700 tys. m2 nowych biur w Warszawie: najemcy uwielbiają stolicę

Szara, coraz bardziej deszczowa jesień za oknem nijak ma się do aktualnej sytuacji na warszawskim rynku nieruchomości biurowych, gdzie wydawać się może, że słońce nie przestaje świecić od kilku już lat. Stolica rozwija się w wyjątkowo szybkim tempie i cały czas zajmuje pozycję lidera na biznesowej mapie kraju, a deweloperzy natychmiastowo odpowiadają na oczekiwania przyszłych najemców. Ich zainteresowanie jest bowiem na tyle duże, że dla nowych inwestycji to właśnie Polska stała się pierwszym miejscem w Europie.

Świetne prognozy dla polskiego rynku nieruchomości biurowych

Specjaliści z Jones Lang LaSalle - międzynarodowej firmy doradczej, która świadczy kompleksowe usługi w zakresie wynajmu powierzchni komercyjnych, wskazują w swoim raporcie, że długoterminowa perspektywa polskiej gospodarki prezentuje się bardzo obiecująco. Prognozy na najbliższe dwa lata (2018-2020) wróżą, że PKB będzie wzrastać średnio dwa razy szybciej w porównaniu do strefy euro - 3,6% vs. 1,8%, a według rankingu US News & World Report, nasz kraj znajduje się na trzecim miejscu na świecie i pierwszym w Europie, jeśli chodzi o powstawanie nowych inwestycji. Zainteresowanie ze strony najemców cały czas rośnie, na co szybko reagują deweloperzy i tak dobre warunki na rynku ugruntowują tylko pozycję Polski jako najpopularniejszej lokalizacji biurowej w regionie CEE.

Kto tworzy tak wysoki popyt w stolicy?

Z końcem drugiego kwartału 2018 warszawski rynek nieruchomości biurowych znów odnotował wysoki wynik popytu, na który składają się przede wszystkim trzy rodzaje aktywności najemców. Jednym z głównych źródeł popytowych jest duża dynamika pojawiania się nowych podmiotów gospodarczych, które rozpoczynają swoją działalność właśnie w stolicy. Takie firmy chętniej wybierają również centrum aglomeracji, będąc w stanie zapłacić wyższy czynsz w zamian za posiadanie atrakcyjnej lokalizacji, co przekłada się na przewagę w procesach rekrutacyjnych. Kolejne źródła stanowią ekspansje obecnych na warszawskim rynku najemców - choćby AstraZeneca, która w Postępu 14 prawie potroiła zajmowaną przez siebie powierzchnię oraz zmiany lokalizacji ze starych biurowców na nowoczesne inwestycje.

Warto też podkreślić, że na świetne wyniki na stołecznym rynku nieruchomości biurowych ogromny wpływ ma zróżnicowanie działających w Warszawie przedsiębiorstw. Obok bardzo aktywnego sektora nowoczesnych usług dla biznesu, duże zainteresowanie biurami wykazują także firmy z takich branż, jak doradztwo, bankowość czy finanse. Tylko w ciągu 6 pierwszych miesięcy tego roku w stolicy wynajęto 424 700 m2 powierzchni biurowej, a największą popularnością cieszyły się Centrum i wciąż rozwijający się Mokotów. Niewiele ponad połowę popytu stanowiły nowe umowy w istniejących budynkach, a do absolutnych rekordów dwóch pierwszych kwartałów należą: umowa podpisana przez Komisję Nadzoru Finansowego na 14 800 m2 w Pięknej 2.0, przednajem CIC na 13 500 m2 w Varso II oraz odnowienie umowy przez PLL LOT w swojej siedzibie na 11 800 m2.

Deweloperzy nie zwalniają tempa. Nawet 700 tys. m2 nowych biur do 2020 roku

Duże zainteresowanie najemców i świetne prognozy na przyszłość nie mogły nie odbić się echem na deweloperach. Ich aktywność dorównuje wzrostowi popytu i tylko w 1. połowie 2018 roku na warszawski rynek oddano do użytku 173 700 m2 w 15 budynkach. Największy z nich to zajmujący 20 000 m2 Proximo II, ale tuż za nim znajdują się takie inwestycje, jak zlokalizowany przy Al. Jerozolimiskich Equator IV (19 100 m2) oraz Koneser H&O&P o powierzchni 17 300 m2. Metraż może robić wrażenie, ale to w przyszłym roku na rynku mają pojawić się naprawę imponujące projekty - w tym m.in. Mennica Legacy Tower (ponad 60 000 m2) oraz Chmielna 89 (blisko 25 000 m2). Te zaś przebiją planowane na 2020 rok Varso (ponad 100 000 m2) i The Warsaw Hub (niespełna 80 000 m2), co jest najlepszym dowodem na to, że deweloperzy nie zamierzają zwalniać tempa. Do końca 2020 roku w stolicy ma pojawić się ok. 700 000 m2, ale specjaliści z JLL uważają, że Warszawa jest jednym z najbardziej chłonnych rynków w całej Europie i tak duże inwestycje nie powinny zachwiać równowagi pomiędzy podażą, a popytem.

Centrum Warszawy i Mokotów nadal najpopularniejsze

Powyższą tezę potwierdza również fakt, iż współczynnik pustostanów jest w trendzie spadkowym. Z końcem czerwca 2018 roku w całej Warszawie wyniósł 11,1%, co jest wynikiem o 2.8 punktów procentowych niższym w porównaniu do tego samego okresu z roku ubiegłego. W samym Centrum wskaźnik ten ustabilizował się na poziomie 7,9% i jest najniższy od 2012 roku, co tylko potwierdza ogromne zainteresowanie sercem stolicy. To właśnie tutaj czynsze wynoszą obecnie 17,0-23,0 ? / m2 / miesiąc, a poza Centrum wahają się od 11,0 do 15,0 ? / m2 / miesiąc. Artykuł powstał w oparciu o raport Jones Lang LaSalle pt. "Warszawski rynek biurowy. Lipiec 2018" dostępny na portalu BazaBiur.pl , gdzie znajduje się również wyszukiwarka nowoczesnych biur do wynajęcia, a także analizy bieżących trendów rynkowych oraz porady dla początkujących najemców.