Trwa nabór wolontariuszy do akcji Żonkile. Chętni przejdą szkolenie historyczne i warsztaty komunikacyjne

Do poniedziałku (24 lutego) trwa nabór wolontariuszy do akcji społeczno-edukacyjnej "Żonkile", upamiętniającej rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. 19 kwietnia na ulicę Warszawy wyjdzie ponad tysiąc ochotników, którzy będą rozdawać papierowe żółte kwiaty, symbolizujące walkę powstańców w 1943 roku.

Wydarzenie po raz ósmy organizuje Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Koordynatorka akcji "Żonkile" Zofia Bojańczyk zaznacza, że co roku bierze w niej udział coraz więcej osób. Zofia Bojańczyk wyjaśnia, że żółty kwiat wiąże się z historią jednego z przywódców powstania w getcie warszawskim Marka Edelmana, który co roku w rocznicę wybuchu powstania dostawał żonkile od anonimowego darczyńcy. Marek Edelman w rocznicę wybuchu zrywu kładł także żółte kwiaty przed pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie. - Kontynuujemy tę tradycję, ten symbol już od ośmiu lat - powiedziała Zofia Bojańczyk.

Do akcji można zgłosić się wypełniając internetowy formularz. Następnie ochotników czeka szkolenie organizowane przez muzeum POLIN, mówi koordynatorka wolontariuszy akcji "Żonkile" Joanna Garsztka. Przygotowanie polega na warsztatach komunikacyjnych, które uczą jak rozmawiać z ludźmi oraz przekazywać informacje. - Szkolenie to również warsztaty historyczne. Wykłady, spacery historyczne po warszawskim Muranowie oraz spotkania ze świadkami historii - powiedziała Garsztka.

Szczegóły oraz formularz zgłoszeniowy do akcji "Żonkile" znajdują się na stronie internetowej www.polin.pl/zonkile-2020. W ubiegłym roku w akcji wzięło udział ponad 1500 wolontariuszy indywidualnych. Do akcji mogą zgłaszać się także szkoły.

W tym roku akcja "Żonkile" odbędzie się także w niektórych izraelskich szkołach oraz w Nowym Jorku, New Jersey oraz w Los Angeles w Stanach Zjednoczonych.

>>> Tak przebiegało powstanie w getcie warszawskim:

Zobacz wideo
Więcej o: