Przy Miodowej powstanie ośrodek pomocy ubogim i bezdomnym. Ufunduje go Radosław Pazura

Wiosną rozpocznie się budowa Kapucyńskiego Ośrodka Pomocy osobom ubogim i bezdomnym. Jednym z fundatorów jest Radosław Pazura.

Kapucyński Ośrodek Pomocy powstanie przy ulicy Miodowej. To tu Bracia Mniejsi Kapucyni, w XVII-wiecznych podziemiach kościoła wydają posiłki warszawskim ubogim i bezdomnym od ponad 20 lat. 

Kompleksowe pomoc 

Jak bracia opisują ośrodek, który ma powstać?

Będzie to miejsce, w którym wiemy, jak mądrze pomagać, przeciwdziałamy wykluczeniu społecznemu, świadczymy pomoc potrzebującym, ubogim i bezdomnym

Ośrodek ma świadczyć kompleksową pomoc ludziom bezdomnym i potrzebującym "w oparciu o przyjazne środowisko wsparcia, istniejące wokół klasztoru Braci Kapucynów". Projekt obejmuje również nową jadłodajnię, która zastąpi dotychczasową.

Placówka będzie oferowała zarówno pomoc doraźną (wydawanie posiłków i odzieży, punkt medyczny), jak i socjalną (wsparcie w uzyskaniu ubezpieczenia, zasiłku, lokalu socjalnego), indywidualną (asystowanie osobom bezdomnym w procesie wychodzenia z bezdomności) oraz terapeutyczną (warsztaty dla bezdomnych, grupowa terapia małżeństw). 

Szansa na zmianę

W pomoc przy powstawaniu ośrodka zaangażował się Radosław Pazura, jeden z darczyńców Fundacji Kapucyńskiej. Aktor chętnie opowiada o nawróceniu, którego doświadczył po groźnym wypadku samochodowym. Cudem uniknął wtedy śmierci. Dziś podkreśla:

Zaangażowany jestem w działalność Fundacji Kapucyńskiej, której owoce będą trwale żyły w ludzkich sercach, bo stwarzamy szansę na zmianę, na którą nigdy nie jest za późno, a na którą każdy zasługuje.

Mydło NadziejaMydło Nadzieja Źródło: fundacja-kapucynska.org

 

Mydełko Nadzieja 

Aby zrealizować projekt budowy ośrodka trzeba zebrać 3 miliony złotych. Dlatego fundacja zapoczątkowała akcję "Pomagamy mądrze pomagać" wspieraną przez Pazurę. Cegiełką jest wyprodukowane na bazie Białego Jelenia mydło Nadzieja. Można je kupić za pośrednictwem sklepu internetowego oraz na furcie Klasztoru Braci Kapucynów przy ulicy Kapucyńskiej 4.

 

Projekt

Plan ośrodka obejmuje powstanie kuchni umożliwiającej wydawanie 300 posiłków dziennie, z magazynami do gromadzenia żywności, jadłodajnię na 50 miejsc oraz zaplecze socjalne i psychoterapeutyczne.

Projekt Kapucyńskiego Ośrodka PomocyProjekt Kapucyńskiego Ośrodka Pomocy Źródło: fundacja-kapucynska.org

Cud wigilijny

- Bracia przystosowali swój teren dla osób bezdomnych, ale warunki są nadal bardzo trudne – powiedziała nam Alicja Szuba, koordynatorka projektów w Fundacji Kapucyńskiej. Stąd pomysł stworzenia ośrodka. Drugim powodem jest to, że z dotychczasowej pomocy u Kapucynów korzysta regularnie wiele osób. W zeszłym roku na Wigilii dla osób bezdomnych pojawiło się ok. 140 potrzebujących, w tym: ponad 250. Porcje byłyby więc wyjątkowo skromne, gdyby nie pomoc obcych ludzi, którzy przynieśli jedzenie i uratowali sytuację. - Prawdziwy cud Wigilijny – podsumowała pani Szuba.

Alicja Szuba powiedziała mówi, że miejsc pomocowych jest w Warszawie niemało. Wspólnota Saint’Eigidio opracowała swego czasu przewodnik dla osób bezdomnych: gdzie można otrzymać pomoc medyczną, gdzie spędzić noc, gdzie uzyskać darmową pomoc prawną itp. U Kapucynów przewodnik otrzymuje każdy, kto zgłosi się z pytaniami o takie miejsca.

Historia pomocy 

Idea pomagania ubogim w klasztorze Kapucynów sięga 1918 roku. Do klasztoru przybył wtedy Anicet Kopliński, zakonnik nazwany później "jałmużnikiem Warszawy". Zaczął służyć ubogim, codziennie udając się na kwestę w ich imieniu. Zebrane dary przynosił na kościelną furtę, skąd zakonnicy rozdawali je potrzebującym. Zginął w Auschwitz, uznano go za męczennika i błogosławionego kościoła katolickiego. 

Dziś braciom Kapucynom pomaga 80 wolontariuszy, wydając ubogim posiłki w skromnych i trudnych warunkach. Ok. 300 posiłków dziennie wydawanych jest w jadłodajni prowadzonej w podziemiach klasztoru. Wolontariusze przynoszą tu z kuchni, pokonując strome schody, zupę w 50-litrowych pojemnikach. Stąd właśnie pomysł i potrzeba powstania ośrodka.

 

 

 

Wesprzesz budowę ośrodka?
Więcej o: