To będą najbardziej luksusowe hotele w Warszawie. Otwarcie już w 2017 roku
Hotel Europejski i Prudential to dwie spektakularne inwestycje. Ich właściciele planują zawalczyć o portfele najbogatszych i najbardziej wymagających gości.
Hotel Europejski
Budynek należy obecnie do spółki HESA, projekt hotelu przygotowała firma Sud Polska. Prace remontowe rozpoczęły się kilka lat temu. Zakończyć mają się w 2017 roku.
Hotel Europejski SUD Polska
5- gwiazdkowy Hotel Europejski będzie należał do sieci Raffles. W hotelu mieścić się będzie 103 apartamenty, SPA i sale konferencyjne, luksusowe butiki, wysokiej klasy restauracje oraz nadbudowa 2 kondygnacji mieszcząca biura klasy A. Elementem charakterystycznym, i nowym, będzie szklany dach. jak tłumaczy inwestor, tafle szkła przesłonią zielone żaluzje, co zatrze kontrast między starą i nową częścią. Wielu varsavianistom i krytykom architektury taka nadbudowa XIX-wiecznego hotelu nie mieściła się w głowie.
Hotel Europejski SUD Polska
Jak powiedział Julien Barbotin-Larrieu, członek zarządu HESA, założeniem właścicieli Hotelu Europejskiego jest przywrócenie budynkowi jego historycznej roli: wyjątkowego punktu spotkań kultury, sztuki i biznesu, miejsca otwartego dla warszawiaków.
Architektura wnętrz ma być połączeniem dziedzictwa przedwojennej Warszawy z charakterem eleganckich hoteli sygnowanych logo operatora. Projekt ma respektować wszelkie zachowane oryginalne elementy wnętrz i starać się je wyeksponować.
Hotel Europejski został zbudowany w latach 1855–1878 według projektu Henryka i Leandra Marconich. Uznawany był wówczas za najbardziej luksusowy w Warszawie.
Prudential
Prudential został wybudowany w latach 1931–1933 w stylu art déco z przeznaczeniem na siedzibę angielskiego Towarzystwa Ubezpieczeń „Prudential”. Wtedy był jednym z najwyższych budynków w stolicy (66 metrów).
- Prudential to budynek symboliczny dla Warszawy i jej pejzażu. Z jednej strony wspaniała historia rozwoju myśli inżynierskiej, dominanta przestrzenna przedwojennej stolicy, z drugiej tragiczna i bohaterska karta powstańcza i wreszcie niemy świadek powojennej socrealistycznej rozbudowy miasta, aż po całkowitą degradację.
Dziś strasząca, zdegradowana ruina, opuszczony budynek – spełniający rolę gigantycznego nośnika reklamy – otrzyma nowe życie - czytamy na stronie pracowni Bulanda Mucha Architekci, odpowiedzialnej za projekt nowego Prudentiala.
Prudential Prudential/ materiały Bulanda Mucha Architekci
Główną ideą projektu jest powrót do modernistycznego pierwowzoru z jego prostą i surową tektoniką. - Zachowano między innymi konstrukcje stalowej wieży jako reliktu epoki, odtworzono elewacje, zwłaszcza fronton oraz założono odbudowę skrzydeł wewnętrznych po ich historycznym obrysie. Ponadto sprowadzenie głównego wejścia na poziom ulicy, związane z projektem nowego zagospodarowania Placu Powstańców Warszawy, ma za zadanie zwiększenie dostępności budynku - czytamy.
Architektura ma więc nawiązywać do lat 30. i stylu art deco. Remont w Prudentialu trwa już od lat. Przewlekłość remontu wzbudziła kontrowersje, podobnie jak plan przywrócenia charakteru sprzed wojny i uznania za wartą ochrony jedynie konstrukcji stalowej. Zgodnie z zapowiedziami w hotelu ma powstać 150 pokoi. Otwarcie już w 2017 roku.
-
Sąd unieważnił stawki za wywóz śmieci. Ratusz się odwoła. "Nie mamy obaw, że środki będą zwracane"
-
W warszawskich szpitalach zaczyna brakować miejsc. "Ostatnio czekali z pacjentem prawie pięć godzin"
-
Warszawa. Powstanie hostel interwencyjny dla osób LGBT+. Ruszył konkurs
-
Warszawa. Samochód jadący Grójecką wjechał na chodnik. Piesza zginęła na miejscu
-
Warszawa. Te lokale już zamknęły się przez pandemię. "Dziękujemy". Dom Polski, Wuwu, Tahina... [LISTA]
- Nowolipki. Drzwi zabytkowego kościoła oblane czerwoną farbą. Policja poszukuje sprawców
- Warszawa. Wypadek w centrum miasta. Auto zderzyło się z tramwajem, dwie osoby są ranne
- Starsza kobieta 12 godzin czekała w karetce. Szpital odmówił przyjęcia. Temperatura wynosiła poniżej zera
- Nowy bat na kierowców w stolicy. Sześć fotoradarów stanie na Moście Poniatowskiego. Są lokalizacje
- Honorowe Obywatelstwo Warszawy. Działacze Razem chcieli odebrać je niektórym hierarchom Kościoła