Gospodarstwo rolne Ludwika Majlerta mieści się tuż przy ul. Marywilskiej na warszawskiej Białołęce. Jego rodzina na 10 hektarach uprawia tam warzywa - w tym mniej znane i zapomniane, które można kupić na miejscu. Wszystko jednak może niedługo się skończyć.
"Kilka tygodni temu miasto przedstawiło miejscowy plan zagospodarowania Trasy Mostu Północnego, który w praktyce oznacza likwidację gospodarstwa prowadzonego przez naszą rodzinę od wielu pokoleń" - czytamy na Facebooku gospodarstwa.
"Trasa jest potrzebna - ale nie za wszelką cenę. Obecność gospodarstwa w obrębie miasta jest czymś niezwykłym - i niezwykle cennym - a sposób, w jaki ono funkcjonuje, dowodzi, że odpowiada na realne potrzeby jego mieszkańców. Rozwój Warszawy nie może odbywać się kosztem wyrywania z korzeniami jej historii i dziedzictwa" - uważają właściciele miejsca.
Gospodarstwo jest tutaj nieprzerwanie od 140 lat. Założył je Wilhelm Meylert w 1878 r., rozwijając nowoczesną produkcję mleczną. Produkty dostarczał mieszkańcom stolicy. W 1902 r. założył tu też plantację szparagów.
W czasie wojny majątek został zrujnowany, a za komuny w większości wywłaszczony. Lata 70. to budowa linii kolejowych, linii wysokiego napięcia i wodociągu miejskiego. Potem przez środek domu poprowadzono ulicę Marywilską. Ale gospodarstwo cały czas funkcjonuje.
"Dziś jest nie tylko oazą zieleni w rozrastającym i duszącym się mieście, nie tylko bezpośrednio zaopatruje mieszkańców stolicy w świeże, lokalnie uprawiane warzywa, ale jest także miejscem spotkań, pełniącym funkcje edukacyjne i społeczne" - czytamy na stronie.
"Chcemy poszukać kompromisowego rozwiązania, które pozwoli zbudować planowaną od wielu lat trasę, jednocześnie umożliwiając dalsze funkcjonowanie rodziny. Wierzymy, że takie rozwiązanie istnieje" - kończą właściciele gospodarstwa. I proszą o wsparcie. Do 14 maja można składać uwagi do projektu planu. Jak to zrobić? Przeczytasz o tym TUTAJ.
Więcej szczegółów, jak pomóc gospodarstwu - także jak wypełnić formularz - na Facebooku Majlertów.
Kupujecie w gospodarstwie Ludwika Majlerta? A może znacie podobne miejsca w Warszawie? Piszcie na listy_do_metrowarszawa@agora.pl.