Obiecali kino, kina nie będzie. Będzie tylko spożywczy. W dawnej Feminie dziś otwarcie Biedronki

Dziś otwarcie dyskontu Biedronka w budynku po legendarnym kinie Femina. Obok sklepu miała być salka kinowa. Ale nie będzie. Dlaczego? Wyjaśniamy.

Sprawa zamknięcia kina Femina i otwarcia tam Biedronki wzbudzała ogromne kontrowersje i zjednoczyła warszawiaków w usilnych protestach. Te okazały się jednak bezskuteczne. Dziś dyskont otworzy się dla kupujących. 

Miała byś salka kinowa. Ale nie będzie

Zgodnie z wstępnymi zapowiedziami koncernu, nowy obiekt miał łączyć funkcje handlowe z kulturalnymi. Nad sklepem miała powstać salka kinowa. Jednak ostatecznie koncern wycofał się z obietnic. Tak tłumaczyli nam tę decyzję pracownicy biura prasowego Jeronimo Martins: 

Od momentu podjęcia decyzji o inwestycji łączącej obie funkcje, podejmowaliśmy wiele działań zmierzających do realizacji takiego obiektu. Wstrzymaliśmy prace, które mogły być realizowane w oparciu o posiadane pozwolenie na budowę obejmujące sam sklep, pozyskaliśmy docelowego operatora kina, przygotowaliśmy wspólnie z nim projekt obiektu dwufunkcyjnego, opracowaliśmy całkowicie nową dokumentację architektoniczną i rozpoczęliśmy proces formalny. Niestety, pomimo wysiłków podejmowanych na przestrzeni ostatnich lat (w czasie których regularnie ponosiliśmy koszty najmu), realizacja projektu dwufunkcyjnego w miejscu dawnego kina okazała się niemożliwa.

Jako główną przyczynę pracownicy biura podają protesty formalne. W ich konsekwencji inwestor był zmuszony rozpocząć prace w lokalu w oparciu o prawomocne pozwolenie na budowę.

Jednocześnie przedstawiciele Jeronimo Martins podkreślają zaangażowanie firmy w projekty kulturalne, m.in. nawiązanie współpracy z firmą Gutek Film, operatorem Kina Muranów.

Szacunek do historii 

Dlaczego w takim razie legendarny neon Feminy powrócił nad wejście do sklepu? Powiedziano nam, że chodzi o szacunek do historii miejsca. Z tego powodu na budynku zawisła też tablica pamiątkowa:

Podchodząc z szacunkiem do historii tego miejsca, odświeżyliśmy i wyeksponowaliśmy w wyodrębnionym, dobrze widocznym miejscu tablicę upamiętniającą aktorów i muzyków Warszawskiego Getta. Powyższe prace były przedmiotem konsultacji ze Stołecznym Konserwatorem Zabytków

Kino zostało zamknięte we wrześniu 2014 roku. Budynek odzyskali spadkobiercy dawnych właścicieli. Ustalili czynsz tak wysoki, że operatora kina, sieć Helios, nie było stać na jego opłacenie. Wtedy z oferty skorzystał koncern Jeronimo Martins, właściciel sieci dyskontów Biedronka. 

Kino Femina czy Biedronka?
Więcej o: