W domu jak w kinie

Od telewizora oczekujemy z roku na rok coraz więcej. Już nie wystarcza nam jedynie możliwość oglądania programu, filmu czy meczu. Chcemy widzieć na ekranie obraz jak najbardziej zbliżony do rzeczywistości, a dźwięk ma być realistyczny.

Oglądanie filmu lub zawodów sportowych w domu coraz częściej niewiele różni się od projekcji w kinie czy pobytu na stadionie. Jakość obrazu i dźwięku są niezwykle realistyczne; chwilami możemy zapomnieć, że siedzimy na własnej kanapie. Jaki telewizor wybrać, aby dostarczył nam takich właśnie niezapomnianych i przede wszystkim jak najbardziej realistycznych wrażeń? Warto przyjrzeć się najnowszym propozycjom producentów telewizorów, aby sprawdzić, co ciekawego mogą zaproponować. Być może okaże się, że o niektórych rozwiązaniach i funkcjach dodatkowych nie mieliśmy nawet pojęcia!

Standardy się zmieniają na lepsze

Standardem w dziedzinie telewizorów już dawno stała się technologia LCD (od angielskiego Liquid-Crystal Display ) czyli ekrany ciekłokrystaliczne. Wiele lat temu źródłem światła w telewizorach były lampy fluorescencyjne CCFL, w uproszczeniu szklane rurki wypełnione gazem szlachetnym, z naniesioną od wewnątrz warstwą luminoforu, które równomiernie podświetlały matryce odbiornika. Ważną zaletą tego rozwiązania jest to że ekrany LCD emitują mniej szkodliwego promieniowania elektromagnetycznego niż tradycyjne, szklane kineskopy poza tym jest to rozwiązanie niesłychanie wygodne. Telewizory LCD są płaskie, więc zajmują mniej miejsca niż dawne odbiorniki kineskopowe. Użytkownik ma dużo większą swobodę aranżując wnętrze salonu, można je też zamontować na przykład na ścianie. W niektórych sklepach możemy zamówić nie tylko sam sprzęt, ale i taki właśnie montaż.

Kolejnym krokiem w rozwoju technologii stało się wprowadzenie odbiorników w których zamieniono źródło światła z lamp fluoroscencyjnych na podświetlenie diodami elektroluminescencyjnymi, zwanymi LED (od angielskiego Lighting Emitting Diode ).. Telewizory stały się jeszcze bardziej smukłe, lżejsze, zmniejszono znacznie pobór energii elektrycznej. Przykładem jest telewizor SONY KD-55XE7077 , dostępny w sklepach Media Markt .

Przyszłość telewizora coraz wyraźniejsza

Zmiana typu podświetlenia to tylko jeden z kroków w rozwoju technologii obrazowania. Producenci nieustannie prowadzą prace i wdrażaja nowe rozwiązania poprawiające kolorystykę , rozdzielczość, kontrast odbiorników TV. Wielu z nich wciąż zaskakuje nowymi, coraz bardziej wydajnymi procesorami, oprogramowaniem telewizora rodem z profesjonalnych studiów filmowych. Na czym polega różnica między telewizorami sprzed kilku lat a produkowanymi współcześnie? Przede wszystkim na ostrości,, detaliczności obrazu, na bardziej zbliżonych do rzeczywistych i mocniej nasyconych kolorach - na czym przecież nam zależy, gdy oglądamy film. Standardem w nowoczesnych telewizorach jest również efekt przestrzenności dźwięku, osiągany dzięki specjalnym głośnikom montowanym w odbiornikach telewizyjnych. Wydobywające się z nich odgłosy są niezwykle czytelne, wiernie naśladują te, które w świecie realnym odbiera ucho człowieka.

Nie tylko obraz i dźwięk

Jeszcze kilkanaście lat temu teletekst, czyli sygnał cyfrowy dołączany do emisji telewizyjnej i zawierający dane tekstowe, był nowością. Dzisiaj mało kto wyobraża sobie zakup telewizora, który nie daje nam możliwości podglądu godzinowej ramówki telewizyjnej, najnowszych informacji z kraju i ze świata, a także rzeczy niezbędnej dla fanów piłki nożnej - tabel rozgrywek ligowych. Nowoczesne telewizory oferują nam o wiele więcej możliwości niż tylko sam teletekst. Coraz częściej szukamy więc np. odbiorników zintegrowanych z popularnymi kanałami Youtube czy Netflix. Chcemy mieć również dostęp do telewizji na życzenie , przeglądarki internetowej, chcemy też połączyć nasz smartfon z telewizorem aby wyświetlić jego zawartość na dużym ekranie.

Wybór telewizora nie jest dzisiaj sprawą prostą. Ale warto poświęcić mu trochę czasu, aby w efekcie cieszyć się obrazem i dźwiękiem, które będą realistyczne i doskonałej jakości.