Teatr Żydowski wynajmował swoją siedzibę od Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów. TSKŻ w październiku 2015 r. sprzedało budynek firmie Ghelamco, która miała w planach jego wyburzenie, a następnie postawienie w jego miejscu wieżowca.
Rozbiórka rozpoczęła się w piątek. Jednocześnie po internecie zaczęły krążyć wizualizacje planowanego biurowca. Nie spodobały się one warszawiakom. Wielu narzeka też, że Plac Grzybowski przestaje przypominać ich ulubione miejsce. Nie dość, że brak mu dawnego klimatu, przestaje być na ich kieszeń.
Jeszcze jedno słynne miejsce historyczne zwrócone deweloperom.
Żeby powstało ładne centrum, musi być plan zagospodarowania stworzony przez profesjonalistów. Niestety, zamiast tego, mamy kompletny chaos pod tytułem „za co nam zapłacą, tam damy zezwolenie na postawienie czegokolwiek.
I w ten sposób Warszawa straci jakikolwiek charakter. Już teraz staje się kompletnie nijaka.
Inni odwołują się bezpośrednio do projektu wieżowca, który miałby stanąć na placu.
Powstaje kolejny paskudny drapacz chmur, a im więcej wielkich biurowców, tym więcej samochodów, korków i smogu. Nie możemy liczyć na powstanie centrum na miarę XXI wieku. Zamiast tego, dostajemy architektoniczną miernotę.
Jeszcze inni są szczerze przejęcie losem ich miasta, które przeżyło wiele.
Wojny nie ma, a Warszawa ginie – komentują na miejskich portalach.
Część internautów była przekonana, że Teatr Żydowski na zawsze znika z mapy Warszawy.
Po co ludziom kultura? Niech zburzą wszystkie teatry i postawią Lidle czy Biedronki. Tak, jak w przypadku Feminy.
Przedstawiciele firmy deweloperskiej Ghelamco uspokajają - w wieżowcu powstanie nowoczesny teatr i nowa siedziba organizacji Towarzystwa Społeczno - Kulturalnego Żydów w Polsce (TSKŻ). Przewodniczący organizacji przekonują, że inwestycja będzie impulsem do odrodzenia się kultury żydowskiej w naszym kraju.
Największą burzę wywołały jednak krążące po internecie wizualizacje nowego budynku. Czy powód, by się unosić, ma jakiekolwiek podstawy? Postanowiliśmy skontaktować się z biurem promocji, które odpowiada za komunikację w firmie Ghelamco Poland - dewelopera i zapytać, czy wizualizacje oddają w jakimkolwiek stopniu to, jak będzie wyglądał przyszły wieżowiec.
Żaden z dotychczas zaprezentowanych projektów (pierwszy z nich - falujący budynek przygotowany w biurze architektonicznych Aedas inwestor zaprezentował jeszcze w 2014 roku - red) nie został skierowany do realizacji, dlatego finalnie architektura budynku będzie się różnić od tej zaprezentowanej na starych wizualizacjach - mówi w rozmowie z Metrowarszawa.pl Radosław Górecki, Communication Manager w firmie Ghelamco.
Jeden z pomysłów, który nigdy nie zostanie zrealizowany Wizualizacje inwestora
W ramach tej samej inwestycji przy placu Grzybowskim 12/16 powstanie również Centrum Edukacji Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, a także niezależny budynek biurowo - usługowy.
Obecnie trwają uzgodnienia z miastem dotyczące docelowej powierzchni i gabarytów obiektu. Koszt budowy nowej siedziby TSKŻ wyniesie 56 mln zł. Dodatkowo na wyposażenie Teatru Żydowskiego organizacja przeznaczy 13 mln zł - mówi nam Górecki.
Jak dodaje, nowe wizualizacje budynku zostaną przez inwestora upublicznione po zatwierdzeniu projektu przez ratusz.
Rozbiórka ma potrwać około trzech miesięcy. Przedstawiciele firmy Ghelamco podkreślają, że prace prowadzone są w zgodnie z wymogami ekologicznymi. Oznacza to, że podczas wywożenia gruzów będzie prowadzona ich segregacja.
Zobacz także WIDEO: Czy mieszkańcy Ząbek są za przyłączeniem gminy do "wielkiej Warszawy"? [SONDA]