Inwestorem projektu jest słowacki deweleper HB Reavis, budujący w Czechach, na Słowacji, na Węgrzech, na Wyspach Brytyjskich i w Warszawie, gdzie zrealizował już pięć projektów.
Jak pisze dzisiejszy Puls Biznesu decyzja o warunkach zabudowy pozwala inwestorowi na postawienie w Warszawie gmachu o wysokości 310 metrów, zwieńczonego iglicą.
Spodobało ci się? Polub nas
- Ostatecznej wysokości budynku nie można jeszcze potwierdzić, ponieważ prace nad jego projektem wciąż trwają - mówi Pulsowi Biznesu Stanislav Frnka, prezes HB Reavis
Wiemy, że budynek ma stanąć na działce przy skrzyżowaniu alei Jana Pawła II i ulicy Chmielnej, naprzeciwko Dworca Centralnego. Składać się będzie z trzech budynków - wieży i bezpośrednio z nią sąsiadujących dwóch niższych części.
Projektantem nowej inwestycji ma być Norman Foster. To on zaprojektował jeden z najbardziej charakterystycznych wieżowców na świecie - stojącego w Londynie tzw. Gherkina, czyli Ogórka. W Warszawie Foster zaprojektował też biurowiec Metropolitan przy pl. Piłsudskiego.
Wstępny projekt wieżowca przy Chmielnej HB Reavis Wstępny projekt wieżowca przy Chmielnej HB Reavis Wstępny projekt wieżowca przy Chmielnej HB Reavis
Działka na rogu Jana Pawła i Chmielnej została przez nich kupiona 5 lata temu od PKP za 171 mln zł.
Z wcześniejszych doniesień medialnych wynikało, że najwyższa wieża może liczyć 230 metrów do dachu, a nad nim górować ma 80-metrowa iglica.
Dla porównania Pałac Kultury i Nauki - wciąż najwyższy budynek w Polsce - liczy z iglicą 237 metrów. Z kolei najwyższym budynkiem licząc do dachu jest wrocławski Sky Tower, mierzący 212 m.
W planowanym przy ul. Chmielnej gmachu będzie ponad 100 tysięcy metrów kwadratowych przeznaczonych na biura i powierzchnie handlowo-usługowe. Będzie to największy biurowiec w centrum miasta, porównywalny do powstającego 220-metrowego Warsaw Spire, którego otwarcie planowane jest wiosną tego roku.