Jedyne takie miejsce na świecie. Tu dokładnie 150 lat temu urodziła się Maria Skłodowska-Curie [ZDJĘCIA]

Kamienica, w której urodziła się Maria Skłodowska-Curie, przeszła w tym roku gruntowny remont. Budynek dostosowano do wymogów placówki kulturalno-edukacyjnej. Wszystko z okazji 150. rocznicy urodzin wielkiej uczonej.

Dokładnie 150 lat temu, 7 listopada 1867 r., w budynku przy Freta 16 przyszła na świat Maria Skłodowska-Curie. Niedawno kamienica przeszła całkowitą metamorfozę. Przede wszystkim powiększono jej metraż, odzyskując powierzchnię piwnic, parteru i strychu - mogą teraz służyć za pomieszczenia użytkowe. Wymieniono krokwie i więźbę, czyli stelaż dachu. Zamontowano windę i zmieniono kolor elewacji. 

Jedyne takie muzeum na świecie

A to wszystko po to, by budynek mógł należycie pełnić funkcje kulturalno-edukacyjne. Niedawno powróciło tu biograficzne muzeum Skłodowskiej-Curie. Jak podkreślają twórcy: jedyne tego typu na świecie! Placówka, prowadzona przez Polskie Towarzystwo Chemiczne, prezentuje dorobek uczonej. A przy okazji: historię polskiej chemii i sylwetki innych naukowców.

Uczniowie mogą osobiście przekonać się, jak to jest być chemikiem i poeksperymentować w sali laboratoryjnej. W budynku jest też sala wykładowo-projekcyjna oraz rekonstrukcja paryskiego laboratorium noblistki i jej męża. Goście zobaczą także Warszawę z lat młodości uczonej.

Więcej szczegółów na stronie muzeum.

Historia budynku sięga XVIII wieku

Kamienica została zbudowana pod koniec XVIII wieku. Podczas II wojny światowej uległa zniszczeniu. Odbudowano ją w latach 50. Ulica Freta, na której się znajduje, przynależy do terenu Zespołu Staromiejskiego, historycznie najstarszego obszaru Warszawy, wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Zlokalizowana przy głównym szlaku turystycznym, wpisana jest do rejestru zabytków.

W marcu tego roku na ekrany polskich kin wszedł film z Karoliną Gruszką "Maria Skłodowska-Curie". - To pierwszy tak intymny portret tej niezwykłej kobiety. To opowieść o jej smutkach i radościach, chwilach triumfu, jak i porażkach nie tylko w świecie nauki, ale przede wszystkim w jej życiu prywatnym i rodzinnym. To przez ten pryzmat chcemy ukazać nieznaną dotąd twarz naszej bohaterki - zapowiadał Mikołaj Pokromski, producent filmu.

Jest zwiastun filmu "Maria Skłodowska-Curie". I widać emocje!

Więcej o: