Nowości w warszawskim zoo. Co konkretnie się zmieni?

Warszawski Ogród Zoologiczny czekają zmiany. Nie będą to modyfikacje gruntowne, ale ważne, usprawniające jego funkcjonowanie pomniejsze inwestycje.

Zoo zazieleni się kolejnymi 200 drzewami. Wzbogaci się również o specjalistyczny sprzęt do reintrodukcji żółwia błotnego  (metoda służąca odbudowaniu populacji danego gatunku roślin lub zwierząt). Ponowne wprowadzenie do środowiska młodych osobników na terenie województwa mazowieckiego stanowi część realizowanego przez miasto projektu „Kompleksowa ochrona bioróżnorodności w zakresie fauny i flory z elementami edukacji ekologicznej”. Przygotowując się do realizacji tego zadania zakupiono inkubatory, kamerę termowizyjną i dataloggery, czyli inaczej: rejestratory tras. Żółw błotny to gatunek chroniony, znajduje się w Czerwonej Księdze i posiada status EN, czyli gatunku bardzo wysokiego ryzyka, narażonego na wyginięcie.

Gruntowne zmiany czekają aleję główną ogrody, na której pojawi się 200 drzew, z czego 48 iglastych i 152 liściaste, m.in. świerki serbskie, dęby szypułkowate, daglezje zielone. Aleja zostanie poddana też modernizacji: zmieni się układ drogowy i mała architektura. Zniknie bariera architektoniczna polegająca na wyniesieniu chodnika ponad poziom jezdni.

W zoo trwa również budowa wybiegu dla panter śnieżnych. Powstanie całkiem nowy dom dla drapieżników i wybieg przypominający ich naturalne warunki życia.

Przy ulicy Jagiellońskiej, na wysokości placu Hallera, powstanie z kolei nowe wejście do zoo. Obok nowego budynku z kasami znajdą się obrotowe bramki wejściowe i furtka dla osób niepełnosprawnych. Wizualnie wejście będzie nawiązywało do drewnianych pawilonów znajdujących się na terenie zoo.

Czy często bywasz w warszawskim zoo?