Ursynów. Mieszkańcy nie chcą gigantycznego Tesco na Kabatach. "Kto odpowiada za ten koszmar"

Ursynowscy radni dążyli do zmiany planu miejscowego dla Kabat, aby nie dopuścić do rozbudowy hipermarketu Tesco. Miasto odmówiło dokonania jakichkolwiek zmian. Między innymi chodzi o wysokie odszkodowanie.

Rozbudowa Tesco na warszawskich Kabatach (dzielnica Ursynów) planowana jest od lat. Inwestor planuje zburzenie znajdującego się tam obecnie blaszaka (Tesco ma powierzchnię 7,5 tys. tys. mkw) i budowę kompleksu o powierzchni 45 tys. mkw. (dla porównania powierzchnia centrum handlowego Arkadia ma 110 tys. mkw, Galeria Mokotów - 62,5 tys. mkw). Na jego terenie ma się znaleźć sto sklepów i restauracji, supermarket oraz ośmiosalowe kino. Inwestycja ma powstać kilkaset metrów od Lasu Kabackiego. 

Mieszkańcy oraz radni od miesięcy starają się zwrócić uwagę, że tak ogromna galeria handlowa negatywnie wpłynie na charakter południowego Ursynowa.

Radni miasta st. Warszawy uchwalili wadliwy plan miejscowy, niech teraz za to odpowiadają i naprawią
Galeria - potwór tej wielkości zmieni diametralnie mieszkaniowy obecny charakter południowego Ursynowa
Proszę spojrzeć na plan miasta i zobaczyć, że położenie galerii o takiej kubaturze, opartej na ścianie rezerwatu, to jakieś kuriozum

to tylko nieliczne wypowiedzi oburzonych mieszkańców i radnych.

Więcej zieleni, mniejsza galeria

W połowie 2017 r. radni na skutek protestów mieszkańców przygotowali stanowisko w sprawie planu zagospodarowania na Ursynowa Południowego i Kabat uchwalonego w 2008 r. Domagali się zmniejszenia intensywności zabudowy. Oczekiwali tym samym, że miasto zmieni plan miejscowy.

Po drugie, chcieli, aby na tym terenie powstało więcej zieleni - czyli, mówiąc fachowo, oczekiwali zwiększenia współczynnika powierzchni biologicznie czynnej do 25 proc. Po trzecie, żądali ustalenia nieprzekraczalnej linii zabudowy od strony ulicy Sępa-Sarzyńskiego.

Podsumowując, oczekiwali, że miasto zmieni plan miejscowy. 

Miasto mówi nie

Ratusz przeanalizował sprawę i zdecydował, że nie zostaną wprowadzone żadne zmiany. Zdaniem Michała Olszewskiego, wiceprezydenta Warszawy, obecny plan "pozwala na miejskie i spójne w swoim charakterze zagospodarowanie otoczenia skrzyżowania al. KEN z ul. Wąwozową, spełniając jednocześnie wyznaczony w studium kierunek zmian obiektów handlowych tzw. pierwszej generacji - parterowych, charakteryzujących się niskimi walorami architektonicznymi, z dużymi powierzchniami parkingowymi na powierzchni".

Jak informuje metrowarszawa.pl Bartosz Milczarczyk, rzecznik stołecznego ratusza, wszelkie uwagi do raportu oddziaływania na środowisko, który wpłynął już do ratusza, mieszkańcy mogą składać do 21 lutego. Po zebraniu uwag rozpocznie się procedura jego oceny. Swoje stanowisko przedstawią również inne instytucje, m.in. sanepid. Ewentualna decyzja środowiskowa powstanie w oparciu o raport oddziaływania na środowisko.

- To, w jaki sposób inwestycja wpłynie na środowisko oraz wszystkie wymagania wobec inwestora w związku z ewentualnymi niedogodnościami, jak dobiegający hałas z wentylatorów oraz klimatyzacji czy obecność samochodów dostawczych, będą zawarte w decyzji środowiskowej. Najważniejszą rzeczą jest, aby galeria była jak najmniej uciążliwa dla mieszkańców - mówi Bartosz Milczarczyk.

Jak dodaje, plan zagospodarowania uwzględnia charakterystykę całego osiedla Kabaty i potrzeby wszystkich mieszkańców. - Każdy plan zagospodarowania musi być kompletny – mówi Milczarczyk. - Poszczególne obszary muszą pełnić daną funkcję, czy to mieszkaniową czy usługową. Kabaty to duże osiedle, a tego typu inwestycje zawsze budzą emocje. Mieszkańcy mają różne wizje, zadaniem miasta jest godzenie potrzeb wszystkich mieszkańców – podsumowuje Milczarczyk.

Gigantyczne odszkodowanie

Kolejny argumentem przeciwko zmianie planu jest ten finansowy. Jeżeli zapisy obowiązującego planu są zmieniane tak, że ograniczają możliwość wykorzystania działki, właściciel gruntu ma prawo wystąpić o odszkodowanie.

Jak informuje "Stołeczna", w ubiegłym roku miasto musiało wypłacić 17 mln zł deweloperowi z Pragi-Południe za to, że plan zagospodarowania dopuścił budowę budynku wysokiego na 25 metrów, a wcześniej inwestor dostał wstępną zgodę na budynek 39-metrowy.

Co sądzisz o budowie kolejnych wielkich galerii handlowych w Warszawie? Czy galerie odpowiadają na potrzeby mieszkańców, jak twierdzi miasto? Napisz do nas: metrowarszawa@agora.pl

Galeria Północna - tłumy przed wejściem

Więcej o:
Komentarze (32)
Ursynów. Mieszkańcy nie chcą gigantycznego Tesco na Kabatach. "Kto odpowiada za ten koszmar"
Zaloguj się
 • gorillaglu

  Oceniono 16 razy 12

  Tesco ma problem, żeby utrzymać w czystości ten syf który jest tam teraz, na Ursynowie są już 2 duże hipermarkety poza Tesco (wszystkie tańsze, czystsze i z większą załogą), i trzy małe galerie handlowe. Po diabła kolejna?

 • kmwsm

  Oceniono 37 razy 7

  Hipermarkety - NIE, zakupy w hipermarketach - TAK. Rozdwojenie jazni polactwa

 • more_info

  Oceniono 27 razy 7

  A, skąd wiadomo, że mieszkańcy nie chcą TESCO? Ilu? Jaki procent? W artykule nic na ten temat. Było jakieś referendum, badania? To, że kilka osób i paru radnych jest za lub przeciw nic nie znaczy. Może by tak zapytać mieszkańców?

 • baramboo

  Oceniono 13 razy 7

  „przeciwko zmianowi planu”
  Rozumiem - literówki. Ale tego nie rozumiem. Kogo wy tam zatrudniacie w redakcji?

 • fctheduck

  Oceniono 6 razy 6

  Za to obecny blaszak wszystkim 'mieszkańcom' bardzo się podoba...

 • zuuuraw

  Oceniono 28 razy 4

  No cóż, jeśli w Pałacu wzięli 'wziątkę" za takie a nie inne ustalenia Planu, to teraz nie mogą się przecież wycofać, to chyba jasne ?

 • wiezet

  Oceniono 19 razy 3

  Po co tesco skoro kościół mozna postawić..... Albo orlen, gdzie wszystko kupisz. nawet w niedzielę.............jak to na wsi. W końcu to warwsiowia.......

 • lubicz56

  Oceniono 8 razy 2

  Protestują ci mieszkańcy, którym wysoka galeria zasłoni widok na las cała reszta zapewne się cieszy. Nota bene, wszystko lepsze niż ten blaszak, który pasuje do całości jak pięść do oka.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX