Wieżowiec, który ma powstać u zbiegu ulic Srebrnej i Towarowej, zastąpi zabytkowe pozostałości po fabryce kotłów Borman i Szwede. Pochodzący z XIX wieku budynek nie jest pod ochroną konserwatora. Fabryka została wykreślona z ewidencji zabytków z powodu dużego stopnia przekształceń. Z konserwatorskiej ekspertyzy wynikało, że to "właściwie całkowicie nowy obiekt".
Spółka należąca do powołanej w latach 90. XX wieku przez m.in. Jarosława Kaczyńskiego (wówczas prezesa Porozumienia Centrum) przymierza się do uzyskania decyzji środowiskowych na budowę drapacza chmur. W tej sprawie złożyła wniosek do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie.
Narożnik Srebrnej i Towarowej jest eksponowany w sylwetce miasta, więc powinien stanąć tam budynek o charakterze reprezentacyjnym stanowiącym dominantę wysokościową i przestrzenną - wyjaśnia inwestor.
Projekt wieżowca spółki Srebrna zakłada rozebranie obecnego budynku i wybudowanie w jego miejscu 190-metrowej wieży. Jak pisze serwis Eurobuildcee, w trzykondygnacyjnym podium znaleźć się mają usługi i handel. Nad nim górować ma 190-metrowy wieżowiec o przeznaczeniu biurowym złożony z dwóch połączonych brył. Zaplanowano również taras widokowy w kawiarnią i restauracją na 47. piętrze.
W raporcie o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko podano również, że wieżowiec będzie miał konstrukcję monolityczną z umieszczonym w osi trzonami mieszczącym klatki schodowe, trzy szachty windowe i instalacyjne oraz pomieszczenia techniczne, obudowanym zewnętrznie od poziomu fundamentowania.
Jeszcze nie wiadomo, kiedy dokładnie rozpocznie się budowa wieżowca. Jeśli uzgodnienia środowiskowe zostaną zaakceptowane, spółka będzie musiała złożyć jeszcze wniosek o pozwolenie na budowę, które wydaje powiat, w tym przypadku Warszawa.
O wieżowcu było głośno w połowie ubiegłego roku, kiedy to warszawski ratusz na wniosek spółki Srebrna zmienił zapisy projektu planu zagospodarowania. I podniósł dopuszczalną w tym rejonie wysokość zabudowy o ponad 100 metrów. Tłumaczył wtedy, że "korektę planu poprzedziły analizy, a wysoki budynek wpisuje się w myślenie o rozszerzonym centrum miasta sięgającym do Towarowej".
Koncepcję budynku opracowała krakowska pracownia Grupa AT.
Srebrna odgrywa strategiczną rolę dla PiS - obok zbierania czynszów za biurowce jest zaangażowana biznesowo w projekty PiS. Wynajem biur, jak donosi Gazecie Stołecznej anonimowo jeden z polityków PiS, byłby znaczącym zastrzykiem gotówki.
Spółką Srebrna zawiaduje kuzyn Jarosława Kaczyńskiego, przyjaciółka domu prezesa, jego dwóch szoferów, asystentka i jej syn. Według sprawozdania finansowego za 2015 r. spółka jest warta 11 mln 766 tys. zł.