Dlaczego Śródmieście i Wilanów to nie zawsze najlepszy wybór, czyli gdzie kupić mieszkanie w Warszawie?

Jak podają statystyki GUS, zainteresowanie zakupem nieruchomości w danej dzielnicy Warszawy wyznacza stopień aktywności ekonomicznej tamtejszej ludności. Większy odsetek dobrze sytuowanych mieszkańców przyspiesza rozwój miejsca, zwiększa jego organizację oraz podnosi ogólną jakość życia.

xx x

W popularnych dzielnicach dba się o tereny zieleni, miejsca integracji, dostępność do sklepów, przychodni, szkół. Tworzone rankingi wciąż pokazują, że najatrakcyjniejsze dzielnice Warszawy to Wilanów, Śródmieście i Mokotów. Nieco gorzej wypada Żoliborz, Włochy czy Ochota. W grupie średnio atrakcyjnych, ale polecanych i popularnych miejsc mamy między innymi Bemowo, Targówek czy Ursus. Najmniejszą popularnością cieszy się Rembertów. Jednak kupując mieszkanie, przede wszystkim, musimy sobie odpowiedzieć na pytania - czego tak naprawę poszukujemy i czego oczekujemy od lokalizacji?

Na co inwestorzy zwracają uwagę, wybierając mieszkanie?

Przy zakupie mieszkania każdy zwraca uwagę na inne aspekty. Dla jednych głównym wyznacznikiem atrakcyjności lokalizacji jest cisza i zielone otoczenie. Osoby młode wybiorą dzielnice o dobrej infrastrukturze i bogatej ofercie kulturalnej, a małżeństwa z pewnością zainteresują te części Warszawy, gdzie zlokalizowanych jest najwięcej żłobków, przedszkoli, a także najlepszych szkół.

Śródmieście, Mokotów, a może Bemowo?

Najbardziej reprezentatywne jest Śródmieście . To tu znajdują się najważniejsze urzędy, mamy koncentrację biznesu, kultury, rozrywki i polityki. Mieszkanie tu wiąże się z prestiżem. Równie atrakcyjny, acz bardziej ekonomiczny do inwestycji w nieruchomości okazuje się Mokotów . To dzielnica, gdzie nowoczesne bryły mieszają się z historyczną zabudową i prężnie rozwija się przedsiębiorczość. Znajdują się tu Polskie Radio i Telewizja Polska.

Do końca sierpnia mieszkania na Mokotowie ponad 30 000 zł taniej

Najszybciej rozwija się Białołęka . Ma powstające nieruchomości z atrakcyjnymi cenami, które przyciągają na tyle inwestorów, że nie przeszkadza im gorsza komunikacja. W podobnym położeniu jest Targówek , aczkolwiek planowana rozbudowa metra, przyciąga tu coraz więcej deweloperów. Ponadto "Tu zaczyna się Warszawa" jest idealną reklamą dzielnicy.

Na Żoliborzu znajduje się najlepsze budownictwo spółdzielcze oraz rozległe tereny zielone o znaczeniu historycznym. Przy dawno zurbanizowanym terenie, w miejscu byłych zakładów przemysłowych, powstają nowe osiedla mieszkaniowe, które są atrakcyjnym miejscem inwestycyjnym. Również na Woli , miejsce dawnych fabryk zajmują atrakcyjne kompleksy mieszkalne i biurowe. Swoje miejsce znalazło tu dużo korporacji.

Włochy charakteryzują się zwartą, kameralną zabudową mieszkalną. Nie każdemu odpowiada bliska obecność Portu Lotniczego Warszawa-Okęcie oraz ograniczenia budowlane, ale mimo wszystko dzielnica wciąż się rozwija. Podobnie, intensywnie rozwijającym się punktem miasta jest Praga-Południe . To właśnie tu powstają kompleksy mieszkaniowe obfitujące w luksusowe apartamenty. Perełką Pragi-Południe jest Saska Kępa, zamieszkała głównie przez warszawską elitę. Z kolei na Pradze-Północ przedwojenny charakter zabudowy zwartych kamienic tworzy idealne miejsce dla artystów. Są tu galerie, centra sztuki, modne lokale.

Ochota jest idealnie skomunikowana. To miejsce pełne osiedli i kamienic międzywojennych. Dzielnica ma największe zagęszczenie mieszkańców. Jej istotną zaletą są duże tereny zieleni, podobnie jak na Bielanach i w Ursusie .

