Budynek zaprojektował Norman Foster, jeden z najbardziej znanych architektów na świecie. Wieżowiec ma mieć 53 piętra i 230-metrów wysokości (w tym miejscu znajdzie się taras widokowy). Natomiast wraz z 80-metrową iglicą mierzyć będzie 310 metrów, czyli więcej niż The Shard w Londynie, aktualnie najwyższy wieżowiec w Unii Europejskiej.
Powstanie on w samym centrum Warszawy, w okolicach Dworca Centralnego i Złotych Tarasów. A dokładnie - na zachodnim odcinku ul. Chmielnej, od narożnika z Al. Jana Pawła II w kierunku ul. Żelaznej.
Norman Foster (laureat prestiżowych nagród: Pritzkera i Miesa van der Rohema) zaprojektował już jeden budynek w stolicy - jest nim biurowiec Metropolitan przy placu Piłsudskiego.
Nie wszystkim jednak przypadł do gustu nowy projekt słynnego projektanta.
Najgorszy budynek z pracowni Fostera, jaki w życiu widziałem. Robiony chyba przez stażystów. To wygląda jak KOMIN z MORDORU - pisze freewma.
Nie wiem, nie znam się, ale wydaje mi się, że takie przerabianie Warszawy na drugi Manhattan to nic dobrego, to tylko uwalnianie się od kompleksów. Bo zabudujemy centrum, zabetonujemy i w efekcie mniej światła, mniej przestrzeni, więcej betonu, hałasu i jeszcze więcej smogu - pisze incienso.
Moda na wieżowce w Moskwie, Szanghaju, Dubaju i W-wie - dlaczego nikt nie buduje takich „cuduf” w Zurychu, Hamburgu czy Sztokholmie? - pisze ulisse.
Pałac Kultury i Nauki (ma wysokość 237 m) to w tej chwili najwyższy budynek w Polsce. Niektórzy chcieliby, aby nim pozostał. Plan miejscowy dla okolic placu Defilad dopuszcza budynki do 245 metrów.
Widać, że plan zasłonięcia PKiN-u idzie pełną parą. Szkoda, bo to symbol Warszawy (już bez ideologii). Jak dojeżdża się do miasta to widać było rysy Pałacu, a teraz jakieś szklane wieżowce. Stylistyka od sasa do lasa - szkło, kamienice, realizm socj. + obskurny parking. Masakra - pisze ninananu.
Jak czytamy na stronie branżowego portalu White Mad, inwestycja wymaga olbrzymich nakładów poprawiających infrastrukturę. W pobliżu wieżowca powstaną korytarze łączące metro oraz Dworzec Centralny.
Ciekawy projekt. Mam nadzieję, że jeden z tych trzech budynków to będzie parking. Np. Złota 44 ma tylko cztery kondygnacje podziemne i aż sześć naziemnych które są parkingiem. Ale tu jest lepsze sąsiedztwo i można wkopać dużo głębiej. Powodzenia w budowie - pisze etics.
Generalnie ładna bryła, fajnie obniżona pierzeja i wygląda bardzo dobrze. Ciekawe, jaka będzie jakość materiałów i co zrobią z tym Bangladeszem (parkingiem) obok - pisze Krzysztof.
Z myślą o rowerzystach powstanie około 750 miejsc dla rowerów. Zarówno naziemnych, jak i podziemnych. W sąsiedztwie wieżowca zaplanowano też ścieżkę rowerową. Z kolei dla zmotoryzowanych zostaną wybudowany cztero kondygnacyjny parking podziemny.
Kompleks składać się będzie łącznie z trzech budynków: Varso oraz dwóch niższych - mających 21 i 19 pięter. Na ich parterach znajdą się sklepy, restauracje i kawiarnie, a na dachach powstaną tarasy z zielenią. Koszt inwestycji wyniesie ponad 2 miliardy zł.
ZOBACZ TAKŻE: Taras widokowy na wysokości 230 m. w samym centrum Warszawy! Tak będzie wyglądał najwyższy wieżowiec w UE [ZDJĘCIA]