170 m. wieżowiec nie powstanie przy Emilii Plater? Wszystko zależy od jednego

7 lipca rozstrzygnie się, czy wieżowiec Roma Tower, projekt BBI Development, zostanie wybudowany przy Emilii Plater/ Nowogrodzkiej. Mieszkańcy nie chcą kolejnego wieżowca. Plebania, znajdująca się na terytorium planowanej inwestycji, ma zostać wpisana do rejestru zabytków. W czwartek decydująca sesja Rady Warszawy.

Wieżowiec Roma Tower ma powstać w Śródmieściu, w otoczeniu ulic Nowogrodzkiej i Emilii Plater. Deweloper, firma BBI Development, odpowiedzialna za inwestycje takie jak m.in. Złota 44, Plac Unii czy Centrum Praskie Koneser, wciąż czeka na zgodę od miasta na budowę biurowca.

Do tej pory wszystko wskazywało na to, że Roma Tower powstanie bez przeszkód. Dziś problemem są protesty mieszkańców, którzy nie chcą kolejnego wieżowca w centrum Warszawy i przede wszystkim plebania, której wyburzenie jest niezbędne do realizacji projektu.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Plebania kościoła św. Barbary została wybudowana przed wojną. Podczas II wojny światowej uległa poważnym zniszczeniom. Po plebanii pozostały praktycznie same zewnętrzne mury. Do tej pory plan zagospodarowania dopuszczał całkowite zburzenie plebanii. Wszystko może się zmienić w momencie, w którym budynek zostanie wpisany do rejestru zabytków. Dąży do tego wojewódzka konserwator zabytków Barbara Jezierska. Uruchomiła procedurę wpisu do rejestru zabytków rejonu parafii św. Barbary.

Jeżeli uda się wpisać plebanię do rejestru, nie będzie można wydać zgody na budowę wieżowca. Zadowoleni będą mieszkańcy i aktywiści. Przeciwne wybudowaniu kolejnego wieżowca w Warszawie jest m.in. Miasto jest Nasze. Członkowie stowarzyszenia twierdzą, że wieżowce w centrum pogłębiają problemy ze smogiem.

Inna perspektywę reprezentują urbaniści. Ich zdaniem wieżowiec przy Nowogrodzkiej i Emilii Plater nawiązywałby do sąsiednich wieżowców - Centrum LIM i Oxford Tower, kontynuując linię wysokiej zabudowy przy ul. Emilii Plater na wysokości Pałacu Kultury.

Inwestycja u zbiegu ulic Nowogrodzkiej i Emilii Plater realizowana jest wspólnie z Archidiecezją Warszawską. Zakłada oddanie do użytku 170-metrowego budynku. Budynek biurowy klasy A będzie dysponował łączną powierzchnią użytkową około 55 tys. mkw.

Jak poinformował Gazetę Stołeczną Rafał Szczepański, wiceprezes BBI Development, wieżowiec ma szansę powstać nawet w sytuacji, w której dojdzie do wpisania plebanii do rejestru zabytków. Plebania zajmuje bowiem tylko część działki archidiecezji. Na pozostałej części terenu wieżowiec mógłby się zmieścić. Wymagałoby to jednak stworzenia nowego projektu.

Sesja Rady Warszawy, która ma głosować nad uchwaleniem planu zagospodarowania rejonu ul. Poznańskiej odbędzie się w czwartek.

Więcej o: