problemu bo przynajmniej nie czuć smrodu z tej "restauracji".

 • Marian Tuhajek

  Oceniono 6 razy 6

  Po co uciekać z domów? Raczej ująć (schwytać) urzędników odpowiedzialnych za ochronę środowiska , przywiązać ich do okolicznych słupów i trzymać dopóty, dopóki nie zdezaktywują smrodu wysypiska.

 • semigetuza

  Oceniono 14 razy 4

  super. "Uciekają z domów". Zamiast się zorganizować i wziąć za mordę szefostwo wysypiska, to "uciekają". A pies im mordę lizał, niech śmierdzi jak najwięcej. Much plujek i latających karaluchów Wam życzę. Przecież to jest zagrożenie zdrowia publicznego. wziąć wojewodę za pysk, reagować w takiej sytuacji to jego psi obowiązek. Nie zareaguję, petycja do premiera o odwołanie. Nie zareaguje - 30tys mieszkańców na Ujazdowskich, Posra sie w gacie razem z tą "śmierdzącą zmianą". Zablokować dojazd śmieciarek do Radiowa
  Ale lepiej uciekać, ależ z Was wszarze, drodzy mieszkańcy, można z Wami zrobić co się chce, a Wy tylko piszczeć potraficie, tchórzyki, królicze serca i dupolizy bez troski o najbliższych i samych siebie. A siedzieć w smrodzie - zasługujecie na to!!.

 • facio60

  Oceniono 15 razy 3

  A śmieci z Wilanowa dokąd trafiają? Zrobić im wysypisko. Musi być demokratycznie. A tak będą wymądrzać się o braku demokracji, sądach, wyśmiewać innych. Podrzucić im parę problemów z jakimi zmaga się przeciętny mieszkaniec Warszawy, to szybko nabiorą pokory.

 • larson

  Oceniono 4 razy 2

  Czy wam płacą od przecinków wstawianych bez sensu?

 • qznia

  0

  12 lat rządzi HGW - inwestowano w wiele zbędnych rzeczy, dlaczego kasa nie poszła w nowoczesne śmietnisko?
  Może Rafał wie?
  (Radio Kolor: "Kto jest kolegą......

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX