Świątynia Opatrzności Bożej najbrzydszym budynkiem w Polsce

W tegorocznym konkursie na "Makabryłę Roku" zwyciężyła mieszcząca się w Miasteczku Wilanów Świątynia Opatrzności Bożej.

Plebiscyt na Bryłę Roku jest organizowany od 2007 roku przez serwis Bryla.pl i prezentuje najlepsze budynki postawione w Polsce w ciągu minionego roku. Wybierany jest najpiękniejszy budynek i ten najbrzydszy. Decydują internauci.

Ostra rywalizacja

W tym roku głosowanie w plebiscycie na Makabryłę Roku zdominowała rywalizacja dwóch obiektów: Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie i Kościoła Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła w Toruniu.

Jak czytamy na stronie Bryla.pl, dziś - niestety - coraz częściej obserwujemy przerost formy nad treścią, przeskalowanie i niedopasowanie kościołów do kontekstu miejsca, w którym są wznoszone. Za te grzechy nagrodzona została w głosowaniu Świątynia Opatrzności Bożej w Warszawie. W tegorocznym plebiscycie oddaliście blisko 15 tysięcy głosów.

Wyciskarka do cytrusów

Internauci wytknęli budynkowi również jego skalę, która zupełnie ignorując kontekst, góruje nad otoczeniem. A także kształt - świątynia nazywana jest przez wielu "wyciskarką do cytrusów" - można się bowiem dopatrzeć w zarysie bryły podobieństwa do słynnego gadżetu zaprojektowanego przez Philippe Starcka dla Alessi.

Głosującym nie podoba się również wielka miedziana kopuła, od której w słoneczne dni odbijają się promienie słońca i wpadają niespodziewanie do wnętrz mieszkań. Negatywnie ocenili również niebagatelny koszt 220 milionów, którego nie sposób zlekceważyć. Świątynia Opatrzności Bożej jest też wielkim rozczarowaniem.

Więcej o: