Radni chcą wpuścić na warszawskie buspasy karetki jadące bez sygnału

Karetki, które nie jadą na sygnale, będą mogły jeździć busapasami w Warszawie. To pomysł radnych. "Co jest ważniejsze od ratowania ludzkiego życia" - pytają.

Z buspasów w Warszawie mogą korzystać autobusy miejskie, motocykle i samochody transportujące osoby z niepełnosprawnościami. Rada Warszawy chce dodać do tego grona kolejnego uczestnika ruchu. 

Karetki bez sygnały na buspasach

Radni mają pomysł, aby warszawskimi buspasami mogły jeździć również karetki pogotowia nie jadące na sygnale, czyli np. te, które wracają z akcji do bazy. Zdaniem członków Rady Warszawy usprawni to pracę ratowników medycznych, którzy szybciej będą mogli wrócić i przygotować się do kolejnego zgłoszenia. 

- Co jest ważniejsze od ratowania zdrowia? - pyta retorycznie Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca rady Warszawy w rozmowie z Eska.warszawa.pl.

Dodaje, że dołączenie karetek do grona pojazdów jeżdżących buspasami nie zmniejszy płynności ruchu. Jak mówi, że codziennie na ulicach Warszawy jest mniej niż 60 zespołów karetek pogotowia. W dodatku nie zawsze pędzą na sygnale. 

Radni już pracują nad projektem uchwały, który wpuściłby karetki na buspasy. Możliwe, że Rada Warszawy będzie nad nim głosować jeszcze za tej kadencji.

Taksówkarze, którzy ratują życie. W Warszawie jest ich prawie 70

Więcej o: