Nareszcie! Jest historyczna decyzja w sprawie muzeum przy Pałacu Kultury. "Mamy to!"

Jest już oficjalne pozwolenie na budowę Muzeum Sztuki Nowoczesnej na pl. Defilad. Decyzję można nazwać historyczną: to pierwsze pozwolenie na budowę gmachu w bezpośrednim otoczeniu Pałacu Kultury i Nauki.

"Mamy to! Podpisałam pozwolenie na budowę MSN na pl. Defilad. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w projekt!" - napisała w czwartek na Twitterze Hanna Gronkiewicz-Waltz.

W czwartek odbyła się konferencja prasowa w tymczasowej siedzibie Muzeum Sztuki Nowoczesnej nad Wisłą. Tam przekazano informację o prawomocnym pozwoleniu na budowę dla muzeum.

- Z pewnością jest to jedna z najbardziej oczekiwanych przez mieszkańców inwestycji kulturalnych w stolicy, kolejny ważny element w przestrzeni miasta. To jeden z naszych flagowych projektów, o ogromnym znaczeniu dla rozwoju Warszawy - mówiła prezydent stolicy.

- To symboliczny moment dla Warszawy, rozpoczynamy realne działania na Placu Defilad - miejscu, które od 60 lat nie zmieniło się w sposób stały - mówiła, cytowana przez Onet, Marlena Happach, dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego w ratuszu, Architekt Miasta Warszawy.

Otwarcie w 2021 r.?

W zeszłym miesiącu działkę wywłaszczył wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera. - Jej właściciel może zaskarżyć tę decyzję, ale nawet w przypadku ewentualnego odwołania nie spodziewamy się, żeby sąd, który już orzekł na naszą korzyść, zmienił zdanie. Ścieżka formalna powinna odbyć się szybko i sprawnie - mówił nam wtedy rzecznik ratusza Bartosz Milczarczyk.

Zakończenie prac budowlanych zaplanowane jest na październik 2021 r. Otwarcie muzeum - dwa miesiące później. Jeśli w tym roku uda się wybrać wykonawcę. Budowa ma trwać 36 miesięcy. - Za kilka dni ogłosimy przetarg na wykonawcę - mówiła w czwartek dyrektorka MSN Joanna Mytkowska, cytowana przez PAP i Tvnwarszawa.pl.

TR Warszawa czeka

Na pozwolenie na budowę czeka za to teatr TR Warszawa, które ma stanąć obok, bliżej PKiN. Wciąż nie zakończył się spór z właścicielem działki, którą wywłaszczono. Od tej decyzji, jak pisze Tvnwarszawa.pl, może on złożyć jeszcze odwołanie.

MSN powołano w 2005 r. jako państwową instytucję współprowadzoną przez ministerstwo kultury i miasto Warszawa. W latach 2012-2016 muzeum znajdowało się w budynku dawnego Domu Meblowego "Emilia" przy ul. Emilii Plater. Przez wiele lat były problemy z wyborem architekta nowej siedziby - z pierwszym z nich, Christianem Kerezem, miasto zerwało umowę

Jak wam się podoba decyzja? Czekacie na nowy budynek muzeum pod Pałacem Kultury? Piszcie na metrowarszawa@agora.pl.

The Biggest Eye Contact Experiment

 

Więcej o: