Kaczka na Tamce znów lśni na złoto. Zakończył się remont fontanny

Złota Kaczka z Tamki, bohaterka jednej z najsłynniejszych warszawskich legend, znów lśni. Zakończył się właśnie remont fontanny, którą zdobi figura.

Podczas renowacji metalową rzeźbę kaczki oczyszczono z zanieczyszczeń pochodzenia mineralnego i organicznego. Zabezpieczono ją powłokami ochronnymi: antykorozyjną i barwną, czyli złotą farbą.

Odnowiona została również granitowa obudowa fontanny.  Z powierzchni kamienia usunięto mech, porosty i glony. Nieckę wodotrysku poddano renowacji scalając pęknięcia i malując tynki farbą. Sprawdzono też układ wodny fontanny, by móc go bez przeszkód uruchomić po zimie.

Złota Kaczka po renowacjiZłota Kaczka po renowacji mat. prasowe

Prace zostały wykonane na zlecenie Zarządu Terenów Publicznych, a ich koszt wyniósł 143 100 złotych.

Złota kaczka to tytułowa bohaterka jednej z warszawskich legend. W lochach Zamku Ostrogskich (dziś: siedziba Muzeum Chopina) miała żyć królewna zaklęta w kaczkę. Tego, kto zdoła ją odnaleźć miała uczynić bogatym. Udało się to młodemu szewczykowi w Noc Świętojańską. Chłopak miał zostać bogaczem pod warunkiem, że zdoła wydać sakiewkę dukatów w ciągu jednego dnia, z nikim się nie dzieląc. Szewczyk zakaz złamał, oddając ostatni dukat ubogiemu żołnierzowi. Stracił wszystko, co kupił, ale zrozumiał, że to nie pieniądze, ale praca i zdrowie dają szczęście – taki morał płynie z legendy.

A tak wyglądała fontanna przed remontem:

Złota Kaczka przed renowacjąZłota Kaczka przed renowacją mat. prasowe

 

Podoba Ci się ta fontanna?
Więcej o: