Nareszcie! Jest historyczna decyzja w sprawie muzeum przy Pałacu Kultury. "Mamy to!"

Jest już oficjalne pozwolenie na budowę Muzeum Sztuki Nowoczesnej na pl. Defilad. Decyzję można nazwać historyczną: to pierwsze pozwolenie na budowę gmachu w bezpośrednim otoczeniu Pałacu Kultury i Nauki.

"Mamy to! Podpisałam pozwolenie na budowę MSN na pl. Defilad. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w projekt!" - napisała w czwartek na Twitterze Hanna Gronkiewicz-Waltz.

W czwartek odbyła się konferencja prasowa w tymczasowej siedzibie Muzeum Sztuki Nowoczesnej nad Wisłą. Tam przekazano informację o prawomocnym pozwoleniu na budowę dla muzeum.

- Z pewnością jest to jedna z najbardziej oczekiwanych przez mieszkańców inwestycji kulturalnych w stolicy, kolejny ważny element w przestrzeni miasta. To jeden z naszych flagowych projektów, o ogromnym znaczeniu dla rozwoju Warszawy - mówiła prezydent stolicy.

- To symboliczny moment dla Warszawy, rozpoczynamy realne działania na Placu Defilad - miejscu, które od 60 lat nie zmieniło się w sposób stały - mówiła, cytowana przez Onet, Marlena Happach, dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego w ratuszu, Architekt Miasta Warszawy.

Otwarcie w 2021 r.?

W zeszłym miesiącu działkę wywłaszczył wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera. - Jej właściciel może zaskarżyć tę decyzję, ale nawet w przypadku ewentualnego odwołania nie spodziewamy się, żeby sąd, który już orzekł na naszą korzyść, zmienił zdanie. Ścieżka formalna powinna odbyć się szybko i sprawnie - mówił nam wtedy rzecznik ratusza Bartosz Milczarczyk.

Zakończenie prac budowlanych zaplanowane jest na październik 2021 r. Otwarcie muzeum - dwa miesiące później. Jeśli w tym roku uda się wybrać wykonawcę. Budowa ma trwać 36 miesięcy. - Za kilka dni ogłosimy przetarg na wykonawcę - mówiła w czwartek dyrektorka MSN Joanna Mytkowska, cytowana przez PAP i Tvnwarszawa.pl.

TR Warszawa czeka

Na pozwolenie na budowę czeka za to teatr TR Warszawa, które ma stanąć obok, bliżej PKiN. Wciąż nie zakończył się spór z właścicielem działki, którą wywłaszczono. Od tej decyzji, jak pisze Tvnwarszawa.pl, może on złożyć jeszcze odwołanie.

MSN powołano w 2005 r. jako państwową instytucję współprowadzoną przez ministerstwo kultury i miasto Warszawa. W latach 2012-2016 muzeum znajdowało się w budynku dawnego Domu Meblowego "Emilia" przy ul. Emilii Plater. Przez wiele lat były problemy z wyborem architekta nowej siedziby - z pierwszym z nich, Christianem Kerezem, miasto zerwało umowę

Jak wam się podoba decyzja? Czekacie na nowy budynek muzeum pod Pałacem Kultury? Piszcie na metrowarszawa@agora.pl.

The Biggest Eye Contact Experiment

 

Więcej o:
Komentarze (89)
Nareszcie! Jest historyczna decyzja w sprawie muzeum przy Pałacu Kultury. "Mamy to!"
Zaloguj się
 • menazka

  Oceniono 55 razy 27

  czy ten hangar to docelowe muzeum czy tylko tymczasowy magazyn do przechowywania maszyn budowlanych?

 • blumkwist

  Oceniono 27 razy 17

  Macie to?! Bo my tego nie mamy! Mam nadzieję, że będzie jakaś instancja, która zatrzyma powstanie tego obiektu o architekturze subtelnej jak hurtownia lub "Biedronka".

 • bulfina

  Oceniono 26 razy 12

  Posadzcie tam po prostu trawe i 1000 platanów. Wnuki i prawnuki beda Wam wdzięczne!

 • Jan Skarga

  Oceniono 24 razy 12

  Hale Universalu były ładniejsze i praktyczniejsze.

 • justas32

  Oceniono 24 razy 10

  Im większe zadłużenie państwa - tym więcej muzeów, pomników i innych bzdetów ...

 • cometto-pl

  Oceniono 32 razy 10

  Wypad z tym kosztownym blaszakiem! Kosztownym w budowie i późniejszym utrzymaniu...

 • siwywaldi

  Oceniono 17 razy 9

  To NIE JEST żadna "historyczna decyzja", tylko dramat.... Proste, przypominające hangar bezpłciowe pudło w NAJBARDZIEJ reprezentacyjnej części miasta. W dodatku jak znam realia, to całe to muzeum czynne będzie pewnie nie dłużej niż do godziny 18, czym walnie przyczyni się do znacznego "ożywienia" wieczornego życia tej okolicy. :-)

 • zuuuraw

  Oceniono 27 razy 9

  "- Z pewnością jest to jedna z najbardziej oczekiwanych przez mieszkańców inwestycji kulturalnych w stolicy"
  no tak,Warszawiacy wprost nie mogą sie doczekać otwarcia tych mega kloców z gigantycznymi przestrzeniami wewnątrz gdzie różni lewaccy pseudoartyści prezentowac będą swe 'dzieła"
  Przypomnę, że dalej nie ma decyzji i pieniędzy na zapowiadany przez Bufetową wile lat temu Szpital Południowy, że odwlekana w nieskończoność jest budowa obwodnicy Warszawy, że na nic nie ma pieniędzy, więc najlepiej luźną ręka wydać kilkaset milionów na centrum sztuki wspólczesnej, gdy juz jedno stoi nad Agrykolą.
  Najśmieszniejsze jest to, że jeszcze 2 tygodnie temu "żydowska gazeta dla Polaków" piała z zachwytu nad projektem "Parku Centralnego" wokół Pałacu bez żadnych kloców, a miesiąc wcześniej zachwycała sie koncepcją budowy kawałka normalnej zabudowy wielkomiejskiej na wzór zabudowy kwartalnej przedwojennej.
  Sam projekt totalitarny, jak w hitlerowskich Niemczech. Żałośnie wygladają te mega tłumy na gigantycznym placu, takie tłumy sa tam tylko raz w roku, podczas Marszu Niepodległości

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX