Nie tylko Sezam. Będą kolejne biurowce z wejściem do metra

Prezes Metra Warszawskiego zapowiedział kolejne bezpośrednie połączenia stacji podziemnej kolejki z biurowcami. Sezam, pierwszy budynek z takim przebiciem otwarto w środę u zbiegu Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej.

- W tej chwili rozmawiamy z inwestorami, którzy szykują się do budowy w rejonie ronda ONZ i Daszyńskiego – mówi Jerzy Lejk, prezes metra.

W przypadku ronda ONZ, biurowiec z bezpośrednim przebiciem do metra planowany jest od strony Świętokrzyskiej w miejscu niewielkiego 10-piętrowego biurowca (prawie w całości wyburzony). Budowla będzie o schodkowym kształcie. W najwyższym punkcie 155 metrów wysokości (36-pięter), a bliżej ronda 15 i 8 pięter.

Z kolei na rodzie Daszyńskiego po zachodniej stronie, gdzie jest aktualnie dom towarowy Jupiter planowane jest nowe centrum handlowe.

- Takie połączenia z pewnością będą wygodne dla pasażerów czy użytkowników budynków – przewiduje prezes Lejk.

Duże wyzwanie prawne i techniczne

W środę u zbiegu Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej otwarto nowy budynek Sezamu. To pierwszy w Warszawie biurowiec w Warszawie, który ma bezpośrednie połączenie z pierwszą i drugą linią metra. Ustalenia projektowe trwały rok. – Było to duże wyzwanie prawne i techniczne – wspomina prezes metra.

Jedno z wyjść ze stacji metra zostało przeniesione z chodnika w podcień nowego budynku Sezamu, co pozwoliło ocalić pobliskie przejście dla pieszych oraz przystanek tramwajowy.

Warszawa z najwyższego punktu w stolicy. Zobacz ten widok! [WIDEO]

Co sądzicie o takim udogodnieniu? Piszcie na listy_do_metrowarszawa@agora.pl

Więcej o: