Fala hejtu po informacji o budowie meczetu w Legionowie. "Do pieca z nimi". Prawda jednak zaskakuje

Mieszkańcy Legionowa są oburzeni, że w mieście, jak podała lokalna gazeta, ma powstać muzułmańska świątynia. Urząd Miasta dementuje te doniesienia: Żaden meczet w Legionowie nie powstaje.

Na pierwszej stronie lokalnej "Gazecie Powiatowej" 9 maja pojawiła się informacja, że latem w Legionowie zostanie wybudowany meczet. Dziennikarka Magdalena Siebierska pisze:

"Blisko 300 muzułmanów z powiatu legionowskiego już niebawem będzie miało gdzie się modlić. Właśnie z myślą o nich przy ulicy Targowej w Legionowie ma powstać niebawem meczet". 

"Won stąd ciapate śmiecie"

Artykuł wywołał burzę wśród mieszkańców Legionowa, którzy tego samego dnia utworzyli stronę na Facebooku "Nie dla budowy meczetu w Legionowie". W ciągu zaledwie dwóch dni stronę polubiło ponad 1700 osób.

"Drodzy mieszkańcy Legionowa, dzisiejszy artykuł w Gazecie Powiatowej rozwiewa wszelkie wątpliwości. Na działce na ul. Targowej w naszym mieście powstaje Meczet. Powstaje kolejna wspólnota wyznaniowa. Bez konsultacji z pobliskimi mieszkańcami, dodatkowo planowany meczet będzie w bardzo bliskiej odległości od kościoła rzymsko-katolickiego pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego. Wyraźmy swój sprzeciw wobec braku informacji, a wręcz zatajaniu prawdy" - czytamy na stronie.

Pod wpisem na temat artykułu pojawiło się ponad 200 komentarzy. Prawie wszyscy są przeciw budowie meczetu. Do inicjatywy tajemniczego imama, który wypowiada się w artykule, mieszkańcy mają jednoznacznie negatywny stosunek.

Porąbało ich?!!! Żadnego meczetu! Żadnego islamu! To nasze miasto! Wara!
Ni ch***. Nie można na to pozwolić. Won stąd ciapate śmiecie!
Do pieca z nimi

Urząd miasta zaprzecza

Urząd Miasta w Legionowie szybko zareagował na poruszenie mieszkańców. 10 maja wydał oświadczenie w sprawie meczetu.

"Urząd Miasta Legionowo oświadcza, że informacje medialne na temat budowy meczetu w Legionowie są nieprawdziwe. Do Starostwa Powiatowego w Legionowie nie wpłynął wniosek o pozwolenie na budowę meczetu ani centrum kultury islamskiej" - czytamy na stronie. 

Pod komunikatem nikt się nie podpisał. To wzbudziło wątpliwości mieszkańców Legionowa, co do jego wiarygodności. Skontaktowaliśmy się z urzędem. Pani w sekretariacie była doskonale zaznajomiona z tematem. - Telefony się urywają, wszyscy w Legionowie mówią o meczecie, a strona na Facebooku "Nie dla budowy meczetu" ma więcej lajków niż strona dotycząca jednej z najważniejszych inwestycji miasta - przebudowy drogi DK 61 - powiedziała.

Rzeczniczka urzędu, Tamara Mytkowska wyjaśniła nam, że żaden meczet w Legionowie nie powstanie. - Jak przeczytałam ten artykuł, to okazało się, że pani dziennikarka oparła się na informacjach przekazanych wyłącznie przez administratora strony na Facebooku "Meczet Legionowo" - mówi i dodaje:

My wiemy, że żaden meczet w Legionowie nie powstaje. Ani nic związanego z kulturą muzułmańską. Na ulicy Targowej plan zagospodarowania przestrzennego dopuszcza wyłącznie zabudowania jednorodzinne. Ktoś sobie zrobił żart, a pani dziennikarka nie zweryfikowała tej informacji. I poszło

Trwają prace przy fundamentach

W rozmowie z metrowarszawa.pl autorka Magdalena Siebierska potwierdza, że informacje, które zawarła w artykule, pochodzą z jej rozmowy z osobą administrującą stroną na Facebooku "Meczet Legionowo". Mówi, że osoba przedstawiła się jako Sami S.M. Araf Kaudil. Przyznaje, że nie kontaktowała się ani z urzędem miasta, ani ze starostwem. 

Strona została założona trzy lata temu. Ostatni wpis pochodził z listopada 2016 roku i przedstawiał zdjęcie rzekomych fundamentów pod budowę meczetu.Wpis zniknął w ciągu doby ze strony i teraz ostatni wpis to ten z września.

Zdjęcie z profilu ściągnął i opublikował na swojej stronie wczoraj portal "Mazowieckie to i owo", który również opisał sprawę.

Fundamenty pod meczet w Legionowie?Fundamenty pod meczet w Legionowie? fot. Print Screen Mazowieckie To i Owo

W artykule Siebierskiej przytaczane są wypowiedzi imama. Mówi on między innymi, że przy ulicy Targowej "pozyskaliśmy działkę, na której nie ma jeszcze nadanego numeru posesji. Obecnie trwają prace nad zabezpieczeniem i pierwsze prace przy fundamentach".

Jak dodaje w rozmowie z Siebierską imam, nie chcą oni (nie jest podane, kim są "oni") "budować samego meczetu, a coś na kształt warszawskiego Centrum Kultury Islamu". - Do naszej świątyni w Warszawie uczęszcza wielu mieszkańców powiatu, stąd też decyzja o budowie w Legionowie” - wyjaśnia lokalnej „Gazecie Powiatowej” imam.

Przecież Facebook działa za granicą

Postanowiliśmy skontaktować się z Centrum Kultury Islamu w Warszawie, aby zapytać, czy jego przedstawiciele wiedzą cokolwiek o budowie meczetu w Legionowie. 

Pan Imam Sami S. M. Arafa Kandila zakończył już swoją kadencję przewodniczącego i wrócił do domu, do Egiptu. Na temat budowy meczetu lub Centrum Kultury Islamu w Legionowie nic nie wiem. Właśnie próbujemy zebrać więcej informacji na ten temat - mówi w rozmowie z metrowarszawa.pl przewodniczący Centrum Kultury Islamu w Warszawie

Przekazaliśmy tę informację autorce artykułu. Magdalena Siebierska stwierdziła, że przecież Facebook działa zagranicą. Fakt, że imam wyjechał z kraju, nie musi oznaczać, że nie realizuje projektów w Polsce.

Administrator strony "Meczet Legionowo" nie odpowiedział na nasze pytania. Nie odczytał nawet naszej wiadomości. Na profilu pojawia się również link do strony muzułmanie.com, gdzie widnieje nazwisko niejakiego Omara Jaworskiego. W tej chwili czekamy na odpowiedź od pana Omara w sprawie tajemniczego meczetu.

Nie dla kultury muzułmańskiej

Rozwój kultury muzułmańskiej w Warszawie niepokoi mieszkańców. Ostatnio pisaliśmy o powstającej na Ursynowie budowli, która również wzbudziła duże kontrowersje. Mieszkańcy wzięli cerkiew za meczet i od razu podnieśli alarm.

Z kolei w lipcu 2015 roku na teren Ośrodka Kultury Muzułmańskiej na warszawskiej Ochocie ktoś podrzucił głowę świni. Świadek zdarzenia doniósł, że odpowiedzialna za czyn kobieta wykrzykiwała: "j***ć Mahometa, j**ć Allaha i j***ć islam".

"Tak, tak, PO nie jest za przyjęciem uchodźców". Schetyna zalicza wpadkę. A Siemoniak tłumaczy

Więcej o:
Komentarze (128)
Fala hejtu po informacji o budowie meczetu w Legionowie. "Do pieca z nimi". Prawda jednak zaskakuje
Zaloguj się
 • spitfire87

  Oceniono 153 razy 111

  Najbardziej mi się podoba fakt, że miał powstać koło kościoła pw. Miłosierdzia Bożego :) dużo miłosierdzia i miłości w komentarzach też się przewinęło.

 • ziomekp.1

  Oceniono 45 razy 39

  "W rozmowie z metrowarszawa.pl autorka Magdalena Siebierska potwierdza, że informacje, które zawarła w artykule, pochodzą z jej rozmowy z osobą administrującą stroną na Facebooku "Meczet Legionowo". Mówi, że osoba przedstawiła się jako Sami S.M. Araf Kaudil. Przyznaje, że nie kontaktowała się ani z urzędem miasta, ani ze starostwem" -- pal licho meczet ale zacytowany prze zemnie fragment pokazuje współczesne dziennikarstwo, baba pogadała na fejsiku diabli wiedzą z kim i wysmażyła artykulik, tak postępuje dziś większość braci dziennikarskiej, przypomnijcie sobie choćby powoływanie się pismaków na doniesienia "syryjskiego obserwatorium praw człowieka" które to obserwatorium jest sklepikarzem w mieście Londyn i Syrii nie widziało na oczy od lat -- dziennikarstwo zdechło i już nie wstanie!

 • indianski

  Oceniono 70 razy 38

  oto polska wlasnie :) pokolenie youtube w akcji

 • dyktator_bolandy

  Oceniono 48 razy 32

  czujnośc mieszkanców wzbudza szacunek. Tak samo nie można dopuścić do powstawania innych ośrodków ( np. nacjonalistycznych, faszystowskich) krzewiących nienawiść do gejów czy choćby przeciwników równouprawnienia kobiet.

 • powolniak007

  Oceniono 46 razy 30

  Meczet jak meczet. Taki sam, do którego poszedł się modlić JPII (ale tego lepiej już dzisiaj nie pamiętać). Ale BLISKO kościoła rzymsko-katolickiego pod wezwaniem (nomen-omen) Miłosierdzia Bożego!!! (Miłosierdzie to może sobie Pan Bóg mieć, ale my się od tego odcinamy). To znaczy, że jakaś zaraza spłynie na tę świątynię z rzeczonego meczetu, albo co jeszcze gorszego???

 • druzpoz

  Oceniono 38 razy 24

  "Witamy w Polsce!" ...

 • mockturtle

  Oceniono 31 razy 19

  "Porąbało ich?!!! Żadnego meczetu! Żadnego islamu! To nasze miasto! Wara!"
  "Ni ch***. Nie można na to pozwolić. Won stąd ciapate śmiecie!"
  "Do pieca z nimi"
  Wypowiedzi ludzi, którzy zapewne chodzą do Kościoła Miłosierdzia Bożego. Miłosierdzie Boże po polsku.

 • lady_ela

  Oceniono 18 razy 16

  Coś mi to pachnie prowokacją w zemście za przeprowadzone referendum, które uwaliło marzenia o wielkiej Warszawie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX