To już przesądzone. PiS zbuduje największy port lotniczy we wschodniej Europie

Jedni się burzą, drudzy są zachwyceni. Plan wybudowania Centralnego Portu Lotniczego pomiędzy stolicą i Łodzią od początku budził kontrowersje. Realizacja projektu jest już przesądzona.

Jak donosi Puls Biznesu, powstanie Centralnego Portu Lotniczego to wyłącznie kwestia czasu.

Wielkie lotnisko powstanie od zera. Choć jego dokładna lokalizacja nie jest jeszcze znana, mówi się, że zostanie stworzone pomiędzy Warszawą, a Łodzią. Flagowy projekt PiS w ramach Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju może być największym portem lotniczym wschodniej Europy.

Lotnisko Chopina i Modlin bezpieczne

Przeciwna projektowi od początku była prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Jak przypominała, zarówno na rozbudowę lotniska Chopina, jak i budowę lotniska w Modlinie przeznaczono bardzo duże pieniądze. Prezydent nie widzi sensu w budowie kolejnego portu.

Spekulowano też, że może dojść do likwidacji Lotniska Chopina i lotniska w Modlinie. Choć te doniesienia zostały już zdementowane, podzieliły internautów. W sieci wciąż przeważają negatywne komentarze. „To nie może być prawda”, "Litości" - piszą niezadowoleni.

Wsparcie Kaczyńskiego

Z takim stanowiskiem nie zgadza się minister infrastruktury w rządzie PO-PSL Cezary Grabarczyk. Polityk argumentuje, że już za trzy lata lotnisko Chopina straci swoją przepustowość. Entuzjaści nowego projektu podkreślają też, że narodowy przewoźnik LOT zyska własny terminal. Zupełnie jak Lufthansa w Monachium. Projekt od początku miał również pełne wsparcie Jarosława Kaczyńskiego i Mateusza Morawskiego.

Na nowe lotnisko przyjdzie nam trochę poczekać. Jak podaje Puls Biznesu, jego budowa może potrwać nawet 17 lat, z czego trzy lata zajmie samo projektowanie. Najpierw jednak decyzję o budowie musi zatwierdzić Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów. Ma to zrobić w ciągu najbliższych kilku dni. Później oficjalnie poinformuje o niej Ministerstwo Infrastruktury. Zespół ds. centralnego portu lotniczego (CPL) przedstawi efekty pracy w ciągu najbliższych dwóch miesięcy.

Unia nie zapłaci

Projekt finansowany będzie z Polskiego Funduszu Rozwoju oraz BGK. Nie mamy szans na dofinansowanie z funduszy unijnych, gdyż Wspólnota od dawna nie chce wspierać budowy lotnisk. Inwestycja jest poważna.

Nowe lotnisko będzie w stanie obsłużyć 50 mln podróżnych rocznie. Dla porównania w ubiegłym roku Lotnisko Chopina obsłużyło 12, 8 mln pasażerów). Koszt budowy, bez dróg i linii kolejowych szacuje się na 25 mld zł.

Plan powracał jak bumerang

O pomyśle na budowę Centralnego Portu Lotniczego pierwszy raz usłyszeliśmy w 2013 roku. Wówczas pisano, że inwestycją zainteresowały się firmy powiązane z Janem Kulczykiem.

Plan powracał co kilka miesięcy. W lutym ubiegłego roku Jarosław Kaczyński udzielił wywiadu dla Radia Białystok. Prezes PiS podkreślał wówczas, że budowa dużego międzynarodowego lotniska powinna być dla Polski priorytetem.

Dwa miesiące później minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski poinformował, że Chińczycy zainteresowani byli budową w centralnej Polsce lotniska, które obsługiwałoby kilkadziesiąt milionów pasażerów rocznie.

Zobacz także: Oto samolot z doczepianymi kapsułami - na ludzi i na towary. To będzie rewolucja w lotnictwie

Oto samolot z doczepianymi kapsułami - na ludzi i na towary. To będzie rewolucja w lotnictwie

Więcej o: