Widowiskowy transport. Na Targówek dotarła tarcza "Maria", która będzie drążyć tunel metra

Zgodnie z planem odcinek metra na Targówek ma być skończony na wiosnę 2019 roku. Na razie do dzielnicy dotarła tarcza, która już w wakacje zacznie drążyć tunel.

Na placu budowy stacji metra Trocka zakończono wstępny wykop, w którym ma znajdować się stacja oraz jej ściany szczelinowe. To czas na rozpoczęcie kolejnego etapu prac.

"Maria" drąży tunel

Na placu budowy znajduje się już znaczna część tarczy "Maria". Ogromne elementy transportowane są w kawałkach od początku marca. Ostatni taki transport z bazy firmy Astaldi na Białołęce na Targówek odbył się wczoraj w nocy.

Przyjechały elementy napędu tarczy oraz głowica skrawająca. Maria już w wakacje zacznie drążyć jeden z tuneli pomiędzy Targówkiem i Pragą.

Operacja przewiezienia rozplanowana jest na okres 2-3 tygodni na jedną tarczę. Każda maszyna została podzielona na 17 transportów ponadgabarytowych. Do największych elementów należą obudowa tarczy i głowica skrawająca - mówił rzecznik wykonawcy Mateusz Witczyński.

Największy problem? Gabaryty

Jak przyznał Witczyński, największym problemem było dostarczenie urządzenia na budowę metra. - Ze względu na gabaryty nie ma możliwości przewiezienia tego urządzenia przez miasto, choćby ze względu na parametry dróg publicznych - mówił. Transport odbywa się więc w nocy.

W przypadku mniejszych ładunków możliwe będą dwa kursy na noc, a w przypadku większych - tylko jeden transport - podkreśla rzecznik.

Już w kwietniu na Targówek przewiezione zostaną elementy drugiej tarczy - "Anny". 

Na nowy odcinek przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać

Kiedy tarcza "Maria" zostanie połączona w jedną całość, zrobi niemałe wrażenie. Po złożeniu będzie miała bowiem 97 m długości. Jej waga osiągnie 615 ton.

Nowe odcinki metra będą drążyć te same cztery tarcze, które wykonywały centralny odcinek II linii metra. Jak czytamy na stronie http://www.transport-publiczny.pl ich zadaniem jest również obudowywanie tuneli betonowymi tubingami i odprowadzanie za pomocą taśmociągów urobku.

Fragment metra na Targówek ma być skończony wiosną 2019 r. Pasażerowie zaczną z niego korzystać dopiero kilka miesięcy później, tuż po zakończeniu odbiorów.

Więcej o: