Centrum Edukacyjne Polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata powstanie w Warszawie. A konkretnie na...

Centrum Edukacyjne Polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata powstanie na placu Grzybowskim. Podpisano już w tej sprawie list intencyjny. Odwiedzający wezmą udział w wystawach, wykładach, i... porozmawiają ze Sprawiedliwymi pod postacią hologramów.

Centrum powstanie na placu Grzybowskim, w miejscu obecnego budynku Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce. Podczas niedzielnej uroczystości podpisania listu intencyjnego, przewodniczący Towarzystwa, Artur Hofman, mówił o wieloletnich staraniach o powstanie takiej placówki. Przypomniał, że Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata mieli odwagę stanąć w obronie człowieczeństwa i ryzykując swoim życiem i życiem najbliższych dali schronienie tysiącom ludzi. - przytacza Polska Agencja Prasowa. 

Podczas niedzielnej uroczystości nie zabrakło samych Sprawiedliwych. Jedna z nich, Alicja Szczepaniak-Schnepf, wyraziła swój entuzjazm dla inicjatywy:

Cieszę się szczególnie dlatego, że sama jestem warszawianką. Cieszy mnie również, że będzie to miejsce utrwalające pamięć o tych wspaniałych Polakach, którzy w najtrudniejszych czasach II wojny, Holokaustu nie przestraszyli się tych strasznych warunków, jakie narzucił okupant. Lecz jako Polacy znaleźli hart ducha, sami będąc w bardzo trudnej sytuacji, by podać rękę, otworzyć serce i przyjąć pod swój dach nieszczęśliwych ludzi, których faszyści skazali na śmierć i całkowite zniszczenie.

Misją centrum jest edukowanie, odbywać się tu będą wystawy, wykłady, spotkania, debaty. Przybyli goście będą też mogli porozmawiać ze Sprawiedliwymi utrwalonymi pod postacią... hologramów. Trwają prace nad nagraniami, w których uczestniczą Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce we współpracy z Fundacją From the Depths i aktorem Jackiem Rozenkiem. Nagrania video w technologii hologramowej zostaną wykorzystane w multimedialnej ekspozycji. Zwiedzający będą mogli zadawać pytania przy użyciu detektora dźwięku. Nagrani zostali już Alicja Szczepaniak-Schnepf i inny Sprawiedliwy, Józef Walaszczyk.

Jak powiedziano nam w Towarzystwie Społeczno-Kulturalnym Żydów w Polsce, nie wiadomo jeszcze kiedy konkretnie Centrum powstanie. Póki co Towarzystwo wystąpiło o zgodę na budowę do Urzędu Miasta i czeka na jej wydanie. Od momentu rozpoczęcia budowy jej proces, wedle obietnic dewelopera, ma trwać 18 miesięcy.

 

Czy stworzenie takiego centrum to dobry pomysł?