Ponad 50 nowych autobusów wyjedzie na warszawskie ulice. Trwają testy

1 grudnia na warszawskie ulice wyruszą solarisy nowego operatora autobusowego. Tymczasem rozpoczęły się testy nowych autobusów.

Solarisów będzie 54. Pierwszy, 12-metrowy autobus nowego operatora, czyli firmy Arriva, wyruszył z ulicy Żelaznej do pętli Nowe Włochy, w ramach jazdy próbnej. Podczas tej przejażdżki pracownicy Zarządu Transportu Miejskiego rozpoczęli procedurę certyfikacji pojazdu. Sprawdzano, czy działają jak należy wszystkie systemy, to jest lokalizacyjny, informacji pasażerskiej, pobierania opłat za przejazdy, monitoringu i liczenia pasażerów.

W ten sposób testowano pierwszy z nowych autobusów, które wozić będą mieszkańców Warszawy od 1 grudnia. Nowością będzie biała czcionka na zewnętrznych wyświetlaczach elektronicznych. Dzięki tej innowacji osoby niedowidzące, a w dni słoneczne – wszyscy, łatwiej sprawdzą numer linii.

Zgodnie z wymaganiami zawartymi w postępowaniu przetargowym, wszystkie autobusy będą fabrycznie nowe, wyposażone w klimatyzację, system głosowego zapowiadania przystanków, ekrany LCD z informacją pasażerską, monitoring, biletomaty, łączność alarmową i system lokalizacyjny. Oraz tapicerkę  o warszawskim wzorze, czyli z architektonicznymi symbolami miasta.

Tak, jak w przypadku poprzedniego przetargu, w wyniku którego po warszawskich ulicach kursuje 100 nowych autobusów, ZTM drobiazgowo określił wymogi dotyczące zaplecza technicznego operatora. Ponadto kierowcy Arrivy muszą wykazać się znajomością języka polskiego, układu komunikacyjnego, topografii Warszawy i okolic oraz przepisów porządkowych i taryfowych. Co więcej, operator został zobowiązany do zatrudniania pracowników na podstawie umowy o pracę na pełen etat.

Jesteś zadowolony ze stołecznych autobusów?