Osiedle Dudziarska jest już zupełnie puste. "Eksperyment społeczny" nie wyszedł

- Przy Dudziarskiej nie mieszka już nikt - stwierdził w rozmowie z TVN2 Andrzej Opala, rzecznik Pragi Południe. Ostatni mieszkańcy położonego na Olszynce Grochowskiej osiedla, które miało być "eksperymentem społecznym", wyprowadzili się przed końcem 2019 r.

Jak pisze TVN24, Zarząd Gospodarowania Nieruchomościami osiedla został zobowiązany do dbania o stan budynków do końca 2020 roku. Na stałe funkcjonują tak ochroniarze. Jednak poza nimi osiedle jest opustoszałe.

Zgodnie z oświadczeniem warszawskiego ratusza "decyzja w sprawie sposobu zagospodarowania terenu przy ul. Dudziarskiej nie została jeszcze podjęta". "Wygaszenie funkcji mieszkalnej osiedla i wykwaterowanie wszystkich lokatorów było spowodowane m.in. planowanym przez PKP na koniec 2020 r. zakończeniem eksploatacji sieci wodociągowo-kanalizacyjnej zasilającej osiedle, ale także względami społecznymi: lokale były wyposażone jedynie w sieć elektryczną i wodociągowo-kanalizacyjną, lokalizacja znacznie oddalona od infrastruktury miasta, utrudniająca dostęp do osiedla" - przekazały władze Warszawy.

Historia osiedla Dudziarska

Osiedle Dudziarska to trzy bloki za torami na Olszynce Grochowskiej. Różnie je nazywano - "getto" czy "kolonia karna". Powstały w celu rozwiązania problemu rodzin eksmitowanych z mieszkań znajdujących się na terenie dzielnic Śródmieście i Praga Południe.

Wiosną 1993 roku samorządy tych dzielnic zawarły porozumienie, zgodnie z którym w blokach przy Dudziarskiej mieli zamieszkać ludzie z wyrokami eksmisyjnymi oraz osoby potrzebujące mieszkań kwaterunkowych. Pieniądze na budowę osiedla pochodziły z gminy Warszawa Centrum.

Najwcześniej - wiosną 1994 roku - wybudowano blok o numerze 40b. Został on w większości zasiedlony przez rodziny po eksmisjach. Administruje nim dzielnica Praga Południe. Dwa następne bloki - 40 i 40a - wybudowane zostały na przełomie 1995 i 1996 roku.

O osiedlu Dudziarska pisał nasz dziennikarz Igor Nazaruk w tekście Dudziarska 40 - najgorszy adres w Warszawie. Trzy bloki w szczerym polu. Obok spalarnia śmieci i więzienie. Pisał, że piętno „warszawskich slumsów” wisi nad Dudziarską już od 21 lat. Do dziś nie ma bardziej niedostępnego i zamkniętego miejsca w Warszawie.

W sąsiedztwie osiedla znajduje się bocznica kolejowa oddzielająca osiedle od reszty miasta 36 parami torów, z drugiej strony spalarnia śmieci, obok za wysokim murem areszt śledczy. Nad osiedlem niebezpiecznie nisko biegną linie wysokiego napięcia.

Ratusz po latach funkcjonowania osiedla przyznał, że osiedle było "nieudanym eksperymentem" i postanowił wysiedlić stamtąd mieszkańców. Uchwałę podjęto w dniu 9 września 2015 roku. Lokatorom opuszczającym osiedle będą przydzielane lokale w nowym budownictwie na terenie Warszawy bądź w wolnych lokalach znajdujących się w zasobie dzielnicy Praga Południe.

Zobacz wideo Opuszczony cmentarz w Otwocku. Przyjeżdżają tu Żydzi z całego świata:
Więcej o:
Komentarze (105)
Osiedle Dudziarska jest już zupełnie puste. "Eksperyment społeczny" nie wyszedł
Zaloguj się
 • honda80

  Oceniono 101 razy 53

  nie kumam...ktos za darmoche dostal mieszkanie i psioczy ze ma daleko do centrum?

 • remoteisland

  Oceniono 68 razy 40

  Areszt śledczy 500 m, spalarnia - 450 m. Autobus rzadko ale jednak pod domem. Spanie za darmo, grzanie za darmo, bo socjal. Fakt, że straszne zadupie i przez te kilometry torów kolejowych nigdzie się nie można wydostać. No ale to socjal a nie all inclusive.

 • true_lysander

  Oceniono 68 razy 38

  Czyli teraz tą patologię przesiedlili blisko normalnych ludzi by urządzała swoje libacje pod drzwiami ludzi idących na 8 do pracy. Brawo!

 • jakobhorner

  Oceniono 39 razy 29

  Nie rozumiem. Chętnie wziąłbym tam mieszkanie. Byle nora w Wawie 10 kafli, niech to puszczą za 5 - chętnych będzie tylu, że nie da się rozstrzygnąć inaczej, niż przez losowanie.

 • konkus

  Oceniono 36 razy 26

  Zrobić superluksusowe osiedle zamknięte. Taką Marinę Mokotów II.
  Bo przecież im więcej płotów i zasieków, tym ekskluzywniej, prawda?

 • ryjaroslawa

  Oceniono 30 razy 24

  To przerobić na akademiki.

 • darektal

  Oceniono 24 razy 22

  A ja proponuje, aby dac ludziom za zlotowke, pod warunkiem, ze zainwestuja po 30 tys, a jak to zrobia to im te pieniadze oddac, przynajmniej zamieszkaja tam normalni ludzie, którzy beda dbac o swoje, I nie jest to eksperyment, tak robiono w UK i wielu innych krajach

 • niepisaty_wyksztalciuch

  Oceniono 46 razy 22

  Proponuję inny eksperyment społeczny. W każdym województwie wybudować osiedla kaczyńskie i przenieść do nich wszystkich wyznawców pis. Niech się w nich rządzą "swoimi prawami" (jeśli w ogóle wiedzą co to takiego prawo)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX