Będzie drożej! Za ubezpieczenie OC zapłacisz więcej!

W 2022 roku średnia składka OC wyniosła 538 zł. Jak podaje raport Punkty, wynik ten był o 7% niższy od średniej ceny OC w 2021 r. Niestety, 2023 rok może okazać się mniej łaskawy dla kierowców. Wszystko wskazuje na to, że w najbliższym czasie ubezpieczenie samochodu może podrożeć. Poznaj argumenty, które za tym przemawiają.

Czy inflacja wpłynęła na ceny ubezpieczeń aut?

W grudniu 2022 r. inflacja osiągnęła wynik 16,6%. Pomimo że wynik ten jest najniższy w IV kwartale, nie jest on jednak powodem do radości. Choć nie ma jeszcze oficjalnych prognoz na początek 2023 roku, to jednak zakłada się, że poziom inflacji zapewne utrzyma się na podobnym poziomie.

Wysoka inflacja towarzyszy nam już od dłuższego czasu i dotąd nie miała wpływu na wysokość składek polis OC. Skąd więc przekonanie, że teraz będzie inaczej? Może o tym świadczyć rekomendacja wystosowana przez KNF. Jej celem jest zachęcenie do podwyższenia cen OC ze względu na wysokie koszty naprawy pojazdów (wynikające z wysokiej inflacji) i ryzyko obniżenia jakości likwidacji szkód przy utrzymaniu składek na obecnym poziomie.

Składki za ubezpieczenie samochodu a zmiany w ustawie Prawo o ruchu drogowym

W kontekście cen OC w 2023 roku bez znaczenia nie pozostaje również niedawna zmiana w przepisach dotyczących kierowców. Na mocy dokumentu ubezpieczyciele zyskali możliwość wglądu w Centralną Ewidencję Kierowców. Tym samym mogą bez problemu sprawdzić m.in.:

  • popełnione wykroczenia i przestępstwa drogowe,
  • liczbę punktów karnych,
  • status opłacenia mandatów.

Co to oznacza w praktyce? Potencjalnie wyższą cenę ubezpieczenia auta dla kierowcy, który co prawda nie spowodował żadnej szkody, ale ma na swoim koncie wykroczenie drogowe, np. jazdę z nadmierną prędkością. Nieprzestrzeganie przepisów drogowych może więc być podwójnie nieopłacalne – równać się będzie z koniecznością opłacenia mandatu i wyższej składki OC.

Jak szukać oszczędności w dobie wysokich cen OC?

Ubezpieczenia komunikacyjne będą prawdopodobnie drożeć w najbliższym czasie. Na pewno dobrym rozwiązaniem będzie już zacząć rozglądać się za sposobami na obniżenie ceny polisy. Najlepszym z nich będzie bez wątpienia posiadanie zniżek na OC, które są przyznawane za kolejne lata bezszkodowej jazdy.

Oszczędność może również przynieść skorzystanie z porównywarki ubezpieczeń Punkta. Narzędzie to pozwoli zestawić ze sobą oferty od różnych towarzystw, co z kolei ułatwi ustalenie, która z nich jest najkorzystniejsza. Wybraną polisę OC możesz też od razu kupić online bez wychodzenia z domu. Oszczędzisz więc nie tylko pieniądze, ale również czas.