Woda w szkole była skażona kałem, dzieci piły ją przez tydzień. "W końcu dojdzie do epidemii"

W szkole podstawowej na Gocławiu wyłączono dopływ wody pitnej, bo sanepid wykrył w niej groźne dla zdrowia bakterie kałowe. Rodzice nie kryją oburzenia i alarmują, że ich dzieci mogły pić skażoną wodę nawet przez kilka dni. Dodatkowo z powodu awarii wodociągowej kilkuset uczniów szkoły musi teraz korzystać z... dwóch toi-toiów.

Problemy z wodą trwają w Szkole Podstawowej numer 279 przy ulicy Cyrklowej już od miesiąca. W wakacje przeprowadzano tam remont sieci kanalizacyjnej. Po tygodniu od rozpoczęcia roku szkolnego dyrekcja zleciła badania epidemiologiczne wody. Wtedy sanepid wykrył w niej enterokoki kałowe, które mogą powodować ciężkie zatrucia. 

Szkoła podstawowa na Gocławiu. Bakterie w wodzie

Po wykonaniu badania sanepid podjął decyzję o odcięciu dopływu wody pitnej do szkoły, ale placówki nie zamknięto. Dyrekcja poinformowała, że uczniowie mogą korzystać z przenośnych umywalek i nawilżanych chusteczek do mycia rąk, a obiady szkolne będą gotowane w sąsiedniej placówce. Na każdym piętrze zapewniono też dzieciom butelkowaną wodę do picia. Przejściowe problemy miały ustąpić po uzdatnieniu wody i przeprowadzeniu kolejnego badania.

Problemy z wodą w szkole przedłużały się. Pod koniec września dyrektor Zofia Filip poinformowała rodziców, że woda przebadana przez sanepid 27 września nadal nie jest zdatna do picia - jej jakość polepszyła się, ale enterokoki wciąż były obecne. 

"Zapewniam Państwa, że dokładamy wszelkich starań, aby jak najszybciej wyjaśnić przyczynę zaistniałej sytuacji. Sanepid w chwili obecnej nie wydał żadnych dodatkowych zaleceń" - poinformowała dyrekcja w komunikacie do rodziców. 

Skażona woda w szkole: "Ktoś musi za to odpowiedzieć"

Rodzice uczniów ze Szkoły Podstawowej numer 279 nie kryją oburzenia. Jak podaje "Super Express", do momentu zapoznania się z wynikami badań nie wiedzieli, że woda może być zakażona, a ich dzieci piły ją nawet przez tydzień. Sprawę komentują w mediach społecznościowych.

"Czy to było już wiadome od początku roku? Ktoś niestety musi za to odpowiedzieć" - pyta pani Monika, mama jednego z uczniów.

"My jako Rada Rodziców tematu nie odpuszczamy!" - dodaje pan Radosław.

Niektórzy rodzice twierdzą, że zatajono przed nimi ważne dla zdrowia ich dzieci informacje, a szkoła powinna zostać zamknięta w momencie, gdy pojawiły się pierwsze podejrzenia dotyczące jakości wody.

Rodzice: "To skandal", "W końcu dojdzie do epidemii"

To nie koniec problemów z wodą w podstawówce przy ulicy Cyrklowej. Sytuację dodatkowo zagoniła nagła awaria wodociągowa, do której doszło w szkole 1 października. Do czasu jej naprawienia uczniowie nie tylko nie mogą korzystać z wody pitnej, ale też nie mają żadnego dostępu do toalet. Pod szkołą umieszczono dwa toi-toie, z których dzieci mogą korzystać do czasu naprawienia awarii. Niektórzy rodzice relacjonują, że to zdecydowanie za mało dla ponad 500 uczniów, którzy uczą się w tej placówce.

 "Kolejki do toi-toi były spore", "Nie wyobrażam sobie szkoły na dwóch toi-toi-ach. W końcu dojdzie do epidemii" - komentowali na Facebooku rodzice uczniów.

Wielu rodziców nie kryje zdziwienia, że mimo awarii szkoły nie zamknięto. Twierdzą, że problemy z wodą znacznie pogarszają komfort życia ich dzieci.

"Moje dziecko dzisiaj trzymało siku, brzydziła i bała się tam załatwić. Skandal to jest,  nie mają zapewnionych podstawowych rzeczy w szkole" - komentuje pani Kinga.

"Powinno się zamknąć szkołę, doprowadzić do porządku i dopiero wpuścić dzieciaki. To są warunki niedopuszczalne i stanowią zagrożenie dla zdrowia dzieci" - dodaje pani Agnieszka.

Dyrekcja: awaria nie ma związku z wykryciem bakterii

Dyrekcja szkoły w komunikatach do rodziców zapewnia, że przerwa w dostępnie do toalet nie ma związku z wcześniejszym wykryciem w wodzie bakterii enterokoków. Jest spowodowana awarią rurociągu na terenie spółdzielni "Przyczółek Grochowski" i ma zostać usunięta jak najszybciej.

Woda pitna ma natomiast powrócić do szkolnych kranów zaraz po uzyskaniu poprawnych wyników badań epidemiologicznych, które przeprowadza sanepid.

Polski uczeń w czołówce europejskiej, ale jego nauczyciel już nie

Więcej o:
Komentarze (30)
Gocław. Woda w szkole była skażona kałem, dzieci piły ją przez tydzień
Zaloguj się
 • melter

  Oceniono 9 razy 9

  Nie dodano, że dziś szkołę zamknięto do odwołania...

 • socata

  Oceniono 8 razy 8

  małe sprostowanie - obiady mały zapewnione dzieci z najmłodszych klas, starsze przez kilka tygodni nie miały ich w ogóle, potem przez 3 dni był zapewniony catering ale po bardzo wysokich cenach, od ub. tygodnia dzieci ze starszych klas miały tylko zupę z bułką a od dzisiaj już nie ma nic, nawet nauki bo szkoła właśnie została zamknięta do odwołania......
  Niezależnie od remontów i awarii to sama szkoła już od jakiegoś czasu jest na równi pochyłej - pani dyrektor ma swój dwór, który hołubi, niestety kosztem poziomu nauczania. Zastępstwa są na porządku dziennym - lekcje matematyki albo angielskiego z nauczycielem WF albo historii? Nie ma problemu... Wiadomo, okazjonalnie mogą się zdarzyć ale w tej szkole to już standard. Za to i za kilka innych działań pani dyrektor już dawno powinna zostać odwołana!

  Ciekawe kiedy i jak dzieci nadrobią stracony czas.

 • norman67

  Oceniono 11 razy 7

  Ta q/w Zalewska nie powinna po 2019 wyjść z pierdla. To co przeżywają dzieci z 7. i 8. klas to jest skandal i horror. Tak wszystko, co w swoje łapy bierze pisowska swołocz jest sp..lone. Dzieci pomścimy!

 • glock18

  Oceniono 14 razy 6

  Lepiej być skażonym kalem niż PiSem !
  Wodę oczyszcza a ta banda jeszcze zostanie jakiś czas...

 • cezaryk

  Oceniono 16 razy 6

  Ależ należało zawierzyć wodę bozi. Profesjonalny ksiądz wykonałby zlecenie za 500 zł od kranu.
  I problem rozwiązany. A teraz to się gupole burzą.

 • jacutin

  Oceniono 7 razy 5

  Tak to jest jak remont robi szwagier kolaska

 • bareja_76

  Oceniono 5 razy 3

  Ależ wg badań bodajże austriackiego odpowiednika sanepidu w większości kościołów w Austrii woda przy wejściu służąca do przeżegnania jest skażona bakteriami kałowymi...u nas zapewne również jej odświętność jest mierzona mianem Ecoli

 • bobislaw.borboje

  Oceniono 1 raz 1

  Obesrana rzeczywistość podłej zmiany.

 • malkontent58

  Oceniono 1 raz 1

  ciemniaki ze "stolycy"....piją byle jaką wodę jak zwierzęta

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX