O fatalnym stanie wieży zrobiło się głośno, po tym, jak w sieci pojawiły się zdjęcia polskiej flagi na tle Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego.
- Zniszczony przez Niemców i odbudowany w okresie PRL Zamek Królewski w Warszawie ponownie wymaga konserwatorskiej interwencji. Dzisiejsza krytyka stanu budynku powinna skłonić polski rząd do podjęcia szybkich działań zakończonych remontem zamku - zaalarmował serwis Historia.org.pl.
Zdaniem serwisu renowacja zamku powinna znaleźć się w budżecie programu „Niepodległa” i powinna odbyć się z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. - Poprosimy o to Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - czytamy na stronie.
Sprawę skomentowała także poseł Krystyna Pawłowicz: - Zrzućmy się na otynkowanie wieży Zamku Królewskiego - zaapelowała. - Taka "uroczysta" ekspozycja Flagi RP łamie ustawę o godle i barwach narodowych nakazującą godne i w godnym otoczeniu wystawianie polskich barw.
Tymczasem lada chwila zegarową wieżę czeka kompleksowy remont. Pieniądze na ten cel zarezerwowało w ubiegłym roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a Stołeczny Konserwator Zabytków wydał zgodę na remont.
Rozwiązania techniczne i materiały zastosowane przy odbudowie zamku w PRL-u, powodujące przemarzanie ścian, wyłączenie ogrzewania wewnątrz wieży - to m.in. złożyło się na niszczenie się tynków i kamienia wieży - wyjaśnia arch. Małgorzata Pastewka, która przygotowała projekt remontu.
Prace obejmą remont elewacji, stolarki, kamienia, balustrady i hełmu wieży.
Wykonany zostanie generalny przegląd zegara, a także remont wnętrza wieży ze zmianą wentylacji i ogrzewania.
Docelowo ma też zmienić się kolor (aktualnie: ceglanej) elewacji zamku.
To próba pierwszego kroku wyjścia z tej kolorystyki elewacji, dlatego przynajmniej elementy konstrukcyjne, architektoniczne chcemy wyróżnić zmianą tonacji. Mamy już projekt w sensie technologicznym, pracujemy nad tym dotyczącym kwestii kolorystycznych - mówi dyrektor Przemysław Mrozowski.
Jak podkreśla dyrektor Zamku Królewskiego remont wieży zegarowej oraz odtworzenie dolnej części ogrodu to priorytety na ten rok.
Jak doszło do tego, że po wojnie elewacje otrzymały czerwony kolor?
Przez wiele lat Zamek Królewski stał nieotynkowany. Władze zdecydowały się na ogłoszenie w tygodniku Stolica plebiscytu na kolor odbudowywanego zamku. Większość respondentów odpowiedziała, że ma być ceglasty.
W sumie zagłosowało 80 osób.
No i otynkowano go twierdząc, że to zacierka z miałem ceglanym. Jednak badania, które wykonano w 2000 roku jednoznacznie wykazały, że barwniki były nie z miałem, a z pigmentami - wyjaśnia Pastewka.
Dopiero remont elewacji wschodniej stał się początkiem przywracania historycznego koloru Zamku Królewskiego. W wyniku odkrywek konserwatorskich, wykonanych w 2006 roku, w trakcie remontu Arkad Kubickiego udało się odkryć warstwy malarskie zachowane na elewacjach wcześniejszych budynków.