Umowa na budowę Muzeum Historii Polski podpisana. Będzie kosztować pół miliarda złotych

W środę podpisano umowę na budowę Muzeum Historii Polski. Ma powstać w tysiąc dni. - Czekaliśmy na tę instytucję wiele lat, jest ona dla Polski podstawowa - powiedział wicepremier Piotr Gliński.

Muzeum miało być gotowe na stulecie niepodległości 11 listopada 2018 roku, instytucja powstanie jednak z dwuletnim opóźnieniem. W środę udało się podpisać umowę na generalne wykonawstwo budynku placówki. 

Muzeum Historii Polski - największa polska inwestycja?

- To jest naprawdę ważna chwila, zakończenie pewnego etapu i rozpoczęcie kolejnego etapu - powiedział podczas uroczystości w Pałacu Rzeczypospolitej minister kultury prof. Piotr Gliński. Dodał, że muzeum jest "największą chyba polską inwestycją w dziedzinie kultury, być może w historii, pewnie porównywalną do Teatru Wielkiego - Opery Narodowej i instytucją, na którą czekaliśmy wiele lat i która jest niezbywalna, która jest podstawowa dla Polski po prostu".

- Bez tego typu instytucji jesteśmy jako wspólnota narodowa, kulturowa, wspólnota polityczna nieco osieroceni. Każdy naród musi mieć swoje muzeum historii - podkreślił Piotr Gliński.

Muzeum Historii Polski za pół miliarda złotych

Muzeum powstanie na Cytadeli Warszawskiej i wraz z Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum X Pawilonu i Muzeum Katyńskim będzie tworzyło kompleks muzealny. Na ponad 30 ha przestrzeni zaplanowano także miejsce rekreacji i wypoczynku dla mieszkańców. Otwarcie wystawy stałej MHP planowane jest na luty 2021 r. Termin zakończenia robót określono na 990 dni, licząc od dnia następnego po podpisaniu umowy, czyli data docelowa to 13 lutego 2021 roku.

Koszt budowy Muzeum Historii Polskiej początkowo szacowano na pół miliarda złotych, ale ostatecznie tyle wyniesie tylko konstrukcja budynku z przyległościami. Na całość pójdzie do 659 mln zł. Budimex poinformował w środę, że zawarł umowę na budowę siedziby muzeum w Warszawie za 459,74 mln zł netto.

Decyzja o finansowaniu budowy wstrzymana

Muzeum Historii Polski zostało powołane 2 maja 2006 r. Konkurs architektoniczny na projekt przyszłego gmachu muzeum rozstrzygnięto w 2009 r. - zwyciężyła praca zespołu Paczowski et Fritsch z Luksemburga. Zgodnie z projektem budynek muzeum miał stanąć w pobliżu Zamku Ujazdowskiego, nad Trasą Łazienkowską. Decyzja o finansowaniu budowy została wstrzymana w 2010 r., a MHP zostało usunięte z listy projektów priorytetowych, które miały być realizowane ze środków europejskich.

29 stycznia 2016 r. w obecności ministra Glińskiego podpisano umowę ws. wykonania projektu siedziby Muzeum Historii Polski w Warszawie. Jej sygnatariuszami byli dyrektor MHP Robert Kostro oraz prezes pracowni architektonicznej WXCA Szczepan Wroński. Niecały rok później zaprezentowano wizualizacje przyszłej stałej siedziby Muzeum Historii Polski. 6 października 2017 r. ogłoszono przetarg na wykonanie robót budowlanych, został on rozstrzygnięty 15 maja 2018 r., wybrana została firma Budimex S.A.

Co sądzisz o budowie Muzeum Historii Polski? Napisz do nas: listy_do_metrowarszawa@agora.pl

Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Już wkrótce rozpocznie się budowa. Na warszawiaków czeka niespodzianka

Więcej o:
Komentarze (159)
Umowa na budowę Muzeum Historii Polski podpisana. Będzie kosztować pół miliarda złotych
Zaloguj się
 • zenonczyk

  Oceniono 51 razy 43

  Muzea, Muzea. A na rozwój nauk ścisłych ochlapy. Dlatego jesteśmy tam gdzie jesteśmy pod względem technicznym. Mentalnie na poziomie średniowiecznym.

 • gacek1947

  Oceniono 47 razy 41

  Minister Gliński bardzo hojnie szafuje naszymi pieniędzmi. A to Dama z łasiczką, a to muzeum za pół miliarda... Bogaty kraj.... Bez problemów finansowych w żadnej grupie społecznej. I nareszcie będzie miejsce na pokazanie prawdziwej historii Polski wg. PiS. A że z prawdą będzie miała niezbyt wiele wspólnego - to już sprawa drugorzędna.

 • owca888

  Oceniono 42 razy 30

  Jedyne, co zbudował w naszym mieście Nielot, to muzeum Powstania. Poza tym była to prezydentura inercji. Jedyne, co zbuduje zalatujący naftaliną gnom, to muzeum historii. Grunt to patrzeć w przeszłość, nie przyszłość, i uprawiać martyrologię. Żałosne.

 • tomtg123

  Oceniono 36 razy 28

  Zamiast pomocy dla kalekich dzieci - muzea, strzelnice i dama z łasiczką. Stać nas.

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 31 razy 27

  I co będzie w tym muzeum? Trochę o Mieszku I, trochę o Kazimierzu Wielkim, a potem już tylko o II RP i o tym jak to Lech z Jarosławem we dwóch komunę obalili i jak im w tym Tusk z Wałęsą przeszkadzali?

  I znowu ani słowem o Rzeczpospolitej Obojga Narodów (czyli esencji naszej historii), żeby nikt sie nie zorientował że jesteśmy monarchią, a nie republiką, a paździerzowe Styropiany to banda jakobinów i lewaków.

 • stalowy_jez

  Oceniono 33 razy 25

  Piekny mis. Caly sejm sie oblowi i jeszcze ruchawki smolenskie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX