Nowa Chmielna pełna zieleni i miejsc do wypoczynku. Trzaskowski zapowiada zmiany [WIZUALIZACJA]

Ulica Chmielna zmieni się nie do poznania. Będzie więcej zieleni, pojawią się nowe miejsca do wypoczynku oraz efektowne oświetlenie. Zniknie również stara kostka brukowa, a w jej miejscu pojawią się granitowe płyty. To kolejny projekt, który zostanie zrealizowany w ramach programu budowy Nowego Centrum Warszawy. Znamy już wizualizację nowego wyglądu Chmielnej.

Ulica Chmielna w Warszawie zmieni się nie do poznania. Miasto Stołeczne Warszawa zapowiada, że będzie więcej zieleni i pojawią się skwery do wypoczynku.

Zobacz wideo Przejazd nowym tunelem pod Ursynowem. GDDKiA opublikowała film

Nowa ulica Chmielna. Co się zmieni?

Urząd Miasta podaje w komunikacie, że po obu stronach ulicy Chmielnej, na odcinku od ul. Nowy Świat do pasażu Stanisława Wiecheckiego "Wiecha", pojawią się rzędy drzew. Zmienią się też skwery przy kinie Atlantic oraz przy centrum medycznym, gdzie teraz odbywa się sprzedaż książek pod chmurką. Powstanie tam skwer bukinistów z wygodnymi tarasami, siedziskami i efektownym oświetleniem. Zmieni się również Bracka na odcinku od Al. Jerozolimskich do tzw. Placu Pięciu Rogów. Zniknie również nawierzchnia z kostki betonowej z lat 90., która zostanie zastąpiona granitowymi jasnoszarymi płytami. Bardzo ważny dla miasta jest również studialny (nierealizacyjny na tym etapie) pomysł dla ulicy Widok.

Konkurs został rozstrzygnięty. Ulica Chmielna zmieni się

"Rozstrzygnęliśmy konkurs na projekt jej (ul. Chmielnej - red.) przebudowy. Zniknie betonowa kostka, a pojawi się zieleń i dwa skwery w zupełnie nowej odsłonie. Tworzymy w sercu miasta przyjazną przestrzeń, gdzie po prostu będzie chciało się spędzać czas!" - napisał na Twitterze prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Jak podaje urząd, Rafał Trzaskowski chce, by Warszawa była zielona, czysta i przyjazna wszystkim mieszkańcom. - Dlatego konsekwentnie realizujemy program Nowego Centrum Warszawy, w którym będzie można oddychać czystym powietrzem, schronić się przed słońcem w cieniu drzew, wygodnie poruszać pieszo, na rowerze czy transportem publicznym - powiedział cytowany w komunikacie prezydent stolicy. - Zwycięska praca w konkursie na koncepcję przebudowy Chmielnej pokazuje, jak możemy ten cel osiągnąć. Po realizacji tego projektu tak lubiana przez warszawiaków i turystów ulica stanie się dużo ładniejsza, wygodniejsza i bardziej przyjazna. Gratuluję zwycięzcom - dodał.

Konkurs architektoniczny na ulicę Chmielną ogłoszono 1 marca w ramach programu Nowe Centrum Warszawy. Projekty konkursowe można było przesyłać do 25 maja do godz. 16. Wpłynęło osiem prac. Architekci składali je poprzez platformę cyfrową. Jury konkursowe na czele z Wojciechem Wagnerem z Biura Architektury i Planowania Przestrzennego za najlepszą uznało pracę autorstwa RS Architektura Krajobrazu. Ich zdaniem była najbardziej kompletną, dojrzałą i wielowątkową propozycją.

Więcej o: