Istnieje w stolicy od 140 lat. Przez budowę Trasy Mostu Północnego gospodarstwo pana Ludwika ma zniknąć

"Rozwój Warszawy nie może odbywać się kosztem wyrywania z korzeniami jej historii i dziedzictwa" - piszą prowadzący gospodarstwo rolne na Białołęce. Miejscowy plan zagospodarowania Trasy Mostu Północnego zakłada jego likwidację.

Gospodarstwo rolne Ludwika Majlerta mieści się tuż przy ul. Marywilskiej na warszawskiej Białołęce. Jego rodzina na 10 hektarach uprawia tam warzywa - w tym mniej znane i zapomniane, które można kupić na miejscu. Wszystko jednak może niedługo się skończyć.

"Kilka tygodni temu miasto przedstawiło miejscowy plan zagospodarowania Trasy Mostu Północnego, który w praktyce oznacza likwidację gospodarstwa prowadzonego przez naszą rodzinę od wielu pokoleń" - czytamy na Facebooku gospodarstwa.

"Trasa jest potrzebna - ale nie za wszelką cenę. Obecność gospodarstwa w obrębie miasta jest czymś niezwykłym - i niezwykle cennym - a sposób, w jaki ono funkcjonuje, dowodzi, że odpowiada na realne potrzeby jego mieszkańców. Rozwój Warszawy nie może odbywać się kosztem wyrywania z korzeniami jej historii i dziedzictwa" - uważają właściciele miejsca.

Nawet wojna go nie zniszczyła

Gospodarstwo jest tutaj nieprzerwanie od 140 lat. Założył je Wilhelm Meylert w 1878 r., rozwijając nowoczesną produkcję mleczną. Produkty dostarczał mieszkańcom stolicy. W 1902 r. założył tu też plantację szparagów.

W czasie wojny majątek został zrujnowany, a za komuny w większości wywłaszczony. Lata 70. to budowa linii kolejowych, linii wysokiego napięcia i wodociągu miejskiego. Potem przez środek domu poprowadzono ulicę Marywilską. Ale gospodarstwo cały czas funkcjonuje.

"Wierzymy, że istnieje kompromisowe rozwiązanie"

"Dziś jest nie tylko oazą zieleni w rozrastającym i duszącym się mieście, nie tylko bezpośrednio zaopatruje mieszkańców stolicy w świeże, lokalnie uprawiane warzywa, ale jest także miejscem spotkań, pełniącym funkcje edukacyjne i społeczne" - czytamy na stronie.

"Chcemy poszukać kompromisowego rozwiązania, które pozwoli zbudować planowaną od wielu lat trasę, jednocześnie umożliwiając dalsze funkcjonowanie rodziny. Wierzymy, że takie rozwiązanie istnieje" - kończą właściciele gospodarstwa. I proszą o wsparcie. Do 14 maja można składać uwagi do projektu planu. Jak to zrobić? Przeczytasz o tym TUTAJ.

Więcej szczegółów, jak pomóc gospodarstwu - także jak wypełnić formularz - na Facebooku Majlertów.

Kupujecie w gospodarstwie Ludwika Majlerta? A może znacie podobne miejsca w Warszawie? Piszcie na listy_do_metrowarszawa@agora.pl.

Jedziesz rowerem i nagle... gdzie się podziała droga? Takich miejsc w Warszawie jest mnóstwo [WIDEO]

Więcej o: