Pod Warszawą powstanie największy park rozrywki w Polsce. Drugi co do wielkości w Europie [ZDJĘCIA]

Rozbudowana strefa Sauna Spa, kompleks zjeżdżalni, rozsuwany dach nad basenami. Zaledwie 60 km od Warszawy ruszyły prace nad budową największego parku rozrywki w Polsce. Aquapark już okrzyknięto polskim Disneylandem czy Hyde Parkiem.

Wszystko wskazuje na to, że to właśnie w Mszczonowie powstanie największy park rozrywki w Polsce i drugi - tuż po Disneylandzie (194 hektary) - pod względem wielkości w Europie. 

W aquaparku znajdziemy wielki basen w stylu tropikalnej wyspy z rozsuwanym dachem, centrum galaxy z systemem zjeżdżalni czy centrum Spa. Inwestorzy Global City Holdings proponują rozległą też strefę zdrowia i odnowy biologicznej, a dla spragnionych mocnych wrażeń – kolejkę górską.  

 

Niekończąca się historia

Prace na budową parku miały rozpocząć się już w 2013 roku. Potem inwestorzy informowali, że budowę przesuwają na kolejny rok. W 2014 roku mowa była o lutym 2015, a kiedy zbliżał się ten termin - o wiośnie tego samego roku.

Na opóźnienie prac wpłynął m.in. konflikt z ekologami. Ci sprzeciwiali się planom budowy delfinarium, które miało być jednym z największych atrakcji parku. Według nich trzymanie zwierząt w takich obiektach narażałoby je na cierpienie, a nawet na śmierć. Ostatecznie inwestor musiał zrezygnować z tego pomysłu.

Jak informują przedstawiciele spółki, ruszyły właśnie prace nad budową ogrodzenia placu budowy. Budowa zaplanowana jest na wiosnę tego roku, tuż po tym, jak firma uzyska pozwolenie na budowę.

Asystentka zarządu Global City Holdings Ewelina Jędrysiak tłumaczy, że firma posiada już decyzję o uwarunkowania środowiskowe, posiada również uzgodnienia dotyczące dokumentacji geologiczno-inżynieryjnej, decyzję o pozwoleniu wodno-prawnym, a także uzyskała warunki przyłączenia mediów. - Obecnie czekamy na decyzję dotyczącą pozwolenia na budowę ze Starostwa Powiatowego w Żyrardowie – dodała Jędrysiak.

Jak mówi w rozmowie z Metrowarszawa.pl inż. Teresa Koszulińska, naczelnik wydziału rozwoju gospodarczego z Urzędu Miasta Mszczonów, uzyskanie pozwolenia to wyłącznie formalność.

Marzenie Jacksona i tureckiego biznesmena

Internauci do budowy parku podchodzą z umiarkowanym entuzjazmem. Przypominają, że podobny park - Adventure World Warsaw - miał powstać pod Grodziskiem Mazowieckim, a z planów tych nic nie wyszło.

O budowie największego parku rozrywki w Europie Środkowej myślał turecki biznesmen Vahap Toy, inwestorzy z Luksemburga, a nawet słynny muzyk Michael Jackson.  Przedstawiciele Global City Holdings przekonują, że „Park of Poland” to pewna inwestycja. - Rozpoczęły się prace przygotowawcze. Aquapark wzorowany na niemieckim Therme Erding to obecnie priorytetowy projekt Global City Holdings w Polsce.

Tropikalna wyspa i kolejka górska

Peter Dudolensky informuje, że projekt będzie składał się z kilku etapów. Park wodny zostanie wybudowany na terenie 20 hektarów i będzie liczył 62 tysiące metrów kwadratowych. Powstanie w ciągu dwóch lat. Ale to nie wszystko. Do zagospodarowania pozostanie jeszcze 80 hektarów. Budowa dodatkowych atrakcji - kompleksów hotelowych i tematycznych - zajmie od sześciu do ośmiu lat.

Pierwsza cześć budowy wyniesie około 140 mln euro. Cała inwestycja będzie kosztowała ponad miliard złotych. Przedstawiciele Global City Holdings nie mają jednak wątpliwości, że projekt szybko zacznie przynosić zyski. Szacują, że w pierwszych roku działalności aquapark odwiedzi nawet milion osób. Obiekt będzie otwarty przez cały rok. Równocześnie skorzysta z niego nawet 15 tys. osób.

Więcej o: