Osiedle Dudziarska jest już zupełnie puste. "Eksperyment społeczny" nie wyszedł

- Przy Dudziarskiej nie mieszka już nikt - stwierdził w rozmowie z TVN2 Andrzej Opala, rzecznik Pragi Południe. Ostatni mieszkańcy położonego na Olszynce Grochowskiej osiedla, które miało być "eksperymentem społecznym", wyprowadzili się przed końcem 2019 r.

Jak pisze TVN24, Zarząd Gospodarowania Nieruchomościami osiedla został zobowiązany do dbania o stan budynków do końca 2020 roku. Na stałe funkcjonują tak ochroniarze. Jednak poza nimi osiedle jest opustoszałe.

Zgodnie z oświadczeniem warszawskiego ratusza "decyzja w sprawie sposobu zagospodarowania terenu przy ul. Dudziarskiej nie została jeszcze podjęta". "Wygaszenie funkcji mieszkalnej osiedla i wykwaterowanie wszystkich lokatorów było spowodowane m.in. planowanym przez PKP na koniec 2020 r. zakończeniem eksploatacji sieci wodociągowo-kanalizacyjnej zasilającej osiedle, ale także względami społecznymi: lokale były wyposażone jedynie w sieć elektryczną i wodociągowo-kanalizacyjną, lokalizacja znacznie oddalona od infrastruktury miasta, utrudniająca dostęp do osiedla" - przekazały władze Warszawy.

Historia osiedla Dudziarska

Osiedle Dudziarska to trzy bloki za torami na Olszynce Grochowskiej. Różnie je nazywano - "getto" czy "kolonia karna". Powstały w celu rozwiązania problemu rodzin eksmitowanych z mieszkań znajdujących się na terenie dzielnic Śródmieście i Praga Południe.

Wiosną 1993 roku samorządy tych dzielnic zawarły porozumienie, zgodnie z którym w blokach przy Dudziarskiej mieli zamieszkać ludzie z wyrokami eksmisyjnymi oraz osoby potrzebujące mieszkań kwaterunkowych. Pieniądze na budowę osiedla pochodziły z gminy Warszawa Centrum.

Najwcześniej - wiosną 1994 roku - wybudowano blok o numerze 40b. Został on w większości zasiedlony przez rodziny po eksmisjach. Administruje nim dzielnica Praga Południe. Dwa następne bloki - 40 i 40a - wybudowane zostały na przełomie 1995 i 1996 roku.

O osiedlu Dudziarska pisał nasz dziennikarz Igor Nazaruk w tekście Dudziarska 40 - najgorszy adres w Warszawie. Trzy bloki w szczerym polu. Obok spalarnia śmieci i więzienie. Pisał, że piętno „warszawskich slumsów” wisi nad Dudziarską już od 21 lat. Do dziś nie ma bardziej niedostępnego i zamkniętego miejsca w Warszawie.

W sąsiedztwie osiedla znajduje się bocznica kolejowa oddzielająca osiedle od reszty miasta 36 parami torów, z drugiej strony spalarnia śmieci, obok za wysokim murem areszt śledczy. Nad osiedlem niebezpiecznie nisko biegną linie wysokiego napięcia.

Ratusz po latach funkcjonowania osiedla przyznał, że osiedle było "nieudanym eksperymentem" i postanowił wysiedlić stamtąd mieszkańców. Uchwałę podjęto w dniu 9 września 2015 roku. Lokatorom opuszczającym osiedle będą przydzielane lokale w nowym budownictwie na terenie Warszawy bądź w wolnych lokalach znajdujących się w zasobie dzielnicy Praga Południe.

Zobacz wideo Opuszczony cmentarz w Otwocku. Przyjeżdżają tu Żydzi z całego świata:
Więcej o: