Trudno w to uwierzyć, ale słynna Orkiestra Sinfonia Varsovia przez wiele lat nie miała szczęścia do własnego miejsca. Na początku swojej działalności sala prób muzyków mieściła się w stolarni przy Zamku Ujazdowskim, potem artyści ćwiczyli w kinie Kultura, w Teatrze Studio i w auli technikum kolejowego na Szczęśliwicach. Aż wreszcie w 2010 roku orkiestra otrzymała własną siedzibę - w zabytkowym Instytucie Weterynarii SGGW przy ulicy Grochowskiej 272.
Jeszcze tego samego roku rozstrzygnięto konkurs na zagospodarowanie terenu i stworzenie w tym miejscu Sinfonia Varsovia Centrum. Projekt jednak wstrzymano z powodu oszczędności. Niespełna dwa lata temu prace ponownie ruszyły pełną parą. Właśnie zaprezentowano ostateczny projekt koncepcyjny inwestycji.
Na miejscu znajdą się przestrzenie dla młodych artystów (Akademia Sinfonia Varsovia, rezydencje artystyczne, sale prób), studio nagraniowe, sala konferencyjna, pomieszczenia przeznaczone na zajęcia edukacyjne dla różnych grup wiekowych. W kompleksie nie zabraknie również miejsc, w których będzie można po prostu spędzić czas wolny, w kawiarni połączonej z księgarnią muzyczną, restauracji, ogrodzie łączącym się z Parkiem Obwodu Praga AK i na tarasie spacerowym na wysokości 20 metrów, z którego będzie można podziwiać panoramę Warszawy.
Głównym punktem przedsięwzięcia będzie robiąca ogromne wrażenie sala koncertowa na 1,8 tysięcy osób. Jest to projekt unikalny, ponieważ łączy w sobie dwa typy sal: klasyczną (tzw. shoebox, posiada ją np. Filharmonia Narodowa) oraz vineyard, czyli miejsce w którym muzycy są otoczeni publicznością. Ten model zaś wywodzi się z Filharmonii Berlińskiej.
Pierścienie balkonów sali koncertowej widać z foyer, które jest przeszkolone. Dzięki temu z zewnątrz budynku można zobaczyć wnętrze sali koncertowej. Nie znam żadnej innej sali koncertowej, która byłaby przestrzennie tak otwarta - wyjaśnia Maciej Czeredys, dyrektor ds. inwestycji.
To dzieło pracowni austriackiego architekta Thomasa Puchera (drugie miejsce w konkursie na projekt Sinfonii Varsovia zdobyła Zaha Hadid). Na swoim koncie ma m.in. siedzibę Organizacji Współpracy Islamskiej w Arabii Saudyjskiej.
Prace zostaną podzielone na dwa etapy. Pierwszy zakłada modernizację trzech budynków położonych najbliżej ulicy Grochowskiej. Jego zakończenie nastąpi wiosną 2020 roku.
Następnie rozpoczną się prace nad salą koncertową, która ma być gotowa dwa lata później - w 2022 roku.
Ważnym elementem projektu jest także zawieszona 3 metry nad ziemią ażurowa rama.
Patrząc od ulicy Grochowskiej, główny zabytkowy budynek będzie widoczny – zapewnia Janusz Marynowski, dyrektor Orkiestry Sinfonia Varsovia.
Na terenie centrum powstanie również ogród w stylu francuskim (pierwotnie planowano wersję barokową).
Szacuje się, że koszt inwestycji wyniesie ok. 460 mln zł. Póki co w budżecie miasta zostało zabezpieczonych ok. 280 mln zł.
Praca z żadną inną orkiestrą nie dała mi tyle satysfakcji, co moja praca, w charakterze solisty i dyrygenta, z orkiestrą Sinfonia Varsovia - powiedział amerykański wirtuoz skrzypiec i dyrygent Yehudi Menuhin.
* Orkiestra Sinfonia Varsovia to czołowa polska orkiestra. Powstała z inicjatywy Waldemara Dąbrowskiego, Franciszka Wybrańczyka i Yehudi Menuhina w 1984 roku, w oparciu o Polską Orkiestrą Kameralną. Występowała w najbardziej prestiżowych salach koncertowych świata: nowojorskiej Carnegie Hall, Théatre des Champs Elysées w Paryżu, Barbican Centre w Londynie, wiedeńskim Musikverein, Teatro Colon w Buenos Aires, Suntory Hall w Tokio czy Herkulessaal w Monachium. Dyrektorem artystycznym orkiestry jest kompozytor Krzysztof Penderecki.