Warszawa. Smog powrócił. Ale najgorzej jest w Otwocku. "Smród dymu wali w nos"

Od kilku dni poziom smogu w Warszawie stopniowo wzrasta. Najbardziej czuć go wieczorami i nad ranem. Najgorzej jest na Targówku, w Wawrze i podwarszawskim Otwocku, gdzie wskaźniki zanieczyszczenia już teraz wskazują na bardzo złą jakość powietrza.

Stopniowo powraca problem zanieczyszczonego powietrza, którym oddychamy w stolicy i okolicach. Wczoraj i dziś rano normy powietrza zostały nawet kilkukrotnie przekroczone, a widoczność była ograniczona. 

Smog w Warszawie i okolicach

Mieszkańcy donoszą, że w ich okolicy coraz częściej czuć charakterystyczny zapach dymu. Na powrót smogu skarżą się szczególnie mieszkańcy Bródna, Wawra i Marek. Wczoraj wieczorem wskaźnik pyłów w powietrzu został też znacznie przekroczony w centrum Warszawy, na stacji pomiarowej przy alei Niepodległości. Poinformował o tym na Facebooku Warszawski Alarm Smogowy.

Smog jest wyczuwalny zwłaszcza wieczorami.

"Przez Marki nie da się przejechać bez włączenia obiegu wewnętrznego", "Wychodzę na balkon i wali w nos smród dymu" - piszą mieszkańcy w mediach społecznościowych.

Smog na obrzeżach Warszawy. Najgorzej w Otwocku

Problem smogu nasila się także na obrzeżach Warszawy i w okolicznych miejscowościach: Józefowie, Piasecznie i Legionowie. Najgorzej jest jednak w Otwocku, gdzie wczoraj wieczorem normy powietrza zostały przekroczone trzykrotnie. Mieszkańcy nauczeni doświadczeniami z poprzednich lat spodziewają się, że to dopiero początek "sezonu smogowego".

"Kolejny wieczór w smrodzie", "Już nie da się oddychać, a to dopiero początek" - skarżą się mieszkańcy.

Smog na Mazowszu. Czyste powietrze za 62 lata

Przypominamy, że według raportu "Ochrona powietrza przed zanieczyszczeniami" Najwyższej Izby Kontroli, Polska nadal jest jednym z krajów unijnych z najgorszą jakością powietrza. Z danych NIK wynika, że główną przyczyną zanieczyszczeń jest emisja pyłów z domowych i lokalnych kotłowni węglowych. Do tego dochodzi jeszcze duża liczba aut na drogach, szczególnie w dużych miastach.

Najwyższa izba Kontroli z oszacowała, ile lat zajmie samorządom uporanie się z zanieczyszczonym powietrzem. Na Mazowszu redukcja szkodliwych pyłów ma potrwać nawet do... 2080 roku.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia i Europejskiej Agencji Środowiska w całej Europie liczba przedwczesnych zgonów - z uwagi na oddziaływanie zanieczyszczeń w powietrzu - przekracza 400 tysięcy osób rocznie.

W Polsce, jak czytamy w raporcie NIK, smog przyczynia się do śmierci 46 tysięcy osób rocznie.

Macie problem ze smogiem w swojej okolicy? Piszcie do nas na: listy_do_metrowarszawa@agora.pl.

Smog - zabójca, który wisi w powietrzu. Jakie choroby wywołuje smog?

Więcej o: