Szary budynek zmienił się nie do poznania! Za kilka dni otwarcie Nowego Teatru

14 kwietnia przy Madalińskiego 10/16 oficjalne otwarcie Międzynarodowego Centrum Kultury Nowy Teatr. - Przestrzeń ma szanse stać się najwyższej jakości kulturalną marką Warszawy, miejscem społecznej interakcji, przestrzenią publiczną sprzyjającą wymianie doświadczeń, ale także miejscem odpoczynku w drodze przez miasto - pisze ratusz.

Spodobało ci się? Polub nas

Krzysztof Warlikowski o własnym teatrze marzył od 8 lat. Zespół Nowego (w składzie m.in. Agata Buzek, Magdalena Cielecka, Ewa Dałkowska, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Maja Ostaszewska, Mariusz Bonaszewski, Andrzej Chyra, Zygmunt Malanowicz, Jacek Poniedziałek, Maciej Stuhr) tworzył się od czasu secesji z TR Warszawa. Przez osiem lat grał bez stałej siedziby.

W końcu marzenie reżysera o własnym lokum się spełnia. 14 kwietnia spektaklem "Francuzi" otworzy się jego Międzynarodowe Centrum Kultury Nowy Teatr.

- Symboliczne jest przekształcenie postindustrialnej przestrzeni na warszawskim Mokotowie w oazę sztuki. Jestem przekonana, że twórcom uda się przekształcić ją w imponującą rozmachem działań przestrzeń artystyczną - powiedziała podczas konferencji prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Nowy TeatrNowy Teatr Jacek Marczewski/ Agencja Wyborcza.pl Jacek Marczewski/ Agencja Gazeta

- Działalność Centrum idealnie wpisuje się w przyjęty "Program Rozwoju Kultury do 2020 r. Miasto i Obywatele". Nie do przecenienia jest projekt animowania aktywności mieszkańców przy wykorzystaniu otwartej przestrzeni obiektu, stworzenie świetlicy dla dzieci i młodzieży. Czyli znowu inwestowanie w nowe pokolenia odbiorców sztuki, bez których ta nie istnieje - dodała.

Hala

Najważniejszym elementem inwestycji była rewitalizacja hali o powierzchni ok. 2800 m2. Forma architektoniczna obiektu pozostała niezmieniona z uwagi na jego zabytkowy charakter. Ale szary budynek przy Madalińskiego zmienił się nie do poznania. Hala, do 2012 roku służąca obsłudze urządzeń i pojazdów MPO, została przekształcona w wielofunkcyjną przestrzeń wykorzystywaną do realizacji widowisk i pokazów o różnym charakterze i skali.

- Dzięki konstelacji haków sufitowych, odpowiedniemu rozmieszczeniu przyłączy technologicznych oraz mobilnej widowni na ok. 400 osób możliwe będzie każdorazowe dostosowanie układu sceny i widowni do potrzeb danego spektaklu lub akcji artystycznej - przekonuje miasto.

Sala teatralna bardziej przypomina studio filmowe niż klasyczne wnętrze teatralne. Oprócz sceny, w hali znajduje się także sala prób, dwukondygnacyjna część zaplecza artystycznego (garderoby, charakteryzatornia) i technicznego z podręcznym magazynem oraz obszerne foyer.

Nowy TeatrNowy Teatr materiały prasowe materiały prasowe

Teatr latem

Strefa zewnętrzna teatru, jak informuje miasto, będzie miejscem przeznaczonym na instalacje artystyczne.

- Zapraszani będą artyści, architekci, projektanci zainteresowani testowaniem nowych sposobów użytkowania przestrzeni miejskiej, np. poprzez realizowanie intrygujących instalacji przestrzennych - informuje miasto.

- Całość terenu pozostanie ogrodzona, niemniej ogrodzenie będzie miało nietypowy charakter - i dodaje: - Poprzez możliwość otwarcia jego modułów, ażurowość, meandrujący przebieg, wmontowanie weń ławek będzie elementem w większym stopniu łączącym niż dzielącym.

Wielkie otwarcie

W programie otwarcia znajdą się między innymi: spektakl "Francuzi", pokazy filmowe widowisk operowych Krzysztofa Warlikowskiego, oprowadzania po budynku przez aktorów Nowego Teatru oraz międzynarodowe Forum Otwarcia z udziałem wybitnych gości z Polski i Europy.

Program wydarzeń w Nowym Teatrze na kwieceń

14-17 kwietnia "Francuzi"

15 kwietnia 23.55 "Śmierć Sokratesa". Koncert Barbary Hannigan i Reinberta de Leeuw (darmowe wejściówki do odbioru w kasie teatru)

Weekend otwarcia. Oprowadzania po siedzibie MCK Nowy Teatr. Przewodnikami będą artyści Nowego Teatru.

16 kwietnia

11:00 - 12:00 Jacek Poniedziałek, Maciej Czeredys

12:00 - 13:00 Magdalena Cielecka, Maciej Walczyna

13:00 - 14:00 Małgorzata Szczęśniak, Łukasz Jóźków

14:00 - 15:00 Piotr Polak, Ewa Dałkowska

17 kwietnia

11:00 - 12:00 Wojciech Kalarus, Joanna Nuckowska

12:00 - 13:00 Piotr Gruszczyński, Karolina Ochab

13:00 - 14:00 Maciej Stuhr, Krzysztof Warlikowski

15:00 - 16:00 Zygmunt Malanowicz, Marek Kalita, Dorota Flinker

19-21 kwietnia, 10-13 maja pokaz rejestracji wideo spektakli operowych w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego,  19:00

22-24 kwietnia Forum Otwarcia "ULEGŁOŚĆ//WŚCIEKŁOŚĆ//WOLNOŚĆ"

26 kwietnia, 20.00 "Pasja według św. Marka" Pawła Mykietyna na sopran, głos recytujący, chór i orkiestrę kameralną.

28-30 kwietnia, godz. 20.00 "Nancy. Wywiad" Claude Bardouil

Z kolei w maju odbędzie się premiera "Konstytucji" Marty Górnickiej (1 maja), zostanie również zaprezentowana "Trylogia" Markusa Öhrna (7 maja), którego prace są pokazywane na najważniejszych festiwalach teatralnych Europy.

Więcej o: