To będą najbardziej luksusowe hotele w Warszawie. Otwarcie już w 2017 roku

Zabytkowe budynki - Prudentiala i Hotelu Europejskiego przechodzą gruntowny remont. Już w 2017 r. oba zostaną oddane do użytku jako luksusowe hotele. Takich inwestycji w Polsce jeszcze nie było. Prezentujemy wizualizacje

Hotel Europejski i Prudential to dwie spektakularne inwestycje. Ich właściciele planują zawalczyć o portfele najbogatszych i najbardziej wymagających gości. 

Hotel Europejski

Budynek należy obecnie do spółki HESA, projekt hotelu przygotowała firma Sud Polska. Prace remontowe rozpoczęły się kilka lat temu. Zakończyć mają się w 2017 roku. 

Hotel EuropejskiHotel Europejski SUD Polska

5- gwiazdkowy Hotel Europejski  będzie należał do sieci Raffles. W hotelu mieścić się będzie 103 apartamenty, SPA i sale konferencyjne, luksusowe butiki, wysokiej klasy restauracje oraz nadbudowa 2 kondygnacji mieszcząca biura klasy A. Elementem charakterystycznym, i nowym, będzie szklany dach. jak tłumaczy inwestor, tafle szkła przesłonią zielone żaluzje, co zatrze kontrast między starą i nową częścią. Wielu varsavianistom i krytykom architektury taka nadbudowa XIX-wiecznego hotelu nie mieściła się w głowie.

Hotel EuropejskiHotel Europejski SUD Polska

Jak powiedział Julien Barbotin-Larrieu, członek zarządu HESA, założeniem właścicieli Hotelu Europejskiego jest przywrócenie budynkowi jego historycznej roli: wyjątkowego punktu spotkań kultury, sztuki i biznesu, miejsca otwartego dla warszawiaków. 

Architektura wnętrz ma być połączeniem dziedzictwa przedwojennej Warszawy z charakterem eleganckich hoteli sygnowanych logo operatora. Projekt ma respektować wszelkie zachowane oryginalne elementy wnętrz i starać się je wyeksponować.

Hotel Europejski został zbudowany w latach 1855–1878 według projektu Henryka i Leandra Marconich. Uznawany był wówczas za najbardziej luksusowy w Warszawie.

Prudential

Prudential został wybudowany w latach 1931–1933 w stylu art déco z przeznaczeniem na siedzibę angielskiego Towarzystwa Ubezpieczeń „Prudential”. Wtedy był jednym z najwyższych budynków w stolicy (66 metrów).

- Prudential to budynek symboliczny dla Warszawy i jej pejzażu. Z jednej strony wspaniała historia rozwoju myśli inżynierskiej, dominanta przestrzenna przedwojennej stolicy, z drugiej tragiczna i bohaterska karta powstańcza i wreszcie niemy świadek powojennej socrealistycznej rozbudowy miasta, aż po całkowitą degradację.
Dziś strasząca, zdegradowana ruina, opuszczony budynek – spełniający rolę gigantycznego nośnika reklamy – otrzyma nowe życie - czytamy na stronie pracowni Bulanda Mucha Architekci, odpowiedzialnej za projekt nowego Prudentiala.

PrudentialPrudential Prudential/ materiały Bulanda Mucha Architekci

Główną ideą projektu jest powrót do modernistycznego pierwowzoru z jego prostą i surową tektoniką. - Zachowano między innymi konstrukcje stalowej wieży jako reliktu epoki, odtworzono elewacje, zwłaszcza fronton oraz założono odbudowę skrzydeł wewnętrznych po ich historycznym obrysie. Ponadto sprowadzenie głównego wejścia na poziom ulicy, związane z projektem nowego zagospodarowania Placu Powstańców Warszawy, ma za zadanie zwiększenie dostępności budynku - czytamy.

Architektura ma więc nawiązywać do lat 30. i stylu art deco. Remont w Prudentialu trwa już od lat. Przewlekłość remontu wzbudziła kontrowersje, podobnie jak plan przywrócenia charakteru sprzed wojny i uznania za wartą ochrony jedynie konstrukcji stalowej. Zgodnie z zapowiedziami w hotelu ma powstać 150 pokoi. Otwarcie już w 2017 roku.

 

Czy podoba Ci się idea tworzenia w historycznych budynkach Warszawy luksusowych hoteli?
Więcej o: