PiS ogłasza konkurs na pomniki smoleńskie i zdradza lokalizacje. Ratusz nic o tym nie wie

W środę ruszył konkurs, który ma wyłonić projekty pomników smoleńskich. Tymczasem warszawski ratusz podkreśla, że nie otrzymał żadnego wniosku w tej sprawie.

W środę na konferencji Komitetu Społecznego Budowy Pomników: Śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Ofiar Tragedii Smoleńskiej, prezes PiS zapowiedział budowę dwóch pomników smoleńskich. 

Sprawa pomników od siedmiu lat wydaje się zbliżać ku pozytywnemu finałowi. Postulat zbudowania dwóch pomników został sformułowany jeszcze w 2010 roku, ale był zdecydowany opór tych, którzy chcieli, by sprawa katastrofy została zapomniana. To się nie udało - mówił Jarosław Kaczyński podczas konferencji.

"Ma być nie tylko okazały, ale bardzo okazały"

Pomnik Lecha Kaczyńskiego ma stanąć na osi ul.Tokarzewskiego-Karaszewicza. To parking pomiędzy gmachem Dowództwa Garnizonu Warszawa a Hotelem Europejskim.

Lokalizacja pierwszego pomnikaLokalizacja pierwszego pomnika maps.google.pl

Pomnik ofiar znajdzie się na zbiegu Krakowskiego Przedmieścia i Karowej, na skwerze Ks. Twardowskiego.

Zbieramy środki, by postawić dwa okazałe pomniki. Przy tym ten pomnik, który będzie oddawał cześć ofiarom katastrofy smoleńskiej powinien być nie tylko okazały, ale bardzo okazały – podkreślał prezes PiS.

Lokalizacja drugiego pomnikaLokalizacja drugiego pomnika maps.google.pl

Pierwszy etap konkursu potrwa do 2 lipca. W pierwszym z nich będą przyjmowane prace graficzne, czyli projekty na papierze. Do drugiego etapu przejdzie 18 prac.

- W drugim etapie będziemy już oczekiwać modeli, które dadzą wyobrażenie, jak ten pomnik nie tylko by wyglądał, ale też komponował się w otoczeniu, w którym ma stanąć - podkreślał poseł PiS Jacek Sasin. Laureatów ostatecznie poznamy w październiku 2017 roku.

"Do części artystów odezwiemy się sami"

Konkurs ma charakter otwarty. - Ale do części artystów, których chcielibyśmy, aby ich prace w tym konkursie mogły zaistnieć i być oceniane, skierujemy specjalne zaproszenia - dodał Sasin
 
Do warszawskiego ratusza nie wpłynęła jednak żadna prośba w tej sprawie.

Ani my, ani stołeczny konserwator zabytków, nie dostaliśmy żadnego wniosku, żadnej prośby o uzgodnienie lokalizacji jakiegokolwiek pomnika - podkreślała rzeczniczka warszawskiego ratusza Agnieszka Kłąb.

"Chcemy zafundować Warszawie wybitne dzieła"

Sasin tłumaczy jednak, że PiS nie mógł dłużej czekać. Parta uznała, że w związku z tym, że Hanna Gronkiewicz-Waltz nie chciała się porozumieć w tej sprawie, najpierw konkurs zostanie ogłoszony, a o resztę zadbają później. 

Zdaniem polityka chodzi nie tylko o to, aby uczcić ofiary katastrofy smoleńskiej. PiS chce również zafundować Warszawie wybitne dzieła rzeźby, które ubogacą ten obszar, a nie go zeszpecą, jak ich zdaniem twierdzą warszawscy urzędnicy.

Koszty konkursu oszacowano na kwotę około pół miliona złotych. Suma nagród to 190 tysięcy na jeden pomnik. Realizacja obu pomników to koszt około trzech milionów złotych.

ZOBACZ TEŻ: Kwitnie kult ofiar smoleńskich. Antoni Macierewicz odsłonił w Warszawie kolejny pomnik Lecha Kaczyńskiego

Więcej o:
Komentarze (16)
PiS ogłasza konkurs na pomniki smoleńskie i zdradza lokalizacje. Ratusz nic o tym nie wie
Zaloguj się
 • year68

  Oceniono 35 razy 33

  Burzyło się pomniki Lenina, zburzy się i te...

 • amadeusz444

  Oceniono 16 razy 14

  Pisiaki, odp.........cie się od Warszawy. To tyle.

 • velluto

  Oceniono 13 razy 13

  Zaraz się okaże, ze Kolumna Zygmunta jest passe i należy ją wymienić...

 • liczygrosz

  Oceniono 13 razy 13

  Żaden pomnik ustroju komunistycznego nie przetrwa... nawet pomniki sekretarzy Kaczyńskich.

 • rubo45

  Oceniono 9 razy 9

  To będzie pomnik głupoty i niechlujstwa polskiego.. więc musi być mega okazały

 • tom_aszek

  Oceniono 9 razy 9

  "Pomnik Lecha Kaczyńskiego ma stanąć na osi ul.Tokarzewskiego-Karaszewicza. To parking pomiędzy gmachem Dowództwa Garnizonu Warszawa a Hotelem Europejskim."

  Aha, czyli dojdzie drugi parkingowy; jeden już tam stoi, w tak samo "szczęśliwym" miejscu.

  "Pomnik ofiar znajdzie się na zbiegu Krakowskiego Przedmieścia i Karowej, na skwerze Ks. Twardowskiego."

  Bolesław Prus czy Prymas Tysiąclecia Wyszyński? Który z nich wyleci ze skweru, żeby było miejsce na nowy pomnik?

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 8 razy 8

  Ratusz nic o tym nie wie?Ta zabawa w kota i myszkę, jest cudowna. Ratusz ma jeszcze władzę nad tym miastem? Wywoź śmieci, wodociągi...A to nie interesuje Kaczyńskiego. Stawia swoje tablice, amory jak proboszcz z Świebodzina. Prawo, zarządzenia? To nie dla nich...

 • jszmelc

  Oceniono 7 razy 7

  Jak widać , prezes już o wszystkim zdecydował , zgoda odpowiednich władz , akceptacja społeczeństwa ........on ma to wszystko w nosie ! Wiem , prawda jest coraz bliżej ale jeszcze jej nie znamy , co będzie , jak się okaże że "postać z pomnika" jest sama sobie winna !?

 • ziemir44

  Oceniono 5 razy 5

  u ruskich każde miasto musiało mieć pomnik wielkiego wodza, my pobijemy ruskich ilością pomników miernoty

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX