Operatorem innowacyjnej stacji będzie Shell. Trzypiętrowa stacja, która z tradycyjnej będzie w łatwy sposób zmieniać się w stację dla pojazdów elektrycznych, ma powstać w jednej z południowych dzielnic Warszawy.
Co będzie się znajdować na każdym z pięter? Na jednym staną zwykłe dystrybutory paliwowe, a wyżej zostaną one zawieszone na suficie, dzięki czemu będą łatwe do wymiany na kable do ładowania samochodów i nie zasłonią widoków na okolice.
Drugie piętro, które ma zostać wyłożone specjalną powłoką, ma być przeznaczone dla samochodów. Energia kinetyczna przez nie wyprodukowana pozwoli na zasilanie m.in. dystrybutorów, pomp paliwowych czy też oświetlenia.
Na trzecim piętrze stworzony ma zostać minipark - miejsce odpoczynku. Będzie jeszcze piwnica, w której ma być umieszczony zbiornik na deszczówkę, która zostanie zagospodarowana do czyszczenia samochodów w myjni. Całkowita powierzchnia to ok. 800 metrów kwadratowych.
Za stworzenie obiektu odpowiedzialni są polscy architekci z pracowni KAMJZ. Koncepcję opracował Maciej Jakub Zawadzki i jego zespół. Architekci będą nadzorowali powstawanie budynku we współpracy z biurem architektonicznym Kuryłowicz & Associates będą nadzorowali powstawanie budynku.
Innowacyjna stacja benzynowa KAMZJ
- Prognozuje się, że do 2040 roku już 35 procent wszystkich samochodów będzie napędzanych elektrycznie. Ale jeszcze mało firm myśli o tym, że trzeba będzie te samochody obsługiwać. Konstrukcja naszego obiektu pozwoli na szybką wymianę części infrastruktury paliwowej na elektryczną, czyli tą, która pozwala ładować samochody – wyjaśniał w rozmowie z tvn24bis.pl Maciej Jakub Zawadzki z KAMJZ.
Jury jednego z najbardziej prestiżowych konkursów architektonicznych na świecie umieściło projekt w gronie finalistów konkursu na "Najlepszy budynek świata 2016 roku. Polacy powalczą o zwycięstwo w dwóch kategoriach: infrastruktura i budynek eksperymentalny. Rozdanie nagród odbędzie się 16-18 listopada w Berlinie.