Ursynów również jest interesującym miejscem dla inwestorów, choć do niedawna uważany był za "sypialnię miasta". To dzielnica dobrze skomunikowana i mocno zurbanizowana.

Bemowo jest dzielnicą "wielkiej płyty". Ma korzystną infrastrukturę i bogatą ofertę wpływającą na wysoką jakość życia. Zupełnym przeciwieństwem zdaje się być Wawer , gdzie dominuje niska zabudowa jednorodzinna, a nawet historyczne domy drewniane.

Najmłodszą dzielnicą jest Wesoła . Do 2002 r. była samodzielną miejscowością. Teraz przyciąga terenami leśnymi komponującymi się z niską zabudową mieszkalną.

Dzielnicą Warszawy, która zdaje się zamykać wszystkie rankingi, jest Rembertów . To stosunkowo słabo rozwijający się punkt stolicy. Ma jednak dużo powierzchni leśnych i parków. Jego zabudowa jest mieszanką przedwojennych i nowych, nieskomplikowanych domów jednorodzinnych.

xx x

Gdzie więc zainwestować w mieszkanie?

Zakup mieszkania to ważna, trudna i brzemienna w skutki decyzja. Transakcja gotówkowa jest prawie niemożliwa, choć nie twierdzimy, że niespotykana. Znacznie częściej kupujący posiłkują się kredytami mieszkaniowymi. W tym wypadku szczególnie istotne jest odpowiednie przekalkulowanie możliwości finansowych. Własny dach nad głową daje poczucie bezpieczeństwa, ale też wiąże z miejscem na długo, nie tylko pod względem finansowym.

Na rynku mieszkaniowym najwięcej mieszkań oferują: Wola, Mokotów oraz Praga-Południe. Najdroższe mieszkania można kupić na Śródmieściu. Prawie wcale nie ustępują im lokale na Żoliborzu. Mokotów zdaje się być najbardziej ekonomiczny. Ma idealną lokalizację, a jednocześnie cena, w porównaniu ze Śródmieściem, może być niższa niemal o 3 tys. zł za m2. Na popularności zyskują również: Wilanów i Ursus oraz Wola i Bemowo. Odczuwają one prawdziwy boom inwestycyjny. Szczególnie ochoczo ludzie osiedlają się w tanim Bemowie, gdzie udział transakcji w całym rynku mieszkaniowym Warszawy szacuje się na 11%. Najtańszy jest Targówek. Tutaj, za m2, płaci się niemal połowę ceny z poziomu Śródmieścia.

Jeśli chodzi o wielkość oferowanych mieszkań, największe można kupić na Wilanowie. Średnio metraż sprzedawanego mieszkania oscyluje w granicach 77 m2. Na Ursynowie mieszkania mają najczęściej 69 m2, na Bemowie 61, na Włochach 56, a na Mokotowie 53 m2. Najmniejsze lokale oferowane są na Pradze-Południe oraz w Ursusie. Tutaj można kupić mieszkania mające średnio 47 m2.

Ceny mieszkań nie zniechęcają inwestorów

Ceny warszawskich mieszkań są w miarę stałe. Ten rynek jest stabilny, unormowany i największy, spośród wszystkich rynków nieruchomości w Polsce. Ilość działających deweloperów pozwala przypuszczać, że ta sytuacja długo nie ulegnie zmianie.

Czy więc opłacalne jest kupienie mieszkania w stolicy?

Jak wynika z danych statystycznych, średnia cena za wynajem kawalerki w Warszawie niemal zawsze wynosi powyżej 1000 zł. Na Targówku czy Białołęce wynajem jednopokojowego oscyluje między 1360, a 1440 zł za miesiąc. Na Bemowie to już 1720 zł. W dzielnicy Mokotów średnia cena wynajmu kawalerki to 2015 zł, a już w Śródmieściu suma osiąga horrendalną wysokość ponad 2100 zł. Do wszystkich cen należy doliczyć kaucję i opłaty eksploatacyjne, które zależą od wielu czynników, niekoniecznie związanych z naszą oszczędnością. Oprócz niewątpliwych zalet życia w stolicy, czysta kalkulacja także nie pozostawia wątpliwości - warto kupić mieszkanie na własność. Nawet jeśli zmęczy nas życie w dużym mieście, taka nieruchomość pozostanie doskonałą inwestycją na przyszłość.