Szczepienia preparatem Johnson & Johnson przesunięte. Do punktów dotarło 200 z 5 tys. dawek

Do Polski dotarło mniej jednodawkowych szczepionek firmy Johnson & Johnson. Preparatów nie otrzymały m.in. miejskie punkty szczepień utworzone na stadionie Legii oraz w Wawerskim Centrum Kultury. Jak informuje warszawska redakcja "Gazety Wyborczej", przełożonych na inny termin zostało kilka tysięcy szczepień.

Na początku tygodnia szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk potwierdził, że dostawy szczepionek firmy Johnson & Johnson będą znacznie mniejsze niż początkowo zakładano.

- Chcieliśmy przeprosić państwa, którzy mieli przewidziane szczepienie szczepionką firmy Janssen. W ciągu ostatnich kilkunastu dni Janssen zmniejszył dostawy o 450 tysięcy sztuk szczepionek do Polski, w konsekwencji część osób będzie miała przesunięte szczepienie, bądź zaproponowaną inną szczepionkę. Niestety, mimo upływu czasu dostawcy, producenci szczepionek cały czas mają problem z dotrzymaniem terminów i wielkości dostaw - powiedział pełnomocnik rządu ds. Narodowego Programu Szczepień.

W Warszawie odwołano kilka tysięcy szczepień preparatem Johnson & Johnson. Do punktów trafiło 200 dawek

Jak poinformowała warszawska redakcja "Gazety Wyborczej", opóźnienia w dostawie preparatów doprowadziły do odwołania kilku tysięcy szczepień, które miały być prowadzone od środy w punktach na stadionie Legii Warszawa oraz w Wawerskim Centrum Kultury. 

- W tym tygodniu do punktu szczepień powszechnych na stadionie Legii dostaliśmy 100 sztuk szczepionki Johnson & Johnson zamiast zamówionych 3,6 tys. W punkcie w Wawrze zamiast zamówionych 2 tys. szczepionek tej firmy też otrzymaliśmy 100. Rządowa Agencja Rezerw Materiałowych poinformowała nas, że te szczepionki nie dojechały do Polski. Z zamówionych 300 tys. przyjechało tylko 100 tys. - powiedziała w rozmowie z "GW" wiceprezydentka stolicy Renata Kaznowska.

Zobacz wideo Rząd skrócił okres pomiędzy pierwszą a drugą dawką. Zmiana ma wejść w życie od 17 maja. "Jest ona podyktowana także dostępnością szczepionek"

- Obiecano nam, że szczepionki będą dostarczone w najbliższej partii i szczepienia będą mogły odbyć się w przyszłym tygodniu. [...]  Wiemy, że wielu osobom zależy właśnie na tej jednodawkowej szczepionce, którą nazwaliśmy 'wakacyjną'. Ludzie wybierają ją świadomie. Zwłaszcza teraz, kiedy zbliża się czas urlopowy, jest nią duże zainteresowanie - dodała. Poinformowała też, że do pacjentów wysłano już SMS-y z nowymi terminami szczepień, które wyznaczane są na koniec przyszłego tygodnia.

Kaznowska zapewniła, że w dwóch pozostałych miejskich punktach szczepień opóźnień nie odnotowano. 

Więcej o: